Zamknij
NEWS

Jak przygotować się do rekrutacji na studia na UEK – krok po kroku

artykuł sponsorowany + 15:56, 08.07.2025 Aktualizacja: 15:57, 08.07.2025
W życiu maturzystów wiele się dzieje – gdy już stoczą batalię z egzaminem dojrzałości, muszą podjąć decyzję, gdzie aplikować, dopilnować terminów, złożyć dokumenty i… czekać z niepewnością. W tym całym chaosie łatwo coś przegapić. Dlatego podpowiadamy, jak krok po kroku przejść przez rekrutację na UEK, żeby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

Punkt pierwszy – wybór uczelni i kierunku

Życie lubi weryfikować plany. Część osób na długo przed maturą jest przekonana, gdzie chce studiować i jaki kierunek wybrać. Jednak może być tak, że egzaminy poszły inaczej, niż zakładano albo – z różnych powodów – nastąpiła zmiana ścieżki edukacyjnej. Są też tacy, którzy do ostatniej chwili wahają się, jaką drogę wybrać. Niezależnie od sytuacji, warto z rozwagą, a także bez paniki podejść do decyzji dotyczącej dalszej edukacji.

Rozważając dostępne opcje, rozsądnie jest wybrać szkołę wyższą o dużym prestiżu, osiągającą dobre wyniki i realnie przygotowującą do przyszłej pracy. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie spełnia te wymagania. To największa w Polsce oraz jedna z czołowych w Europie uczelnia ekonomiczna, która dostosowuje program kształcenia do warunków rynkowych. Zajęcia prowadzone są nie tylko przez wykładowców akademickich, ale również praktyków biznesu, co pozwala łączyć wiedzę teoretyczną z aktualnymi trendami i realiami świata gospodarki. Co więcej – wiele kierunków UEK posiada prestiżowe akredytacje, potwierdzające ich wysoką jakość. PKA przyznała ocenę wyróżniającą:

      Międzynarodowym Stosunkom Gospodarczym,

      Analityce Gospodarczej,

      Gospodarce i Administracji Publicznej,

      Ekonomii, o której więcej przeczytasz tutaj: https://studiuj.uek.krakow.pl/forma-studiow/ekonomia-1-stopien/.

Podejmując decyzję dotyczącą kształcenia, warto pomyśleć nad własnymi predyspozycjami, możliwościami oraz mocnymi stronami. Trzeba wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, bo to one motywują do nauki, ale też spojrzeć na to, czy dana ścieżka edukacyjna jest perspektywiczna i pomoże w przyszłości zdobyć wymarzoną pracę. W tym celu można przeczytać opisy, jak również przeanalizować atuty wybranych kierunków, zapoznać się z ich programem, a także zgłębić informacje dotyczące perspektyw zatrudnienia.

Punkt drugi – przygotowanie dokumentów i aplikacja na studia

W obecnych czasach internet ułatwia proces aplikacji na studia. Wystarczy odwiedzić stronę UEK Kraków, by dowiedzieć się, jakie są szczegółowe wymagania rekrutacyjne i jakich terminów trzeba przestrzegać. Kandydaci muszą: 

      zapisać się w IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) – założyć oraz aktywować konto,

      uzupełnić dane osobowe i adresowe, a także wgrać zdjęcie, które spełnia wymogi fotografii dowodowych,

      dodać informacje dotyczące ukończonej szkoły, następnie aktualizować wyniki egzaminów maturalnych, ewentualnie wgrać skany dokumentów z olimpiad i uzupełnić wymagane pola,

      wybrać oraz zapisać kierunek np. Finanse i Rachunkowośćnależy zdecydować się maksymalnie na trzy pozycje i ustalić ich priorytety,

      dokonać opłaty rekrutacyjnej.

Po zapisach na studia przez Internet uzbrój się w cierpliwość i czekaj. Wyniki będą dostępne systemie IRK w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne”. Warto także przeczytać informacje przygotowane dla osób zakwalifikowanych, a także niezakwalifikowanych. W przypadku przyjęcia oraz chęci podjęcia kształcenia należy dostarczyć do sekretariatu wymagane dokumenty, których szczegółowy spis dostępny jest na stronie UEK Kraków. Przy czym pamiętaj o tym, by wziąć ze sobą dowód tożsamości.

Trzeba mieć plan B – jeśli nie uda się dostać na wymarzony kierunek, można rozważyć studia niestacjonarne, dziedzinę pokrewną lub całkiem inną i spróbować zmiany po roku. UEK daje wiele możliwości, dlatego nie wolno ulegać zniechęceniu – elastyczne podejście zwiększa szanse na osiągnięcie celu.

 

 

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%