W 2022 roku gmina Gostyń realizuje program profilaktyczny „Razem możemy więcej – zamknijmy drzwi przed depresją - edycja II”. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu z zakresu pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi pod nazwą “Od zależności ku samodzielności – edycja 2022”.
Celem projektu jest rozwój oferty pomocowej dla rodzin z osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz wsparcie przed negatywnym wpływem pandemii na zdrowie psychiczne mieszkańców gminy Gostyń. W ramach realizacji projektu odbyły się następujące zadania:
1. Utworzono grupę wsparcia dla rodzin zmagających się z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi.
2. Realizowane są zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z profilaktyki zaburzeń nastroju, depresji i innych zaburzeń psychicznych „Dbając o siebie – dbasz o innych”.
3. Zrealizowany został Dzień Tolerancji pod nazwą „Inny – nie znaczy gorszy” w przedszkolach i szkołach podstawowych. Realizacja zadania ma na celu naukę dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów akceptacji odmienności innych ludzi.
4. Prowadzona jest terapia indywidulana/grupowa/rodzinna dla dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją i zaburzeniami lękowymi.
5. Uruchomiono telefonu zaufania - wsparcie emocjonalne i informacyjne dla osób będących w/po kryzysie psychicznym oraz ich rodzin.
6. Udzielane jest psychologiczne wsparcie społecznych następstw pandemii poprzez prowadzenie punktu konsultacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z rodzicami.
7. Realizowane są konkursy profilaktyczne dla szkół m.in. na spot filmowy promujący wsparcie dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją pod nazwą „Nie oceniaj – Wspieraj!” czy konkurs plastyczny pod nazwą „Depresja w Twoich oczach”. Cykl działań profilaktycznych ma za zadanie zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na problem depresji w lokalnym środowisku.
8. Zorganizowano dwa turnusy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży. W ramach realizacji zadania, dzieci i młodzież, wraz z opiekunami, udały się na zajęcia z alpakami, które oddziałują na osoby biorące udział w zajęciach w sferze czuciowej, psychicznej i sensorycznej. Ponadto na uczestników turnusu czekał szereg zajęć integracyjnych i animacyjnych, w tym zajęcia plastyczne w których wykorzystana została wełna alpak, przygotowywanie karmy dla zwierząt oraz wejście do zagrody i karmienie zwierząt ( owce, alpaki, sarenki, kuce). Dodatkowo dzieci i młodzież wzięły udział w warsztatach eksperymentalno – naukowych oraz aktywnie spędziły czas w parku linowym, pokonując przeszkody wraz z ścieżką edukacyjną.
9. Organizowany jest cykl szkoleń dla kadry szkół, przedstawicieli służb i instytucji pn. „Zaburzenia depresyjne i lękowe u dzieci i młodzieży” czy „Wsparcie terapeutyczne dla osób z zaburzeniami depresyjnymi. Jak wspierać i rozmawiać z osobami, które mają depresję”?.
Magdalena Rajewska/UM Gostyń
Zupa, żeberka i serdeczne powitanie. Tak wyglądał...
A ofiarę klecha pozbierał
Gregor
07:52, 2025-07-08
Polonezem przez pół Europy i tureckie bezdroża...
Poldek da rade, byle kowal naprawi a zepsuć się nie ma zabardzo co, prosta konstrukcja, ja swoim w jeden dzień zrobilem 1200 km jechał jak po szynach i był wygodny, miał coś w sobie, pzdr.
Polonez 1.5 lpg oczy
03:05, 2025-07-08
W ostatnich latach odnotowano podejrzenia przemocy...
Jakie dziennikarstwo, zbieranina nie umiejacych pisać poprawną polszczyzną, klecących mierne babole ludzi pod wodzą równie miernego pseudodziennikarza redaktura, zezwalajacego na manipulacyjne teksty byle tylko przyciągnąć uwage, niestety albo stety większość zauważa ta tanią socjotechnikę, może lepiej kierownik lepiej zajmie sie tym galartem ze świnioka.
Mani-palanci
01:54, 2025-07-08
Zupa, żeberka i serdeczne powitanie. Tak wyglądał...
A może szykujmy się na przyjęcie zmęczonych pielgrzymów po ewentualnej powodzi która nad nami wisi? A pewnie znów zaskoczenie będzie wielkie.
Addi
00:02, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz