Zamknij
NEWS

DOŻYNKOWE WIEŃCE I MODLITWY NA ŚWIĘTEJ GÓRZE

12:37, 16.10.2011
Skomentuj

Powiatowe uroczystości dożynkowe połączone były w tym roku z obchodami Święta Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny oraz Święta Wojska Polskiego. Mszę świętą przy polowym ołtarzu w sąsiedztwie Bazyliki Świętogórskiej w intencji tych, którzy ?żywią i bronią? odprawił w środę 15 sierpnia 2007 r. ks. biskup Grzegorz Balcerek, sufragan archidecezji poznańskiej, a uczestniczyli licznie rolnicy, żołnierze, duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu oraz liczna rzesza wiernych.

W homilii biskup Grzegorz Balcerek nawiązał m.in. do aktualnych wydarzeń. Na zakończenie kazania powiedział:

Obok niewątpliwych sukcesów naszego narodu i niepodległej Ojczyzny, patrzymy dzisiaj na różne nasze klęski: moralne, polityczne czy gospodarcze. Z niepokojem myślimy o przyszłości rodzin i wychowania, skoro tak wielu młodych żyje w grzechu, bez ślubu kościelnego. Martwimy się i tym, że tak wielu opuszcza kraj; że tak wielu dobrych fachowców, którzy coraz liczniej swe twórcze siły oddają poza granicami kraju, poza granicami Polski. Niepokoi stan służby zdrowia, zapowiadane dalsze protesty, przerażąjąca wręcz brutalność środków masowego przekazu, które ? nie licząc się z godnością człowieka ? tak łatwo, tak pośpiesznie, bez zastanowienia, w pogoni za sensacją, gotowe są zniszczyć niejedno dobre imię. Zasmuca chaos w polityce, w tylu innych dziedzinach.

I to są, drodzy bracia i siostry, te dzisiejsze pola, na których mamy staczać walkę. Zwyciężymy! Nie siłą. Nie mocą naszą, ale mocą Bożą. A jeśli świadomi jesteśmy, że owa Boża moc nie może nieraz w nas, z naszej winy, objawić się, to ufnie wołamy do Maryi: "Matko Boga, Zwycięska Królowo, Niewiato obleczona w słońce, niech i nad nami pokaże się znowu Twój znak. Panno Najświętsza z Fatimy, z Jasnej Góry, ze Świętej Góry, wspomóż nas w walce duchowej. Okaż się nam Matką i prowadź do zwycięstwa".

Po modlitwie wiernych do ołtarza podeszła procesja z darami. Procesję rozpoczęli przedstawiciele parafii p.w. św. Marcina ze Starego Gostynia. Przynieśli ułożoną z kłosów zbożowych rybę. Za nim szli mieszkańcy Domachowa z tamtejszej parafii p.w. św. Michała Archanioła w regionalnych strojach biskupiańskich. Następnie przedstawiciele parafii p.w. św. Stanisława Biskupa z Żytowiecka. Przynieśli wieniec żniwny wykonany z tegorocznych zbóż. Dalej podeszli do ołtarza z wieńcem mieszkańcy parafii Matki Bożej Szkaplerznej z Ponieca. Ks. biskup przyjął też wieniec żniwny w postaci hostii ułożonej z kłosów, przekazany przez parafian z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siemowie. Następnie przedstawiciele parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia z Szelejewa podeszli z wieńcem żniwnym i chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna. Parafianie z Kunowa przynieśli kosz z kłosami, kwiatami i owoców. Z parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Zalesia ? biskup otrzymał bochen chleba. Wieniec żniwny z wielką literą ?M?, oznaczającą Matkę Najświętszą, przynieśli mieszkańcy Sułkowic z parafii p.w. św. Mikołaja z Krobi. Kolejna delegacja, młodzież ze Smogorzewa, z parafii p.w. Niepokalanego Serca Maryi z Piasków, przyniosła chleb. Kosz pełen obfotowści złożyli przedstawiciele parafii p.w. św. Jakuba w Błażejewie. Wieniec żniwny przynieśli także mieszkańcy Pępowa, z parafii p.w. św. Jadwigi. Dar szczególny przyniósł do ołtarza ppłk Mirosław Ziółek, były dowódca jednostki wojskowej w Śremie. W ofierze przekazał na ręce bp. Balcerka kozik oficerski.

Dary ofiarne przynieśli gospodarze tegorocznych dożynek ? starościna Jolanta Zaremba przyniosła wino, a starosta Zenon Zawieja ? chleb eucharystyczny.

Po nabożeństwie bochen chleba wypieczony z zebranego w tym roku ziarna poświęcił ks. biskup Balcerek, zaś starostowie dożynek przekazali go staroście gostyńskiemu Andrzejowi Pospieszyńskiemu. Ten zaś podzielił się chlebem z zebranymi wokół ołtarza wiernymi. Kawałka dożynkowego chleba starczyło dla wszystkich chętnych.

A potem już zaczęło się ?święto chleba?. Piekarze częstowali swymi wypiekami, można też było skosztować wyrobów wędliniarskich oraz grochówki. Ołtarz polowy zamienił się zaś w estradę, na której prezentowały się zespoły wokalno-taneczne z Pogorzeli. Rolnicy z zainteresowaniem oglądali również maszyny rolnicze wystawione w klasztornym ogrodzie oraz wokół bazyliki.

źródło : www.gostyn.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%