Uroczyste otwarcie trasy turystycznej miało miejsce 25 października w Poniecu. Oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi nastąpiło też poświęcenie trasy przez proboszcza ponieckiej parafii i odsłonięcie tablicy upamiętniającej bitwę z 1704 r. pomiędzy wojskami szwedzkimi Karola XII a wojskiem saskim.
Nowo trasa turystyczna będzie łączyła Poniec z odległym o blisko 4 km Janiszewem. Ma 3 metry szerokości, co powinno zapewnić swobodę poruszania się po niej zarówno rowerzystów, jak i biegaczy. Inwestycja kosztowała w sumie ponad milion złotych, z czego połowę dofinansowała Unia Europejska.
Licznie przybyłych gości przywitał sekretarz gminy Marcin Pazdaj. W krótkim przemówieniu wspomniał o zaangażowaniu, jakie samorządowcy musieli wykazać, by trasa ta mogła zostać wybudowana. To samo podkreślał burmistrz Ponieca Jacek Widyński. - Mieliśmy wielkie szczęście, że udało nam się zrealizować ten projekt. To wymagało pokonania wielu przeszkód, szczególnie związanych z budżetem - zauważył.,
Z kolei starosta gostyński Robert Marcinkowski przekonywał, że trasa będzie służyć nie tylko poprawie walorów turystycznych, ale także poprawie bezpieczeństwa. - Bardzo się cieszę, gdy widzę szczęśliwych samorządowców. Tym bardziej, że ta radość jest uzasadniona. Samorządowcy Ponieca to ludzie, którzy służą lokalnej społeczności, myślą o przyszłości. Bo ta ścieżka to nie tylko rekreacja, ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa, a to jest bezcenne. – uzasadniał starosta.
Powstałą ścieżkę rowerową, jak i odsłoniętą przy niej tablicę, przypominającą o wydarzeniach sprzed 200 lat poświęcił proboszcz ponieckiej parafii ks. Wojciech Szałata. - Zarówno ta droga, jak i ta tablica to znak historii. Musimy pamiętać o naszych korzeniach, to niezbędne, by realizować się w społeczeństwie i odczuwać przynależność narodową – mówił przed poświęceniem proboszcz Szałata.
W uroczystym otwarciu trasy turystycznej oprócz włodarzy gminy Poniec wzięli udział także senator RP Marian Poślednik, Karol Gawroński – prezes leszczyńskiego przedsiębiorstwa robót drogowo-mostowych, Rajmund Jakuszkowiak – projektant trasy, Damian Płowy i Grzegorz Wojciechowski – autorzy książek, związanych z historią Ponieca oraz kilkoro radnych.
K.Ch
0 0
Znów maryjan...a gdzie sa ci, co faktycznie wybudowali ? dlaczego nie widac tam ludzi pracy, tylko zdjecia (...)
0 0
Super.Wreszcie będzie jakaś wzmianka o tym wydarzeniu.Przydały by sie jeszcze tylko jakieś poważne badania archeologiczne w tym miejscu.W końcu nikt do dzisiaj nie wie gdzie dokładnie pochowano ponad 1000 poległych w tej bitwie.
0 0
Na poświęconej chyba nikt nie pojedzie po kielichu,
0 0
Po co zapraszacie na takie imprezy Poślednika przecież on jeszcze nic dla regionu z którego został wybrany nie załatwił w skali kraju?
0 0
FAJNA TABLICA ALE Z ORTOGRAFII TO POWINNA 1 DOSTAC
0 0
Do kogo ci faceci gadają?
0 0
I co malkontenci? Wielki sukces starostwa. Uczcie sie ,bo to pierwszy projekt obywatelski.
Brawo i dziekujemy. Skromnie,po cichu a jaki efekt?
0 0
ciamcia ramcia otwiera.....
0 0
No oczywiście bez Maryjana nie mogło się obyć. Ciekawe jak wygląda jego aktywność w Senacie. Robi tam co, czy bierze kaskę za nic.
0 0
A w Pudliszkach jak nie ma tak nie będzie"("("(
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz