Zamknij
REKLAMA

Doszło do podpisania ugody ze Spółdzielnią, która kosztowała gostyński samorząd kilkaset tysięcy złotych. Co dalej stanie się z tym terenem?

15.03, 17.11.2022 mis Aktualizacja: 07.53, 20.11.2022
Skomentuj Foto: Gostyn24.pl
REKLAMA

Na najbliższej sesji radni gminy Gostyń podejmą pod głosowanie uchwałę dotyczącą "przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie al. Niepodległości i ul. Ignacego Daszyńskiego. To grunty, którymi przez ponad 30 lat dysponowała Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Nigdy jednak nie pobudowała w tym miejscu bloków, co więcej zamierzała sprzedać teren należący niegdyś do gminy Gostyń. Sprawa trafiła do sądu. Doszło do podpisania ugody, która kosztowała gostyński samorząd ponad pół miliona złotych. Co dalej stanie się z tym terenem?

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej Gostynia, radni zabezpieczyli w budżecie 150 tys. złotych na postępowanie sądowe związane z przejęciem gruntów od Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Chodziło o teren pomiędzy al. Niepodległości a ul. Ignacego Daszyńskiego, który w 1987 roku gmina Gostyń przekazała spółdzielni pod budowę bloków, o powierzchni nieco ponad 6 ha. Budynki nigdy jednak nie powstały. Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa płaciła co roku tzw. opłatę wieczystą za grunt (w minionym roku była to kwota nieco ponad 12,5 tys. zł), a w 2019 roku poinformowała Gminę o tym, że zamierza sprzedać teren. To właśnie wtedy rozpoczęły się rozmowy dotyczące rozwiązania umowy, które jednak dotąd nie przyniosły rozstrzygnięcia. Gmina zdecydowała o złożeniu wezwania przedsądowego.

[ZT]55226[/ZT]

Finałem sporu jest ugoda pomiędzy Gminą a Spółdzielnią. Samorząd został zobowiązany przez sąd do wypłacenia na rzecz Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej kwoty 552 tys. złotych - z czego pół miliona spółdzielnia może pozostawić do swojej dyspozycji a kwotę 50 tys. zł ma przekazać na nowe nasadzenia. 

Grunt wrócił do Gminy i na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę w sprawie "przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w Gostyniu w rejonie al. Niepodległości i ul. Ignacego Daszyńskiego" obejmujący grunt przejęty od Spółdzielni (ok. 6 ha) oraz teren cegielni tzw. glinianek (ok.2 ha).

- Chcemy, żeby tam powstało osiedle mieszkaniowe, wielorodzinne o wysokim standardzie z dużą ilością miejsc postojowych. Przyszli nabywcy tego terenu będą musieli wybudować osiedle zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania - mówi Przemysław Przybył, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarowania Mieniem Gminy.

Oprócz osiedla planowane jest utworzenie parku z wykorzystaniem obecnego zadrzewienia. 

Foto: UM Gostyń

O decyzji radnych w tej sprawie będziemy jeszcze informować. 

[ALERT]1668696184762[/ALERT]

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

MiłaMiła

3 4

A co tam z pijanym kierowcą ludwika? 17:48, 17.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekZenek

6 1

Na podstawie poprzednich wiadomości i obecnie przedstawionej mapce wyraźnie widać, że owe działki otoczone są dookoła gruntami gminnymi. Teraz rozumiem dlaczego SM nie mogła tam budować. Po prostu brak dojazdu jakimkolwiek sprzętem. 21:10, 17.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikeMike

2 2

Rozumiem że powstaną kolejne betonowe osiedla typu słoneczne czy letnia...Max betonu i Max zagęszczenie bardzo mało zieleni i trawników czyli betonowy plan zastosowania 👍 20:08, 20.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BetoniaraBetoniara

2 1

Czyli nic nie rozumiesz . Z komentarza wynika że Beton masz pod czaszką. 22:58, 20.11.2022


REKLAMA
0%