Zamknij
REKLAMA

Proces recyklingu zużytego oleju spożywczego

09:59, 26.07.2022 | materiał partnera

Proces recyklingu zużytych olejów kuchennych nie jest nowy. Jednak ilość zużytego oleju, który ludzie wyrzucają, szybko rośnie.

Proces recyklingu zużytych olejów można przeprowadzić, zbierając je z restauracji i innych punktów sprzedaży żywności. Następnie filtrują oleje i odsyłają je do producentów żywności.

Trafin Oil - jesteśmy numerem jeden w recyklingu zużytego oleju! Razem z Tobą chronimy środowisko.

Niektóre firmy wykorzystują ten proces do wytwarzania biopaliw i innych produktów, takich jak biodiesel, podczas gdy inne wykorzystują go do wytwarzania nowych olejów spożywczych.

Ilość odpadów w gastronomii rośnie z roku na rok. Wynika to z liczby otwieranych restauracji i firm cateringowych. Najczęstszym rodzajem odpadów wytwarzanych przez ten przemysł jest zużyty olej spożywczy.

Większość olejów stosowanych w gastronomii wytwarzana jest z oleju rzepakowego, który jest rodzajem oleju roślinnego, który można rafinować na wysokiej jakości oleje spożywcze. Oleje te są następnie sprzedawane firmom, które wykorzystują je do produkcji żywności i innych zastosowań przemysłowych.

Oleje gastronomiczne można ponownie przetworzyć na nowe oleje spożywcze lub inne produkty, takie jak biodiesel lub olej napędowy do samochodów. Gdy te procesy są wykonywane prawidłowo, nie powinno być żadnych negatywnych skutków dla środowiska jako całości.

Coraz większym problemem jest wykorzystanie zużytego oleju w gastronomii. Aby zmniejszyć ilość odpadów, musimy znaleźć sposób na ponowne wykorzystanie i recykling zużytych olejów spożywczych.

Grozi nam marnowanie żywności z powodu nieefektywnego wykorzystania olejów spożywczych. Wykorzystanie zużytego oleju w branży gastronomicznej rośnie w szybkim tempie, dlatego ważne jest, abyśmy znaleźli sposoby na ponowne wykorzystanie i recykling tych olejów.

Dwie główne metody recyklingu to: rafinacja oleju i utylizacja zużytych olejów spożywczych.

Badanie wykazało, że zużyte oleje spożywcze stanowią 2-6% wszystkich odpadów w Europie. Aby zmniejszyć ilość zużytych olejów kuchennych, niektóre kraje wprowadziły programy recyklingu.

Głównym powodem, dla którego zużyty olej spożywczy jest poważnym problemem, jest to, że może uwalniać do środowiska toksyczne chemikalia, gdy jest niewłaściwie usuwany. Większość zużytego oleju trafia do śmieci i trafia na wysypiska lub do kanalizacji.

Olej rzepakowy to rodzaj oleju roślinnego, który został wyprodukowany i rafinowany z roślin rzepaku, uprawianych głównie w Europie i Ameryce Północnej. Jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) i tokoferole, które są naturalnymi przeciwutleniaczami występującymi w wielu owocach i warzywach.

Odpady spożywcze to ogromny problem w gastronomii. Ilość odpadów wytwarzanych przez przemysł szacuje się na około 15 mln ton rocznie.

Olej rzepakowy jest popularnym olejem spożywczym i może być stosowany jako zamiennik innych olejów, takich jak olej słonecznikowy, arachidowy, kukurydziany czy sojowy.

Proces rafinacji zużytych olejów posmażalniczych na olej rzepakowy rozpoczyna się od oddzielenia od siebie części stałych i ciekłych oleju. Część stała jest następnie odrzucana, podczas gdy część ciekła przechodzi reakcje chemiczne, przekształcając się w olej rzepakowy.

Olej spożywczy jest ważnym surowcem dla branży gastronomicznej. Używa się go w kuchni do przyrządzania potraw, sosów i dressingów. Ma jednak ograniczoną żywotność i po użyciu należy go wyrzucić. Proces recyklingu olejów kuchennych nie jest tak prosty, jak się wydaje.

Proces recyklingu zużytego oleju spożywczego można podzielić na dwa główne etapy: zbiórkę i rafinację. Zbiórka polega na zbieraniu zużytego oleju spożywczego z restauracji, hoteli, firm cateringowych lub z innych źródeł; natomiast rafinacja polega na oddzieleniu składników zużytego oleju spożywczego, takich jak oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce lub oleje na bazie wody.

Rafinowanie oleju to proces, dzięki któremu olej może dłużej się przechowywać i być bezpiecznie stosowany do smażenia w wysokiej temperaturze.

W ostatnich latach niektóre firmy zaczęły wykorzystywać oleje spożywcze z recyklingu do produkcji biodiesla lub biopaliwa, które można stosować w samochodach bez dodatkowego wkładu energii wymaganego do produkcji energii odnawialnej.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%