Rwący ból palców u nóg tzw. paluchów może być wywołany stanem zapalnym występującym w przebiegu dny moczanowej, inaczej nazywanej artretyzmem lub podagrą. Choroba ta polega na odkładaniu się złogów kwasu moczowego przede wszystkim w stawach, ale też w więzadłach, ścięgnach oraz nerkach. Diagnostyka i leczenie dny moczanowej – co warto wiedzieć? Sprawdź! Dna moczanowa jest schorzeniem przewlekłym, wymagającym leczenia. Do charakterystycznych objawów podagry należy m.in. ból stawów, zapalenie stawów i obrzęki wokół nich, a także objawy ogólne takie jak gorączka i dreszcze. Chorzy często narzekają na ból stóp, w tym ból śródstopia, pięty i palców.
Dolegliwości ze strony stawów w obrębie stóp i nie tylko wymagają konsultacji lekarskiej. Lekarz najpierw przeprowadzi z pacjentem wywiad i wykona badanie przedmiotowe, następnie skieruje go na badania. W diagnostyce dny moczanowej zastosowanie znajdują1:
Optymalne leczenie dny moczanowej wymaga jednoczesnego stosowania metod niefarmakologicznych i farmakologicznych. Chory przede wszystkim musi zmienić styl życia i stosować się do zaleceń dietetycznych. W przypadku nadwagi lub otyłości powinien zmniejszyć masę ciała. Oprócz tego musi unikać czynników wywołujących napady choroby takich jak alkohol i papierosy2.
Postępowanie lecznicze zależy od przebiegu choroby. Jeśli stężenie kwasu moczowego nie jest wysokie, zmiana stylu życia powinna poprawić stan zdrowia. Przy ostrym napadzie dny moczanowej podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kolchicynę, co ma na celu zwalczenie bólu i objawów zapalenia stawu. Niekiedy podaje się lek przeciwzapalny (glikokortykosteroid) bezpośrednio do wnętrza stawu3.
W okresach międzynapadowych zalecane są leki pozwalające zmniejszyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Z kolei przy dnie o charakterze przewlekłych podaje się leki hamujące postęp choroby oraz leczące powikłania3. Odpowiednio dobrane leki powinny zmniejszyć ból stóp i inne przykre dolegliwości związane ze stawami wywołane dną moczanową.
Ból palców u nóg to zazwyczaj pierwszy, ale niejedyny objaw dny moczanowej występujący w obrębie stóp. Z czasem może pojawić się także ból w śródstopiu, a nawet ból pięty. Jeśli leczenie dny moczanowej nie zostanie włączone na wczesnym etapie choroby, objawy będą się coraz bardziej nasilać.
Co najlepiej się sprawdzi na ból stopy? Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego można zastosować Diky spray. Jest to lek w formie aerozolu z diklofenakiem, czyli substancją z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działającą przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W składzie produktu jest też olejek miętowy, który po nałożeniu zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia4.
Jeżeli po 3 dniach stosowania Diky nie zajdzie poprawa i ból stóp nie zmniejszy się, wskazana jest wizyta lekarska4. Ponadto należy pamiętać, że Diky to lek, dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu i zdrowiu.
Bibliografia:
Zimmermann-Górska I., Dna moczanowa, Medycyna Praktyczna, 2021.
Majdan M., Dna moczanowa – nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, Reumatologia 2013; 51, 1: 1–8.
Guła Z., Korkosz M., Dna moczanowa, Medycyna Praktyczna, 2017.
Witryna: https://www.dikyspray.pl (dostęp: 2021.12.20.).
Materiał partnera
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz