Zamknij

W Grabonogu, w 151. rocznicę śmierci wspominano bł. Edmunda Bojanowskiego. Przy dworku zorganizowano "Dzień Błogosławionego Edmunda"

14:04, 08.08.2022 MiS Aktualizacja: 07:45, 10.08.2022
Skomentuj Foto: Gostyn24.pl Foto: Gostyn24.pl

W 151. rocznicę śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego, przy dworku w Grabonogu  zorganizowano "Dzień Błogosławionego Edmunda". - To nie tylko postać pomnikowa, pamiątki historyczne, ale to wiele dzieł i pasji, wiele inspiracji dla młodych i starszych. - mówił Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach i współorganizator wydarzenia, które obfitowało w liczne atrakcje. 

Teren przy dworku Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu w niedzielne popołudnie tętnił życiem. Zorganizowano tam dzień poświęcony Edmundowi Bojanowskiemu. 

- Kościół wspominał go podczas Eucharystii, my wspominamy Edmunda Bojanowskiego w sposób bardzo przyjemny i miły na festynie rodzinnym - mówił Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach i współorganizator wydarzenia.

- Możemy skosztować zupy Rumforda, którą Edmund Bojanowski częstował i karmił głodnych i potrzebujących na rynku w Gostyniu. Częstujemy również ciasteczkami "edmundziokami". Ten kto zna smak ciasteczek ze skwarkami, to na pewno wie o czym mówię - wyliczał Sebastian Nowak.

To nie tylko postać pomnikowa, pamiątki historyczne, ale to wiele dzieł i pasji, wiele inspiracji dla młodych i starszych - dodał Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach.

Chętni zwiedzali dworek,  którym urodził się bł. Edmund Bojanowski.   

- Dla nas jest to forma na spotkanie z Edmundem w innych formach. Nam na co dzień jest bliski i staramy się żyć jako jego córki duchowe, jego duchem, jego charyzmatem, ale był też osobą świecką i to nasze wyzwanie w kościele, świecie i we współpracy ze świeckimi czerpiemy wiedzę jak inni go odczytują, jak ich inspiruje - mówiła s. Rafała Kisiel. 

Tego dnia Grabonóg był też miejscem zakończenia questu rowerowego, w którym wzięli udział członkowie Towarzystwa Rowerowego Piaski. 

- Odwiedziliśmy dziewięć miejsc związanych z Edmundem Bojanowskim w gminie Gostyń i Piaski. Przejechaliśmy łącznie 18 kilometrów, więc było to spokojne 1,5 godziny jazdy i rozwiązywania zagadek - mówił Dariusz Naskręt z Towarzystwa Rowerowego Piaski.  

Z zaproszenia na wydarzenie skorzystało sporo osób, byli to głównie seniorzy, którzy przyjechali do Grabonogu w ramach Senioralnego Biura Podróży. 

- Zaprosiliśmy seniorów, głównie z gminy Piaski organizując darmowy dojazd i odwóz. Zakładaliśmy, że dziś będzie około 50 osób, a z tego co widzę, przyjechało około 80 pasażerów - powiedziała Bogumiła Sosnowska, wiceprezes Fundacji Fabryka Pomysłów. - W czasie pandemii wielu seniorów zamknęło się w domach, chcieliśmy ich aktywizować, wyciągnąć z czterech ścian - dodała nasza rozmówczyni. 

Oprócz tego zorganizowano też występy zespołów działających przy Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach, odczytywano fragmenty wspomnień błogosławionego, działał również punkt konsultacyjny "Gościnnej Wielkopolski. Na koniec wydarzenia odbyła się plenerowa projekcja filmu "Aby dostrzegać człowieka..."

[ALERT]1659966578199[/ALERT]

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

 A... A...

1 2

Pięknie pamiętajmy 16:21, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EtmóntEtmónt

4 4

Ten etmunt to był takie „ciepłe kluchy”, cherlawy, nie miał zdrowia to go wywalili seminarium. Nie miał chłopina fachu w ręku to tak obłaził całe życie. A potem go świentym obwołali. Teraz to by się influencer na takiego wołało…. 21:31, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%