Zamknij

Jak wyposażyć stanowisko spawalnicze? Zadbaj o jakość i bezpieczeństwo pracy

07:37, 17.03.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 07:37, 17.03.2020
Skomentuj

Udoskonalenie metod spawania było jednym z ważnych osiągnięć otwierających nowe perspektywy przed różnymi dziedzinami techniki. Połączenia tego typu mają istotne zalety – są wytrzymałe i w miarę szybkie do wykonania, nie dokładając masy oraz części do całości konstrukcji. Obecnie jest to więc jeden z najszerzej stosowanych sposobów łączenia metali oraz stopów metali różnego typu. Uzyskanie wysokich i specjalistycznych kompetencji w tym zakresie stanowi istotny atut każdego zakładu produkcyjnego zajmującego się wytwarzaniem konstrukcji stalowych.

Aby czerpać korzyści, należy wyeliminować problemów

Choć spawanie daje ogromne możliwości, nie zawsze jest łatwym zadaniem – im większych elementów dotyczy, tym bardziej wzrasta skala związanych z tym wyzwań i odpowiedzialność wykonawców. Nie tylko musimy uzyskać prawidłową spoinę o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych, ale i uniknąć naprężeń i odkształceń, a także zachować precyzję montażu. Jednocześnie w trakcie pacy trzeba stawić czoła szeregowi problematycznych czynników. Spawacz mierzyć się musi z wysoką temperaturą, rozpryskami metali, promieniowaniem nadfioletowym i elektromagnetycznym, szkodliwymi gazami i pyłami czy hałasem. Stanowisko przeznaczone do tego typu prac musi być więc przygotowane w odpowiedni sposób, bezpieczny i ułatwiający pracę.
Oznacza to nie tylko wyposażenie w same urządzenia spawalnicze, lecz  również takie przystosowanie stanowiska, by pozwalało na dokładne i wysokojakościowe spawanie elementów o różnych gabarytach.

Odpowiednie urządzenie spawalnicze pozwoli zadbać o jakość produktów

Stanowisko pracy zorganizowane w sposób podporządkowany zasadom ergonomii musi uwzględniać cechy psychofizyczne korzystającego z niego pracownika. Powinien mieć możliwość pracowania obiema rękami jednocześnie, a także wykonywania ruchów jak najkrótszych i najprostszych, aby nie towarzyszyło im przedwczesne zmęczenie. Wskazane jest ponadto, aby były one płynne, nie wymagały nagłych zmian kierunków, a przedmiot obróbki powinien być umieszczony w optymalnym zasięgu.

Spawanie wielkogabarytowych i ciężkich elementów niesie w tym zakresie pewne wyzwania. Aby pracownik mógł mieć dostęp do wszystkich miejsc podlegających procesowi spawania oraz bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, niezbędne okazuje się wyposażenie zakładu w odpowiednie urządzenie spawalnicze. Jego postać musi odpowiadać wymiarom, kształtom i ciężarowi spawanych elementów i zapewniać zarówno właściwy dostęp spawaczowi, jak i utrzymanie precyzji montażu. Pozycjonowanie poszczególnych elementów względem siebie w wielu procesach produkcyjnych musi być bardzo precyzyjne i niezmienne. Niejednokrotnie może to oznaczać konieczność skonstruowania i wykonania unikalnych urządzeń tego typu przeznaczonych do konkretnego zakładu. Usługi w tym zakresie oferuje np. wrocławska firma Przedsiębiorstwo HAK Sp. z o.o. Zastosowanie tego typu rozwiązań ułatwia, a w wielu przypadkach jest niezbędne dla uzyskania należytej jakości końcowego wyrobu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%