Zamknij

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej? Trwają dodatkowe analizy w...

10:05, 22.07.2024 PAP Aktualizacja: 10:36, 22.07.2024
Skomentuj PAP PAP

Na podstawie wyników wszystkich badań dokonamy szczegółowej oceny dotyczącej zmiany przepisów prawnych w zakresie czterodniowego czasu pracy – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Analizy w tym zakresie ma przygotować m.in. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej w odpowiedzi na poselską interpelację poinformowało o podjęciu prac dotyczących analizy efektywności wykorzystywania czasu pracy pracownika. Chodzi m.in. o rozstrzygnięcie czy lepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie tygodniowego czasu pracy do 35 godzin, czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. 

„Obecnie rozważana jest kwestia, jaki system czasu pracy jest najkorzystniejszy oraz najbardziej optymalny dla pracodawcy i pracownika. W związku z powyższym wystąpiliśmy do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Medycyny Pracy o stanowisko w sprawie efektywnego wykorzystywania czasu pracy pracownika oraz o informację ile czasu w ciągu doby pracownik jest w stanie efektywnie świadczyć pracę” – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Minister dodała, że resort zwrócił się też do Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych z prośbą o wskazanie kosztów ekonomicznych i gospodarczych skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. 

„Na podstawie wyników wszystkich badań dokonamy szczegółowej oceny dotyczącej zmiany przepisów prawnych w zakresie czterodniowego czasu pracy. Przygotowane będą optymalne rozwiązania, które pozwolą wyjaśnić to, czy najlepszym rozwiązaniem byłoby skrócenie czasu pracy z przeciętnie 40 godzinowego w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy do 35 godzin czy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy” – poinformowała ministra.

Według resortu konieczne jest przeanalizowanie jak skrócony czas pracy wpłynie  m.in. na bezpieczeństwo i zdrowie pracownika oraz higienę pracy. Badana będzie również możliwość zapewnienia narzędzi, które wspomogą pracowników w zmienionych warunkach pracy.

Rozpoczęcie prac legislacyjnych dotyczących zmian przepisów w zakresie skrócenia czasu pracy ma być poprzedzone dokonaniem oceny skutków wprowadzenia zmiany m.in. na sektor finansów publicznych, na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rynek pracy. Planowane rozwiązania będą też poddane konsultacjom m.in. z przedstawicielami organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego.

mr/

[ALERT]1721635654647[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

BfghgBfghg

3 0

*%#)!& ludzie żądzą tym krajem tak było o będzie do puki PO i PiS nie znikną ze sceny publicznej 18:23, 22.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

asas

3 0

Zarobki też mniejsze. Szykują miejsca pracy dla nachodźców? Tylko ze oni nie pracują , wolą wysokie zasiłki. 18:40, 26.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nononono

0 0

Po co pracować skoro pieniądze można wydrukować i dać tym co "zasługują". 10:58, 01.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%