Skrzaty z liści, warsztaty z tworzenia komiksów, malowanie doniczek - tak wyglądały "Jesienne Warsztaty" w gostyńskiej bibliotece. Wydarzenie pokazało, że kreatywność i wspólne spędzanie czasu mogą być doskonałą alternatywą dla jesiennej chandry i nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych.
Pierwszym punktem programu były warsztaty tworzenia jesiennych skrzatów z liści, prowadzone przez animatorkę Dominikę Krzyżostaniak. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane z wyprzedzeniem. Dla tych, którzy nie zdążyli się zapisać, bibliotekarze przygotowali inne otwarte zajęcia, jak warsztaty komiksowe prowadzone przez Laurę Fornalik, podczas których uczestnicy uczyli się podstaw rysowania mangi. Na parterze biblioteki znajdował się kącik plastyczny, gdzie każdy mógł stworzyć własne jesienne prace artystyczne. Kolejne warsztaty, takie jak malowanie doniczek i graficzne zajęcia "Narysuj portret” prowadzone przez Annę Teodorczyk-Twardowską, również szybko zapełniły się uczestnikami.
Tomasz Teodorczyk, reprezentujący bibliotekę, podkreślił.
- Chcemy, aby nasza biblioteka była miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od dzieci, które bawią się w kąciku plastycznym, po młodzież i dorosłych, którzy poznają tajniki grafiki komputerowej czy mangi. Tematyka jesienna jest pretekstem, by inspirować i integrować lokalną społeczność - mówił Tomasz Teodorczyk z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń.
[FOTORELACJA]12440[/FOTORELACJA]
Oprócz zajęć artystycznych uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Mirosława Sobkowiaka, która poruszała problem fonoholizmu, czyli uzależnienia od smartfonów. Prelekcja zwracała uwagę na wpływ nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych na relacje międzyludzkie, koncentrację i zdolność bycia „tu i teraz”.
- Problem fonoholizmu dotyka każdego z nas – od dzieci po dorosłych. Dlatego organizujemy takie spotkania, aby skłonić do refleksji i pokazać, że czas można spędzać w sposób bardziej wartościowy - wyjaśnił Teodorczyk i dodał. - Zamiast patrzeć w ekran, można patrzeć na efekty własnej pracy – czy to pięknie pomalowana doniczka, czy skrzat z liści.
Niedzielne wydarzenie było także okazją do podsumowania działalności Pracowni Komiksowej, Graficznej i Literackiej, działających w ramach programu "Akademia Pożytecznej Rozrywki 2.0”. Uczestnicy warsztatów przez cały rok tworzyli projekty artystyczne, które teraz zostały zebrane w antologii literacko-komiksowej.
- Dziś rozdaliśmy nasze zakładki do książek oraz antologię – to efekt pracy dzieci i młodzieży z Gostynia i okolic, które uczestniczyły w zajęciach. To dla nas ważne, by docenić ich wysiłek i pokazać, że biblioteka to miejsce, gdzie można rozwijać pasje - podsumował Tomasz Teodorczyk.
[ZT]73941[/ZT]
[ZT]73842[/ZT]
[ZT]73970[/ZT]
[ALERT]1731926223444[/ALERT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz