Zamknij
REKLAMA

Brakowało im funduszy, ale nie chęci do działania. Znaleźli się chętni, którzy wsparli zbiórkę, sponsorzy i parafianie gotowi do pracy

09.30, 03.08.2022 MiS
Skomentuj Foto: parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu
REKLAMA

Zaczęli od pomysłu, który bardzo chcieli zrealizować - wyremontować poddasze wikariatu, w którym powstanie Centrum Duszpasterskie...Brakowało im funduszy, ale nie motywacji do działania. Znaleźli się chętni, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy, sponsorzy i parafianie gotowi do pracy. Wystarczyło  pół roku i to miejsce jest już nie do poznania, a we wrześniu planowane jest otwarcie.

To historia, która pokazuje, że wiara czyni cuda, ale bez dobrych serc i chętnych do działania, marzenia pozostaną tylko w sferze planów. W Poniecu udowodnili, że wspólną pracą można szybko osiągnąć cel.

- Widziałem ogromny potencjał, który jest w Poniecu. Choć wiele osób w nas nie wierzyło udowodniliśmy, że wspólnymi siłami możemy naprawdę wiele osiągnąć - mówi ks. Damian Koper o remoncie poddasza wikariatu, który rozpoczął się na początku roku.

Po pół roku pracy efekty robią ogromne wrażenie.

Przez pierwsze 3 miesiące prac na poddaszu sprzątaliśmy, tzn. burzyliśmy ściany, wywoziliśmy gruz i glinę. Następnie ocieplaliśmy poddasze wełną, montowaliśmy ścianki działowe, stelaże oraz płyty gipsowe. Mamy już wyszpachlowane i wyszlifowanie ściany, wstawiliśmy okna dachowe, nowe drzwi, zlikwidowaliśmy jeden komin, mamy nową instalację elektryczną, podciągniętą wodę oraz ogrzewanie, kupiliśmy nowy kocioł grzewczy, mamy już gotową łazienkę. Ponadto udało się wyszlifować i polakierować wszystkie belki, co było bardzo czasochłonne i żmudne - wylicza wykonane prace ks. Damian Koper, wikariusz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu.

Obecnie trwają prace przy budowie nowej podłogi. Niebawem zamontowane zostaną grzejniki. 

- Kładziemy płyty OSB. Będziemy musieli jeszcze kupić panele na powierzchnię 150 metrów kwadratowych oraz zainwestować w lampy - mówi ks. Damian Koper.

Dotąd remont poddasza kosztował 50 tys. zł. Koszty byłby dużo większe, gdyby nie zaangażowanie parafian i wsparcie lokalnych sponsorów.

- Wiele zawdzięczamy naszym lokalnym sponsorom, którzy przekazali niezbędne elementy, aby prace dalej postępowały. W znacznej części tworzenie Centrum Duszpasterskiego w Poniecu ma społeczny charakter. Polega on na wspólnej pracy parafian, których dzieci i wnuki są głównymi adresatami naszych przedsięwzięć. - zaznacza ks. Damian Koper.

Na koniec pozostanie malowanie i umeblowanie pomieszczenia. Według wstępnych wyliczeń może to kosztować nawet około 20 tys. złotych,. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2022 roku. Wtedy już ks. Damian Kopra nie będzie w Poniecu, od 25 sierpnia został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Poznaniu oraz skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym UAM. Ma nadzieję, że jego następca dokończy modernizacje poddasza. 

- Staram się, żeby następca miał jak najmniej pracy związanej z wykończeniem - podsumował ks. Damian Koper z parafii pw.  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Poniecu.

[ZT]55771[/ZT]

[ALERT]1659512317182[/ALERT]

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

Jane kJane k

5 6

Po co to ? 10:19, 03.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

YyYy

2 0

Po to żebyś miał pytanie . 16:58, 04.08.2022


Xx Xx

7 0

Świetnie widać już efekty pracy 10:57, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Parafianka Parafianka

6 0

Pięknie widać ogromne postępy w pracy 11:28, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

666666

2 4

Centrum czego? Dzieciom wstępu zabronić!!! 12:06, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%