Z lekkim poślizgiem, ale udało się. Zaprezentowano najnowsze wydanie "Rocznika Gostyńskiego", w którym wspólnym mianownikiem artykułów jest region gostyński i jego mieszkańcy. - Dziękuję wam za to, że chce wam się chcieć, bo moglibyście tego nie robić - zwrócił się do autorów prof. Krzysztof Maćkowiak, przewodniczący Rady Programowej.
W przypadku "Rocznika Gostyńskiego" - publikacji wydawanej przez gostyńskie muzeum można już mówić o tradycji. Właśnie zaprezentowano 6 numer publikacji. Póki co, to najbardziej obszerne wydanie liczące aż 294 strony. - Spłynęło tyle tekstów, że stanęliśmy wobec poważnych problemów, aby je na czas przygotować i tak niektóre zostały wstrzymane do publikacji w następnym tomie. Teksty są coraz bogatsze, wymagają zastanowienia nad treścią, zaczynamy właściwie przeprowadzać nieformalne recenzje, konsultacje, potem korekta stylistyczna, językowa i wszystko to trwało, a potem jeszcze problemy techniczne w drukarni - mówił prof. Krzysztof Maćkowiak, przewodniczący Rady Programowej.
Podział na działy 6. numeru "Rocznika Gostyńskiego" nie rożni się od poprzednich : są "Studia i artykuły", "Varia", "Dokumenty", "Pamiętniki i wspomnienia", "Z archiwum fotograficznego GaSo". - Wspólnym mianownikiem jest region - historia regionu. Są różne teksty, ale dwa wątki staraliśmy się wyeksponować - pierwszy związany z Powstaniem Wielkopolskim, drugi to rocznica napaści na Polskę Rzeszy niemieckiej i Związku Radzieckiego. - mówił prof. Krzysztof Maćkowiak. - Posiadacie państwo elitarne umiejętności. Dziękuję wam za to, że chce wam się chcieć, bo moglibyście tego nie robić, rocznika mogłoby nie być i pewnie wiele osób by tego nie zauważyło - dodał przewodniczący Rady Programowej.
Autorami tekstów są: Jerzy Bogdanowicz, Paweł Gruszka, Łukasz Idkowiak, Ryszard Kołodziejczak, Mikołaj Kulczak, Łukasz Puslecki, Grzegorz Wojciechowski, Robert Czub, Andrzej Dudek, Radosław Gała, Maciej Gaszek, Grażyna Gzella, Adam Kajczyk, Lucyna Lisiecka, Jan Niedziela, Violetta Skorupska, Izabela Skorzybót, Adam Kajczyk, Elżbieta Skorupska, Paweł Karolczak, Dorota Lisewska.
Na okładce umieszczono zdjęcie pomnika upamiętniającego wyjście mieszkańców ziemi gostyńskiej do Powstania Wielkopolskiego. W "Słowie od wydawcy" można znaleźć krótki opis artykułów.
Zgromadzeni wysłuchali również wykładu dr Grzegorza Wojciechowskiego autora artykułu "Odcinek "Poniec" frontu południowo-zachodniego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919". Nowy numer "Rocznika Gostyńskiego" nabyć można w siedzibie Muzeum w Gostyniu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Na taki weekend warto było czekać! Wczoraj tłumy, dziś
Stara i brzydka a nie piękna i młoda .młoda to była 20 lat temu a teraz już tylko brzydka i stara
Mrtttt
16:44, 2025-07-05
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Gostyniaki -wstyd za wasze wpisy.
j-23
16:39, 2025-07-05
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Od 45' nie mamy Polskiego rządu tylko na zmianę germanie z judeokomuną i lewactwo a wy dalej się nakręcacie oglądając telewizor i myślicie że macie rację. Kiedy w końcu staniecie po stronie ojczyzny??? No chyba że nie czujecie się Polakami bo macie pekaesu to wtedy wypad USraela albo Moskwy!!!
Kolos
12:37, 2025-07-05
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
kodżak wypie...
kat
12:32, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz