Sen to jeden z ważniejszych aspektów życia człowieka, stan fizjologiczny, podczas którego zmniejsza się wrażliwość na docierające bodźce oraz aktywność ruchowa, a organizm wypoczywa i regeneruje siły. W teorii brzmi to prosto, lecz nie zawsze jest możliwe szybkie zaśnięcie i przespanie całej nocy bez kilkukrotnego budzenia się. Problemy z zasypianiem mają zróżnicowane przyczyny, wielu sami jesteśmy winni, a równie dużo wynika ze współistniejących schorzeń, których są objawem. W ich rozwiązaniu i jednoczesnej poprawie jakości snu może pomóc przykrywanie się kocem obciążeniowym, naciskającym na ciało z określoną siłą i korzystnie wpływającym na stan zdrowia.
Koce obciążeniowe, znane także jako kołdry obciążeniowe, mają wiele zalet, których nie da się zbagatelizować. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zastosowanie, powinniśmy wiedzieć, jakie podłoże mają nasze problemy ze snem. Najczęstsze, wskazywane również przez specjalistów, przyczyny tego, że nie możemy zasnąć i prawidłowo wypocząć, to:
Koc obciążeniowy albo kołdra obciążeniowa, bo te nazwy można stosować zamiennie, są stosunkowo nowym produktem, dostępnym obecnie również w naszym kraju. Szeroki wybór modeli znajdziemy pod adresem sleep-changer.com/pl/koc-obciazeniowy/, zarówno w wersji dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pierwsze koce obciążeniowe powstały w XX wieku, stworzone w Stanach Zjednoczonych przez trenerkę integracji sensorycznej Tiny Champagne.
Bazowała ona na naukowym dorobku dr Temple Grandin, osoby ze spektrum autyzmu, która badała czy odpowiednio dobrane obciążenie naciskające na ciało może zmniejszyć odczuwalność objawów tego zespołu zaburzeń. Tiny Champagne wszyła ciężarki do własnego koca i dokładnie opisała jego wpływ na swój organizm, w tym i przeciwdziałanie bezsenności oraz trudnościom z zasypianiem.
Kiedy rozpakujemy zakupioną kołdrę obciążeniową, to od razu zauważymy, że niewiele różni się od tej, jaką mamy w sypialni. Tak samo ma kolorową poszewkę z mocnego materiału gwarantującego długie użytkowanie, którą można prać w pralce, oczywiście przestrzegając zaleceń producenta. Zasadniczą różnicę widać dopiero, gdy zajrzymy do środka i zobaczymy, czym jest wypełniona.
O ile w zwykłej kołdrze są to przeważnie syntetyczne włókna lub naturalny puch, to w wersji obciążeniowej zastosowano niewielkie szklane kulki. Czasami używa się też wiśniowych pestek albo drobnych kamyczków, lecz tego typu wypełnienie jest dosyć kłopotliwe jeśli chodzi o pranie, mogąc doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki. Szklane kulki zawsze powinny mieć odpowiednio dobraną wagę i to właśnie one, naciskając na ciało ze ściśle określoną siłą, nie tylko pomagają walczyć z bezsennością, niosą ze sobą także inne korzyści prozdrowotne.
Budowa koca jest nam już znana, lecz nadal nie wiemy, w jaki sposób oddziałuje na ludzkie ciało i jakie efekty to daje. Podstawą działania jest właśnie obciążenie, którego główne zadanie to stymulacja układu czucia głębokiego, fachowo zwanego układem proprioceptywnym, współpracującego z dwoma innymi układami, przedsionkowym i dotykowym. Tworzą go receptory umieszczone w różnych częściach ciała, między innymi w uszach, oczach, układzie kostnym i mięśniowym.
