Zamknij
REKLAMA

Czym jest eurowinieta i kto powinien z niej korzystać?

16:03, 24.02.2021 | J
Skomentuj

Każdy przedsiębiorca działający w branży transportowej spotyka się z koniecznością ponoszenia opłat drogowych. W Polsce mamy do czynienia z opłatami na autostradach oraz z systemem viaTOLL, obowiązującym na drogach innych kategorii. W niektórych krajach natomiast obowiązuje eurowinieta, czyli system odpowiadający za pobór opłat od kierowców samochodów ciężarowych poruszających się po niektórych krajach. Jak można wykorzystać eurowinietę i gdzie obowiązuje?

Eurowinieta – wspólny system poboru opłat

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, do czego służy eurowinieta i ile kosztuje? Jak wspomnieliśmy to system elektroniczny, pozwalający na łatwe uiszczanie opłat drogowych. Obowiązuje od 1990 roku i dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z wyjątkiem autobusów. Podstawą prawną do wprowadzenia eurowiniety jest dyrektywa Unii Europejskiej 1999/62. Aby skorzystać z systemu, niezbędne jest wykupienie eurowiniety przed udaniem się do kraju, w którym można wnosić opłaty w ten sposób.

Należy wspomnieć, że różny jest czas korzystania z winiety. Można ją wykupić na jeden dzień lub na znacznie dłuższy okres – maksymalnie na rok, w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorcy oraz intensywności podróżowania po krajach objętych tym systemem. Eurowinietę można kupić w wielu punktach sprzedaży zlokalizowanych najczęściej w miejscach odprawy granicznej, na stacjach benzynowych czy przez internet.

Dla kogo eurowinieta będzie dobrym rozwiązaniem?

Eurowinieta sprawdzi się przede wszystkim w firmach transportowych, które prowadzą przewóz towarów pomiędzy krajami takimi jak Dania, Luksemburg, Holandia oraz Szwecja. Do systemu początkowo przystąpiły jeszcze Belgia i Niemcy i jednak wprowadzenie innego rozwiązania spowodowało, że kraje te zmieniły system poboru opłat drogowych na swoim terenie. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców działających w branży transportowej jest możliwość zakupu eurowiniety przez internet. Co więcej – kierowca nie musi posiadać żadnych dokumentów potwierdzających posiadanie winiety ani nalepek na szybie, ponieważ samochód automatycznie zostaje wpisany do elektronicznego systemu, pozwalającego zidentyfikować pojazd oraz jego właściciela. Więcej o sposobach zakupu eurowiniety, przeczytacie tutaj: ocrk.pl.

Jakie są koszty eurowiniety?

Koszt winiety nie zależy od ilości kilometrów, jakie pokonuje samochód, ale od czasu, na jaki została wykupiona. Na jej cenę wpływa między innymi rocznik pojazdu, a także norma emisji spalin. Im pojazd spełnia bardziej rygorystyczne wymagania w tym zakresie, tym niższa będzie opłata za przejazd. Średnio natomiast koszt dzienny korzystania z eurowiniety to 12 Euro. Różnice w cenie widoczne są natomiast w taryfach tygodniowych, które w przypadku pojazdów o klasie emisji spalin Euro 0 wynoszą 37 Euro, natomiast przy klasie emisji spalin Euro 6 - 20 Euro, czyli blisko o połowę mniej. Koszty te dotyczą pojazdów od 1 do 3 osi.

To cennik obowiązujący od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Aby sprawdzić kwotę, jaką będziemy zmuszeni uiścić z tytułu zakupy eurowiniety, można udać się bezpośrednio na stronę internetową operatora. Oprócz aktualnych taryf znajdziemy tam formularz umożliwiający zamówienie eurowiniety na określony czas. To znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy za opłaty drogowe mogą uregulować kartą paliwową, flotową lub kartą kredytową.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%