Zamknij

Setki hektarów pod wodą! W tych miejscach już teraz obowiązuje alert 3. stopnia

10:17, 13.02.2024 DS Aktualizacja: 11:19, 13.02.2024
Skomentuj fot. Gostyn24 fot. Gostyn24

Od dłuższego czasu obserwujemy rozlewiska, które okalają Gostyń i okolice. Sytuacja hydrologiczna w powiecie gostyńskim jest poważna. Alertem 3. stopnia są częściowo objęte cztery gminy. Zagrożone są kolejne.

Sytuację hydrologiczną w powiecie gostyńskim na bieżąco kontrolują służby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Aktualnie alertem 3. stopnia są częściowo objęte tereny gmin: Pogorzeli, Krobi, Pępowa oraz Ponieca, ze względu na lokalizację w zlewni rzeki Orli.

- Tereny te są położone w górnej części tej zlewni, a sama rzeka Orla znajduje się poza terenem powiatu gostyńskiego – wyjaśnia Joanna Jakubiak ze starostwa powiatowego w Gostyniu.

Sytuacja nie jest jednak stabilna. Starostwo powiatowe podaje, że według prognoz IMGW alert 3. stopnia może zostać wprowadzony dla terenów gmin: Gostyń, Piaski oraz Borek Wlkp., położonych w zlewni Kanału Mosińskiego.

Fot. Zrzut Ekranu IMGW (prognoza zagrożeń hydrologicznych)

Są też jednak pozytywne wieści. Dotychczas nie odnotowano podtopień wokół zabudowań.

- Na dzień dzisiejszy posiadamy informacje o lokalnych podtopieniach wyłącznie łąk i pól. Jest to w sumie około 380 ha na terenie gmin: Piaski, Borek Wlkp., Krobia, Gostyń oraz Poniec – informuje J. Jakubiak.

Warto jednak na bieżąco monitorować stan wód. Gołym okiem widać, że wody na rozlewiskach z dnia na dzień jest coraz więcej.

[ALERT]1707815787485[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(DS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

BetonozaBetonoza

18 3

Nooo brawwwooo! ;) Więcej budowli stawiajcie. Zabetonujcie to miasto do reszty. Bloki na Górnej budowane po to by stały puste bo ludzie zamiast trzymać pieniądze w bankach kupują mieszkania. Całymi klatkami kupują bo brak pomysłu na inne inwestycje.Nawet gdy ich nie wydzierżawiają lepiej wychodzą bo ceny mieszkań rosną a w banku tylko strata.
Te następne budowle np przy dworcu czy galerie na Leszno i przy Mediaexpert. Dziś już handel stoi bo kwitnie sprzedaż internetowa a ci budują i zakostkowują miasteczko w którym mieszkańców ubywa na potęgę . O następnych pokoleniach nikt nie myśli. Całe domy stoją puste bo młodzi wolą brać potężne kredyty i budować własne niż zamieszkać z matką czy ojcem o dziadkach nie wspominając. Potem nie radzą sobie z tymi kredytami i jak nerwy to rozwód i podział majątku i tak w koło Macieju. W okropnych czasach przyszło nam żyć. 12:27, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NnNn

23 1

To są tereny zalewowe. Od kilku lat była susza, to ludzie zapomnieli, że jest to normalne. Zamiast panikować, trzeba się cieszyć, że ziemia nasiąka wodą. Wreszcie od ładnych paru lat. 12:46, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

onon

7 1

Widać, że przepowiednie o suszy psedoekologów to bzdura. Oni tylko chcą wycisnąć pieniądze od ludzi. Tak jak z opłatami za śmieci. Kiedyś to była usługa. Przymus spowodował,że są one wysokie. 18:58, 13.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chińczyk Chińczyk

0 0

Gotowe pole do sadzenia ryzu 09:18, 14.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%