Zamknij

Leasing samochodu używanego - jakie warunki pojazd musi spełnić, aby uzyskać korzystne finansowanie?

10:35, 07.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:35, 07.09.2022

Decydując się na leasing samochodu używanego można w prosty sposób zredukować koszty, do których należy wysokość rat leasingowych. W przypadku samochodów luksusowych z segmentu premium, kwota zawarta w umowie leasingowej będzie znacznie niższa, niż przy wyborze nowego pojazdu. W poniższym artykule dowiesz się, jakie warunki musisz spełnić, decydując się na tą formę finansowania.

Warunki finansowania używanych samochodów 

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że leasingodawcy niechętnie oferują tak samo korzystne warunki umowy w przypadku samochodów używanych, jakie dotyczą nowych pojazdów. Procedura może odbywać się w trybie uproszczonym, który wiąże się z mniejszą ilością niezbędnych formalności - zazwyczaj wystarczą wniosek o udzielenie finansowania, dokumenty rejestrowe działalności gospodarczej i oświadczenie dotyczące jej wyników finansowych, a także zgoda na weryfikację w bazach BIK. 

Zarówno w przypadku nowych pojazdów, jak i tych używanych, o leasing mogą starać się wyłącznie przedsiębiorcy, których okres istnienia na rynku wynosi minimum 6 miesięcy. Częstym warunkiem ze strony firm leasingowych jest również konieczność wystawienia przez sprzedawcę używanego pojazdu faktury VAT, zawierającej podatek w wysokości 23%. Chociaż można skorzystać z usług leasingodawców godzących się na transakcję VAT-marża to należy liczyć się z tym, że przedstawione klientowi warunki finansowania będą znacznie mniej korzystne. 

Jeśli chcesz obliczyć ratę leasingu za samochód używany, możesz skorzystać z usług sprawdzonych doradców ze strony https://vleasing.pl.

Maksymalny wiek używanego pojazdu

Zdecydowana większość leasingodawców wyraża zgodę na finansowanie pojazdów, których wiek nie przekracza 6 lat. Jedną z ogólnie przyjętych zasad jest ta, która określa, że łącznie wiek auta i okres trwania umowy leasingowej nie powinny wynieść więcej, niż 10 lat. 

Pochodzenie używanego pojazdu

Ze względu na fakt, że w okresie trwania umowy prawnym właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa, jego pochodzenie staje się wysoce istotną kwestią. Konieczne jest więc, aby pojazd pochodził od zaufanego dostawcy, dzięki czemu ryzyko posiadania przez auto ukrytych wad mechanicznych lub prawnych jest minimalne. Wiele w tym temacie zależy również od leasingodawcy, dlatego też niektórzy z nich wyrażają zgodę na finansowanie używanych samochodów wyłącznie od autoryzowanych dealerów, zaś inni mogą udzielić finansowania na auto pochodzące z komisu, prywatnej firmy czy od importera - najrzadziej spotykaną opcją jest jedynie leasing używanego pojazdu pochodzącego od osoby prywatnej. 

Używane auto w leasingu a opłata wstępna

Podejmując decyzję o leasingu samochodu używanego, należy liczyć się w koniecznością wniesienia opłaty wstępnej o wyższej wartości. W przypadku nowych pojazdów, czynsz inicjalny nie jest nawet niekiedy w ogóle wymagany, jednak finansowanie pojazdu używanego wiązać się będzie z opłatą początkową, której wartość wynosić może od 10 do maksymalnie 45% początkowej wartości rynkowej danego samochodu. 

Ocena stanu technicznego używanego samochodu

Klient decydujący się na leasing auta używanego musi dodatkowo liczyć się z kosztem związanym z zaangażowaniem rzeczoznawcy, który dokona oceny stanu technicznego danego pojazdu. Ze względu jednak na dość pobieżnie wykonaną czynność, warto samodzielnie skontrolować stan techniczny auta, oddając go w ręce profesjonalistów w warsztacie. Wszelkie ukryte wady mogą stać się problemem, które generować będą dodatkowe wydatki w postaci koniecznych napraw samochodu oraz wyższych rat leasingowych. 

Ubezpieczenie pojazdu

Właściciele używanych samochodów często ograniczają się do wykupienia wyłącznie obowiązkowej polisy OC, jednak warunkiem koniecznym do zawarcia umowy leasingowej jest posiadanie również polisy AC. Niektóre firmy leasingowe, jak na przykład Vleasig.pl, oferują swoim klientom różnego rodzaju produkty ubezpieczeniowe, co stanowi rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i korzystne pod względem finansowym. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%