Zamknij
NEWS

Czy warto montować bufor ciepła?

. + 11:14, 20.04.2023 Aktualizacja: 11:15, 20.04.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Przed wyborem systemu grzewczego do naszego domu mamy do wyboru wiele możliwych systemów i ich konfiguracji. Jedną z takich opcji jest pompa ciepła ze zbiornikiem buforowym, która w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem, a przez to także budzi kontrowersje. Bufor to dodatkowy układ wpływający na ostateczną cenę całej instalacji. Pojawia się też pytanie, czy jest to konieczne dla naszego systemu, czy też można to obejść – to częste pytania instalatorów i producentów tych systemów. Dziś dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić za swoją inwestycję.

Bufor termiczny - co to jest?

Bufor termiczny to dobrze zaizolowany zbiornik, który działa dzięki wodzie zgromadzonej w instalacji zwanej wodą kotłową - gospodarstwo domowe nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Bufor termiczny wygląda jak zasobnik ciepłej wody użytkowej i może być stosowany w różnych systemach grzewczych, obecnie najczęściej stosowanych w pompach ciepła.

Zastosowanie zbiorników buforowych

Pompa ciepła jest rozwiązaniem technologicznym różniącym się od dotychczas stosowanych tradycyjnych kotłów grzewczych, co odpowiada innej zasadzie działania. Pompa ciepła pracuje przy dużej ilości wody zgromadzonej w instalacji, a im więcej tym lepiej dla całego układu i stabilności urządzenia.

Menedżer Produktu NIBE RES Adam Minikowski podkreśla, że ​​zastosowanie bufora w układzie pompy ciepła zapewnia odpowiednią ilość wody w układzie, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowej mocy urządzenia. Funkcja bufora obejmuje również zapewnienie przepływu wody, co jest kluczowe przy planowaniu instalacji pomp wody użytkowej.

Stabilizację pracy urządzenia zapewnia optymalna ilość wody i cyrkulacja w układzie. Pompa ciepła charakteryzuje się długotrwałą pracą, gdy sprężarka uruchamia się tylko okresowo. W rezultacie wydłuża się żywotność poszczególnych elementów systemu.

Ważną funkcją bufora jest również magazynowanie nadmiaru energii, zwłaszcza energii wyprodukowanej z innych źródeł, z którymi pompa ciepła współpracuje w układzie hybrydowym np. kocioł. Odnawiając istniejącą instalację grzewczą pompą ciepła przez bufor, dajemy sobie możliwość gromadzenia ciepła do wykorzystania w innym terminie.Ta funkcja jest obecnie przedmiotem największego konfliktu bufora kompilacji. Przy takim systemie możemy chcieć podgrzewać wodę w ciągu dnia, ale korzystać z niej w nocy. Nie osiąga się jednak przez to dalszych oszczędności, ponieważ energia zmagazynowana w zbiorniku buforowym jest zbyt mała, aby ogrzać dom w nocy. Ten temat pojawia się bardzo często, gdy mowa o pompach ciepła. Należy o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego systemu grzewczego.

Kiedy potrzebujesz bufora podczas instalacji?

Montaż zderzaka to dodatkowy element, który nie jest obowiązkowy, choć w niektórych sytuacjach może stać się niezbędnym elementem całego systemu. Z pewnością sprawdza się w sytuacjach, gdy przy planowaniu instalacji grzewczej okazuje się, że ilość wody w instalacji jest niewystarczająca do prawidłowej i stabilnej pracy pompy ciepła.W sytuacji, gdy mamy różne obiegi grzewcze, takie jak ogrzewanie podłogowe, sufitowe, ścienne, kapilarne czy grzejniki, montaż zbiornika buforowego również jest dobrą inwestycją. Eksperci uważają, że instalacja zbiornika buforowego w systemach mieszanych odpowiada za równoległą pracę w celu rozprowadzenia przepływów wody między równe systemy, czy to grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy pompę ciepła.

Dobrą inwestycją jest instalacja hybrydowa, w której podłączone są różne źródła ciepła, np. pompa ciepła z kotłem lub kominkiem, a także instalacja zbiornika buforowego. W takim rozwiązaniu szczytowe źródło ma większą moc grzewczą, dzięki czemu jest w stanie wytworzyć energię cieplną w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego takie systemy muszą być łączone. W systemie kaskadowym z więcej niż dwiema pompami ciepła, które już zapewniają wysoką wydajność systemu, instalacja zbiornika buforowego jeszcze bardziej zwiększa efektywność systemu. System ten pracuje z dużą pojemnością buforową rzędu kilku tysięcy ton.

Źródło https://www.oszomega.pl/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%