Zamknij

Nie każdy dałby radę w tej pracy. Za serce i doświadczenie wręczono im nagrody

12:33, 21.11.2023 mis Aktualizacja: 12:48, 21.11.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Tradycyjnie 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych, w szczególności pracowników socjalnych, wykonujących swoje obowiązki bezpośrednio wśród ludzi, którzy znaleźli się w różnych sytuacjach życiowych i sami nie są w stanie sobie poradzić. Powiat Gostyński co roku stara się doceniać pracowników systemu pomocy społecznej, tak było również dziś.

Na terenie powiatu gostyńskiego pracownicy socjalni - w sumie ponad pół tysiąca osób - na co dzień niosą pomoc m.in. w Domach Pomocy Społecznej, Miejskich i Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, rodzinach zastępczych, czy w Domach Dziecka. To pracownicy socjalni, koordynatorzy rodzinnej opieki zastępczej, pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy, opiekunowie, terapeuci, rehabilitanci, pielęgniarki, instruktorzy, mediatorzy, doradcy zawodowi, ale też rodziny zastępcze, pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych. 

Dziś, w Dniu Pracownika Socjalnego była okazja, by im podziękować za zaangażowanie, poświęcenie i serce, jakie wkładają w niesienie pomocy mieszkańcom naszego regionu. Podczas uroczystości w gostyńskim kinie uhonorowano wyróżniających się pracowników z poszczególnych jednostek i organizacji pozarządowych oraz rodziny zastępcze. W gronie nagrodzonych znalazły się Katarzyna Cieplik i Katarzyna Kurpisz - pracownice DPS Chumiętki.

- Nie mamy łatwej pracy - trzeba być silną i mieć w sobie dużo empatii, ale dziś nie wyobrażam sobie innej. Staram się pomagać mieszkańcom jak tylko mogę, na tyle na ile się nauczyłam. Lubię swoją pracę i wierze, że przy dobrej współpracy z innymi pracownikami i mieszkańcami, można osiągnąć dużo - mówił Katarzyna Cieplik pracują w DPS Chumiętki od 28 lat. - Trzeba być naprawdę odpornym... Pracujemy po 12 godzin, ale to nasz drugi dom...Połowę życia spędzamy w tej pracy, ale warto. Kochamy tę pracę - dodała.

- Ta praca jest trudna na początku i trzeba się do niej przyzwyczaić - mówiła Katarzyna Kurpisz. - Jak pokazuje moje 5-letnie doświadczenie, jak człowiek jest serdeczny, to drugi człowiek to odwzajemnia i jest życzliwy - dodała nasza rozmówczyni.

[FOTORELACJA]10735[/FOTORELACJA]

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosław Sobkowiak, podkreślał, że nie jest to łatwa praca, ani przewidywalna. 

- Każdy dzień przynosi coś, czego nie ma w podręcznikach pracy socjalnej, ani nie uczy się szkołach służb społecznych - mówił Mirosław Sobkowiak. - Dzisiejsze święto, to podziękowanie i uhonorowanie państwa pracy i was, którzy drogę zawodową dedykowali służbie drugiemu człowiekowi. To praca z ludźmi, która jest długotrwałym procesem. Praca, której efekty są małymi krokami i dla wielu poza naszym środowiskiem nie są wystarczające, mimo że te małe kroki są ogromnym sukcesem dla podopiecznych i naszym - mówił szef gostyńskiego PCPR.

Wyrazy uznania i życzenia satysfakcji z niesienia pomocy potrzebującym przekazał też wszystkim pracownikom starosta Robert Marcinkowski.

- Miarą wszechrzeczy jest człowiek i w państwa zawodzie widać, to najlepiej. Gdybyśmy spojrzeli na działalność rynkową różnych instytucji, to wiemy, że celem jest zysk. W państwa przypadku głównym celem jest również zysk, ale tym zyskiem jest dobro, którego wyliczyć nie można, bo to dobro jest bezcenne - zwrócił się do pracowników socjalnych starosta Robert Marcinkowski. 

Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele samorządów gminnych oraz przedstawiciele Rady Powiatu Gostyńskiego.

[ALERT]1700566295715[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%