Ich funkcją jest zbieranie bodźców przekazywanych następnie do mózgu i dzięki temu układ czucia głębokiego odpowiada za:
Działanie i skuteczność koców obciążeniowych zostały pozytywnie zweryfikowane wieloma badaniami i coraz częściej stosuje się je w profilaktyce i łagodzeniu symptomów licznych dolegliwości. Sprawdzają się nie tylko jako remedium nie tylko na najczęściej spotykane problemy ze snem, równie skuteczne okazują się w przypadku:
Nazywanego w skrócie RLS (Restless Legs Syndrome), zaburzeń mających wyjątkowo uciążliwe objawy, mrowienie, drgania i ruchy kończyn dolnych podczas snu, wybudzające nie tylko osobę na to cierpiącą, ale i śpiącego z nim partnera. Niezwykle trudno jest nad tym zapanować, nieskuteczne okazują się często nawet metody farmakologiczne, warto więc rozważyć zastosowanie kołdry obciążeniowej. Otulając dokładnie nogi, obciąża je i pozwala zmniejszyć ilość ruchów, które z czasem mogą całkiem ustać.
Schorzenia coraz częściej spotykanego u stale rosnącej liczby dzieci, stanowiącego poważny problem także dla ich rodziców i opiekunów. Jest to zespół zaburzeń fachowo określany nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi, zakłócający normalne funkcjonowanie, a jego typowe objawy to:
W zapanowaniu nad nimi pomoże otulenie chorego nie zwykłą kołdrą, lecz obciążeniową. Jej pozytywne działanie pozwalające zmniejszyć odczuwanie skutków ADHD wykazały badania z 2015 roku, dzieci są spokojniejsze, prawie nie występuje RLS, o wiele szybciej zasypiają, są lepiej wypoczęte i poprawia się ich skupienie w ciągu dnia.
Zespołu częściowych zaburzeń rozwojowych, diagnozowanego już w wieku dziecięcym, o zróżnicowanym stopniu nasilenia objawów:
Właściwie dobrany, delikatny nacisk koca na ciało osoby autystycznej, pomaga zahamować nadmiar negatywnych bodźców, wycisza, zapewnia spokojny sen, sprawia, że czuje się ona bezpiecznie, a w dzień zauważymy poprawę jej zdolności komunikacyjnych.
Przeciwdziałanie bezsenności i innym problemom ze snem jest jednym z głównych zastosowań koców obciążeniowych. Chroniczny brak snu może mieć katastrofalne następstwa i jeśli nie możemy przez dłuższy czas zasnąć, to nasze zaniepokojenie powinno wzbudzić pojawienie się:
Są to tylko niektóre skutki bezsenności, lecz w jej wyeliminowaniu pomoże nacisk obciążenia koca, co potwierdziła trójka naukowców, Ekholm, Spulber i Adler w badaniach przeprowadzonych w 2020 roku.
Jak widać na powyższych przykładach, zakres zastosowania koców obciążeniowych jest bardzo szeroki, lecz będą one skuteczne tylko wtedy, gdy używamy ich zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziemy na stronie ktomalek, przypomnimy więc tylko podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać.
Podstawą skuteczności jest właściwy dobór szklanego obciążenia do masy ciała, a waga wypełnienia musi wynosić maksymalnie jej 10 procent. Jeśli chodzi o rozmiar koca, to sprawa jest
prostsza, jego długość powinna być 20 cm większa od wzrostu użytkownika
Do zwiększonego ciężaru trzeba się przyzwyczajać stopniowo, dorośli w czterech etapach począwszy od 15 minut dziennie i dopiero po 21 dniach można używać jej przez całą noc. Dzieci przyzwyczajamy do nacisku tylko w dwóch etapach, lecz maksymalny czas spędzany pod takim przykryciem nie może przekraczać 20 – 30 minut dziennie. Koca mogą używać tylko maluchy powyżej 3 roku życia, których waga przekracza 22 kg i wyłącznie pod opieką dorosłych.
Na koniec musimy jeszcze wspomnieć, że kołdry z obciążającym wypełnieniem, z którymi zapoznamy się na stronie sleep-changer.com/pl/koldry-obciazeniowe/, nie są przeznaczone dla każdego, trzeba przed ich zakupem uwzględnić pewne istotne przeciwwskazania. Niewskazane są przede wszystkim dla kobiet w ciąży, ponieważ ciężar szklanych kulek mógłby zagrażać zdrowiu dziecka. Nie powinno się ich również stosować przy takich schorzeniach jak:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz