Zamknij
REKLAMA

Zgodę musi wyrazić rodzina

08:13, 28.06.2018 | m
Skomentuj
REKLAMA

Ponad trzydzieści grobów powstańczych zostało już upamiętnionych specjalnymi tabliczkami przez gminę Krobia. W akcję zaangażowali się między innymi harcerze, a koszt zakupu tabliczek wyniósł siedem tysięcy złotych. To jedna z akcji związanych z tegorocznymi obchodami 100-lecia niepodległości.

Przeprowadzenie tych działań gmina zapowiada od blisko roku. Nad całością czuwa krobski samorząd oraz Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Krobi wspierane przez harcerzy 4. Drużyny Harcerskiej oraz członków Stowarzyszenia „Ziemia Krobska”. Do dziś w ramach działań upamiętniających powstańców oznakowano 31 nagrobków, a na kolejnych dwóch pamiątkowe tablice pojawią się już niebawem. - Koszt zakupu tablic wyniósł blisko siedem tysięcy złotych, a fundatorem jest gmina. Na 28 czerwca zaplanowano również spotkanie z potomkami powstańców, podczas którego podsumowana zostanie akcja oraz wypracowany będzie wstępny program gminnych obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.

To jednak tylko część działań, które samorząd chce podjąć w ramach świętowania 100-lecia niepodległości Polski. Jesienią ukazać ma się specjalne opracowanie zawierające biogramy powstańców, których mogiły zostały właśnie upamiętnione. - Publikacja przygotowana zostanie przez młodzież w ramach projektu „Krobski pociąg do niepodległości”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Ziemia Krobska” ze środków Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – dodaje Sarbinowski.

Gmina przyznaje, że znakowanie mogił było możliwe dzięki wskazaniom rodzin powstańców. Niemal pewne jest, że na jej terenie znajduje się wciąż wiele mogił, które zasługują na podobne upamiętnienie. Tutaj konieczne są jednak dane historyczne. Samorząd ma nadzieję, że pomocne mogą okazać się publikacje przygotowywane przez historyków oraz lista wszystkich powstańców opracowywana przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. - Rodziny, które jak do tej pory nie wyraziły woli oznakowania pamiątkową tablicą mogiły swojego przodka - powstańca wielkopolskiego - a chciałby to uczynić, zachęcamy do kontaktu z Urzędem Miejskim w Krobi – dodaje Sarbinowski. Akcja znakowania grobów ma być kontynuowana i każdy zgłaszany przypadek może liczyć na rozpatrzenie.

(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

złyzły

0 1

no drożej poporstu sie nie dalo zawołać
bo już by zakrawało na ...

materiał 5zł robota 20zł
200+vat
- no co niasto płaci 19:54, 30.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

0 0

Trudno jest ogarnąć twój tok myślenia więc może trochę jaśniej ? o co ci chodzi? 09:25, 02.07.2018


REKLAMA
0%