Zamknij

Co to są soczewki multifokalne?

10:33, 17.12.2021 . Aktualizacja: 10:34, 17.12.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Wiele osób noszących okulary zna określenia typu: progresywne, fotochromowe itp. Czy jednak równie popularny jest termin multifokalne? Takie soczewki do okularów to nic innego jak właśnie wspomniane już soczewki progresywne. Nadal jednak wiele osób, które wielokrotnie słyszały pojęcie „progresywne” nie do końca wie co to oznacza, nawet pośród tych, którzy okulary noszą na co dzień.

Wady wzroku a zalety „progresów”

Do najpopularniejszych wad wzroku należą naturalnie krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Zwane są inaczej odpowiednio: hyperopią oraz miopią. Natomiast wada korygowana przez soczewki progresywne to tak zwana prezbioipia – wada polegająca na współwystępującym połączeniu hyperopii oraz miopii. Wówczas nasuwa się problem konieczności posiadania dwóch par okularów lub soczewek kontaktowych: do dali i do bliży, noszonych naprzemiennie. O ile w przypadku okularów można sobie jeszcze jakoś wyobrazić, to w przypadku soczewek kontaktowych byłby to nie lada kłopot. Właśnie multifokalne soczewki do okularów jak i soczewki kontaktowe progresywne pozwalają uniknąć takich dylematów. Ponadto – progresywne okulary i soczewki obejmują znacznie większe spektrum pola widzenia, a zatem pozwalają na widzenia zarówno z bliska, z daleka jak i z odległości pośrednich. Do niedawna królowały klasyczne okulary w oprawach, jednak obecnie trudno jednoznacznie stwierdzić czy więcej jest zwolenników tradycyjnych „bryli” czy może niewidocznych soczewek kontaktowych. 

Jak zacząć nosić szkła multifokalne?

Okulary progresywne, lub soczewki kontaktowe tego typu, naturalnie przepisuje na receptę lekarz okulista. Warto pamiętać, że decydując się na soczewki multifokalne, na przykład: https://www.punktsoczewek.pl/soczewki-progresywne, należy wykonać odrębne badanie wzroku – właśnie pod kątem progresji. Pamiętajmy również, że recepta na okulary ze wskazanymi konkretnymi parametrami nie jest tożsama z receptą na szkła kontaktowe dla tej samej osoby. Jeżeli zatem chcemy nosić progresywne szkła i okulary naprzemiennie – potrzebujemy dwóch recept. 

Szkła progresywne a inne cechy

Soczewki progresywne to specyficzne szkła, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadały dodatkowo na przykład powłokę fotochromową lub tak zwany antyrefleks oraz inne typy proponowane przez optyka. Wiele osób ceni sobie multifokalne soczewki za komfort ich noszenia oraz brak konieczności zamawiania kilku par okularów naraz i ciągłej ich zmiany. Na szczęście większość osób z wadą wzroku nie wymaga aż tak zaawansowanej korekty, warto jednak mieć na uwadze możliwość noszenia szkieł progresywnych.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%