Bezokapowe systemy rynnowe to dość nowe rozwiązanie na polskim rynku budowlanym. Zdobywa ono coraz większe zainteresowanie, szczególnie wśród osób celujących w nowoczesne projekty domów. Czym jest wspomniany system i co go wyróżnia?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czym jest bezokapowy system rynnowy, warto wcześniej dowiedzieć się, czym jest sam okap. To dolna część dachu, charakterystycznie wysunięta poza obrys elewacji budynku. Okap pełni funkcję ochronną ścian domu – zabezpiecza je przed zawilgoceniem. W domach bezokapowych część ta nie występuje. Dach kończy się na równi ze ścianami lub kilka centymetrów poza nimi. Bezokapowy system rynnowy to natomiast orynnowanie, które odprowadza wodę z takich konstrukcji dachów.
Bezokapowy system rynnowy charakteryzuje się tym, że rynna i rury spustowe schowane są w elewacji – w warstwie ocieplenia budynku. Dzięki temu elementy te są niemal niewidoczne, ich obecność zdradza jedynie maskownica. Można by zadać pytanie, co w sytuacji, kiedy dojdzie do awarii rynny? Czy trzeba zdejmować elewację? W przypadku chęci wykonania prac konserwacyjnych lub naprawy usterki rynny wystarczy tylko zdjąć maskownicę. Zarówno montaż, jak i demontaż można przeprowadzić błyskawicznie. W takim systemie rynny mają prostokątny profil, są więc wydajniejsze, a do tego znakomicie komponują się z nowoczesnymi bryłami budynków.
Bezokapowy system rynnowy to doskonałe rozwiązanie w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych brył budynków. Dzięki temu mogą one zachować kształt kostki i prostą linię zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i właśnie sam dach. Bezokapowy system rynnowy stwarza nowe możliwości pod względem projektowania. Od kiedy rozwiązanie to pojawiło się na polskim rynku, architekci i projektanci zachwycili nas wieloma nietuzinkowymi i wręcz futurystycznymi projektami. Jeśli chcesz poznać projekty domów bezokapowych – domoweklimaty.pl będzie świetnym do tego miejscem w sieci. Bezokapowe systemy rynnowe stosowane są w wielu typach domów – parterowych, piętrowych, a także w budynkach takich jak nowoczesne stodoły. W ostatnim przypadku wyglądają znakomicie, warto więc rozważyć takie rozwiązanie.
Zapewne wiele osób zastanawia się, jakie są zalety takiego rozwiązania. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: system bezokapowy – czy warto? Główną zaletą domów bezokapowych są duże oszczędności. Pokrycie domu pochłania zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych, decydując się na konstrukcję bez okapów, można wiele zaoszczędzić. Drugim atutem takich konstrukcji jest energooszczędność. Dlatego też w niedalekiej przyszłości systemy bezokapowe będą coraz częściej występować w projektach domów pasywnych. Na czym polega energooszczędność dachów bez okapu? Wysunięta część dachu to miejsce, przez które wydostaje się sporo ciepła. Eliminując takie obszary, można wykluczyć mostki termiczne.
Do domów, w których nie zastosowano okapów, dociera również więcej promieni słonecznych, co jest bardzo ważne w domach pasywnych. Dzięki temu będzie można znacznie zmniejszyć rachunki nie tylko za ogrzewanie, lecz także energię elektryczną potrzebną do doświetlania budynków. Będzie w nich dłużej jasno. Część osób może jednak powiedzieć, że ekspozycja na promienie słoneczne będzie męcząca w lecie. Owszem, jest to prawda, jednak problem ten można łatwo rozwiązać, montując system rolet.
Materiał partnera
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
jak jest segregacja to prawie zmieszanych sie nie wywala ja wystawiam smieci zmiszane raz na 3 miesiace bo co miesiac kosz jest pusty przy segregacji a place co miesiac a wy jeeszcze chcecie wiecej weezcie sie za osiedla tam jest najwiecej smieci w domkach jednorodzinnych tego nie ma jak sie segreguje
domu
08:59, 2025-07-09
Nauczycielka posądzana o hejt! W sieci aż huczy...
Wszystkim nie dogodzisz - dal jednych jesteś BE a dla innych CACY. Takie to nasze życie już jest!
hejka
07:35, 2025-07-09
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
Od lat odstawiam tyle samo śmieci - zgodnie z harmonogramem wystawiam max pełen jeden kubeł - czasem do połowy zapełniony, ale opłata jest za pełny, wystawiam też po jednym worku plastików i szkła. Nie zauważyłem abym produkował więcej śmieci!!! Wiadomo, że są nowi produkujący, ale oni też płacą.
hejka
07:27, 2025-07-09
Koła poza obrysem, tłumik jak armata. Sprawdzili ich...
Przez Bodzewo też jakiś baran jeździ wieczorami na krosie który ma na 100% wydech nie spełniający żadnych norm ... czy on czuje jakąś radość z tego powodu?
hehe
07:18, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz