Zamknij
NEWS

Jaki rower górski wybrać dla kobiety?

art. sponsorowany + 13:58, 17.02.2023 Aktualizacja: 13:58, 17.02.2023

Jeśli jesteś osobą, którą interesuje kolarstwo, to zapewne zdajesz sobie sprawę jak istotnym jest właściwy dobór odpowiedniego roweru. Inne modele sprawdzą się przy jeździe po miejskich uliczkach, inne z kolei będą lepsze na długie wyprawy. Natomiast jeśli jesteś osobą początkującą, możesz nie mieć pewności czym kierować się przy wyborze odpowiedniego jednośladu - i właśnie dla takich ludzi powstał poniższy poradnik. 

Rower górski damski a męski - czy jest jakaś różnica? 

Wbrew pozorom ten podział nie istnieje wyłącznie jako sztuczny chwyt marketingowy. Choć istnieją modele rowerów uniwersalnych, tak istnieją i takie warianty, które lepiej dopasowują się do statystycznej anatomii kobiet i mężczyzn. 

Kobiety często posiadają większy rozstaw kości kulszowych, mają kończyny dolne przy stosunkowo krótszym tułowiu i drobniejsze ramiona. Ponadto, wiele z nich odczuwa dyskomfort, gdy musi wysoko zadzierać nogi, aby wsiąść na jednoślad. Rower górski damski ma krótsze i zarazem szersze siodełko - jest ono lepiej dostosowane do miednicy kobiet.

Kierownica roweru górskiego dla kobiet powinna być węższa - umożliwi tym samym pewniejszy chwyt i nie będzie tak obciążająca dla nadgarstków i ramion niż w przypadku bardzo rozbudowanego wariantu, gdzie naprzeciwlegle ułożone ręce są daleko od siebie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego?

Rower MTB w ofercie Rowerzysta.pl można nabyć w różnorodnych wariantach. Jedno jest pewne - wnikliwie zapoznając się z zaprezentowanym asortymentem, z łatwością znajdziesz taki model, który będzie dla Ciebie idealny.

Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar ramy roweru - zarówno na zbyt wysokich, jak i zbyt niskich wariantach będzie się fatalnie jeździło. Ramy górskich rowerów zazwyczaj podaje się w calach - od 16 do 22. Aby otrzymać właściwy rozmiar, stań boso przy ścianie, a następnie zmierz odległość od krocza do podłogi. Uzyskany wynik pomnóż przez 0,57. Następnie - aby otrzymać cale - podziel przez 2,54. Wtedy będziesz dokładnie wiedziała, jakie ramy będą odpowiednie. Należy przy tym pamiętać, że rama roweru przeznaczona do wymagającej jazdy będzie bardziej zabudowana niż przy standardowych “damkach”. Także jeśli nie widzisz charakterystycznego wcięcia, nie rezygnuj - to wciąż model dostosowany budową do anatomii właścicielki.

Z czego zbudowane są rowery górskie?

Rama roweru w znacznej mierze będzie świadczyła o jego wytrzymałości. Pamiętaj, że ten model jest przeznaczony do bardziej wymagającej jazdy - dlatego “szkielet” pojazdu musi być odpowiednio dostosowany.

Tańsze typy rowerów górskich mają przeważnie stalowe ramy - choć są one wytrzymałe, tak jednocześnie nie są odporne na korozję i mają zdecydowanie większą wagę niż ich inne odpowiedniki. Najlepszym rozwiązaniem są ramy z karbonu - czyli z włókna węglowego i żywicy. Bardzo lekkie i wytrzymałe, tak jednocześnie i bardzo drogie. Pośrednim wyjściem są modele wykonywane z aluminium - lekkie, wygodne, lecz mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na https://www.rowerzysta.pl/rowery znajdziesz wiele rodzajów jednośladów, dostosowanych do różnych potrzeb użytkowniczek.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%