Zamknij

Czym jest impotencja?

14:30, 12.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:30, 12.08.2022

Chociaż o problemach ze wzwodem zazwyczaj nie mówi się głośno, z zaburzeniami erekcji mierzy się wielu mężczyzn – i to wbrew pozorom nie tylko tych po pięćdziesiątce. Czym właściwie jest impotencja – owiany złą sławą termin, będący przyczyną wstydu większości zmagających się z nią panów? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Impotencja – co to właściwie jest?

Słowo „impotencja” większość z nas kojarzy pewnie z całkowitym brakiem wzwodu u mężczyzny. To właśnie dlatego nazywanie kogoś impotentem przez wielu panów jest odbierane jako pejoratywne, a nawet obraźliwe. Tymczasem znaczenie tego terminu jest nieco inne.

Impotencja to dysfunkcja seksualna, która objawia się przede wszystkim niemożliwością osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu prącia w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego mimo odczuwalnego podniecenia. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, impotencja – przez literaturę przedmiotu nazywana również dysfunkcją erekcyjną czy męskim zaburzeniem erekcyjnym – może mieć różną postać. Najczęściej impotencja ma jedną z następujących postaci:

  • całkowity brak wzwodu – mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu w żadnej postaci;
  • częściowy brak wzwodu – mężczyzna nie osiąga erekcji w stopniu wystarczającym do odbycia komfortowego stosunku (czyli o sztywności przynajmniej 60%);
  • niemożność utrzymania wzwodu – erekcja ustępuje bardzo szybko, zazwyczaj po wprowadzeniu prącia do pochwy lub wykonaniu kilku pchnięć.

Przyczyny impotencji

Zaburzenia erekcji nigdy nie są problemem samym w sobie, a świadczą o innym schorzeniu lub procesach zachodzących w organizmie. Najczęstsze przyczyny impotencji to między innymi:

  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze);
  • choroby endokrynologiczne (zaburzenia tarczycy);
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca);
  • schorzenia neurologiczne;
  • zaburzenia i czynniki psychiczne (chroniczne zmęczenie, depresja, stany lękowe);
  • nieodpowiedni styl życia (m.in. zła dieta, nadużywanie alkoholu czy używek, brak ruchu);
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • naturalne starzenie się organizmu i powodowane przez nie zmiany hormonalne.

Tabletki na potencję Actigra/ActiGra Forte lub inne – kiedy należy je brać?

Naturalnym odruchem każdego mężczyzny, który obserwuje u siebie zaburzenia erekcji, powinno być udanie się do lekarza – internisty, urologa lub seksuologa. Z uwagi na to, że przyczyny impotencji mogą być bardzo różne, lekarz musi przeprowadzić wywiad i dokonać rozpoznanie lub ewentualnie pokierować dalszą diagnostyką i leczeniem.

W niektórych przypadkach zdarza się, że problemem jest brak dopływ krwi do prącia. Wówczas lekarz może zalecić stosowanie produktów leczniczych z syldenafilem, takich jak tabletki na potencję ActiGra Forte. Działają one rozkurczowo na naczynia krwionośne i stymulują dopływ krwi do penisa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na ich temat, odwiedź stronę actigraforte.pl.

Jednocześnie warto mieć świadomość tego, że brak wzwodu nie zawsze jest równoznaczny z impotencją. Zaburzenia wzwodu mogą być sporadycznie spowodowane zmęczeniem lub stresem i wówczas nie są powodem do niepokoju. Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdy problemy ze wzwodem utrzymują się przez dłuższy czas.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%