Zamknij

BIK, BIG, KRD - czym są i dlaczego niektórym uniemożliwiają wzięcie kredytu w banku?

Artykuł sponsorowany + 16:55, 25.10.2017
Skomentuj

Wiele osób ze względu na negatywną historię kredytową nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu w banku. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest BIK, BIG i KRD oraz jaki na nas mają wpływ te instytucje.
 

BIK – co to jest?
BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej. Tłumacząc prościej, jest to zbiorowa pamięć banków. Do BIK trafiają informacje na temat kredytów zaciągniętych przez kredytobiorców. Klient starając się o kredyt, zostaje sprawdzony pod każdym możliwym względem w tej właśnie organizacji.

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje kilka typów informacji dotyczących kredytobiorców. Pierwszą informacją są dane dotyczące bieżących zobowiązaniach klienta. Sprawdzane jest to, jakie dana osoba ma obecnie zadłużenia. Kolejnymi danymi gromadzonymi przez BIK są informacje na temat spłaconych już kredytów. W raporcie bierze się pod uwagę kwotę kredytu, wysokość raty kapitałowo-odsetkowej oraz to, czy kredytobiorca w terminie wywiązywał się z płatności. BIK odnotowuje również zapytania o kredyt przez klientów. Kredytodawcy w ten sposób dowiedzieć się mogą, czy ich klient w ostatnim czasie składał wnioski kredytowe do innych banków.

KRD – co to jest?
Krajowy Rejestr Długów to jedno z podstawowych narzędzi do sprawdzenia wierzytelności kredytobiorcy. Z usług BIG mogą korzystać wszystkie gałęzie gospodarki. Banki komercyjne i spółdzielcze oraz instytucje pożyczkowe odnotowują w BIG-u informacje o klientach, którzy nie wywiązywali się ze spłaty rat.

BIG – co to jest?
Opóźnienia w spłacie kredytu czy inna nieterminowa spłata zadłużenia może spowodować, że zostaniemy wpisani do rejestru dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej. BIG działa na podobnej zasadzie jak BIK, z tą różnicą, że w tej pierwszej instytucji odnotowywane są wyłącznie negatywne opinie o kredytobiorcach.

Jakie to ma znaczenie?
Jeżeli w którejkolwiek instytucji widnieje o nas negatywna opinia, to mamy małe szanse na to, aby dostać wymarzony kredyt w banku. Niestety znaczna część instytucji bankowych zwraca szczególną uwagę na naszą historię kredytową. Nie ma się też czemu dziwić – zapisy te świadczą o nas i o tym, jakimi klientami jesteśmy. Bank niechętnie udziela pożyczek osobom, które wpisane są do rejestru dłużników.

Czy jest jakaś alternatywa dla kredytu w banku?
Oczywiście, że tak. Osoby, które nie mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową, nie powinny mieć powodów do obaw. Coraz więcej instytucji pozabankowych, czyli parabanków, z chęcią udziela pożyczek takim osobom (zobacz, która firma udzieli Ci pożyczki bez zaświadczeń). Są to tak zwane chwilówki, czyli szybkie pożyczki gotówkowe. Charakteryzują się one tym, że gotówkę otrzymamy tego samego dnia. Parabanki często w swojej ofercie mają pożyczkę skierowaną właśnie do takich osób. To świetna okazja do tego, by poprawić swoją zdolność kredytową oraz otrzymać gotówkę na dowolnie wybrany przez siebie cel.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%