Zamknij
REKLAMA

W Krzekotowicach,z delikatnym poślizgiem zorganizowano Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Miejsce nie było przypadkowe

10.36, 19.09.2022 MiS Aktualizacja: 13.59, 22.09.2022
Skomentuj Foto: Gostyn24.pl
REKLAMA

Miejsce wybrano nie przez przypadek, organizując tam Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. To właśnie tam we wrześniu 1831 roku przebywał nasz narodowy wieszcz, który o krzekotowickich stawach wspomniał też w "Panu Tadeuszu". To właśnie tam odczytano fragmenty jego dzieł i rozstrzygnięto quiz opracowany na bazie mickiewiczowskich dzieł.  

Społeczność gminy Pępowo, z lekkim poślizgiem wzięła udział w 11. edycji Narodowego Czytania. Tym razem spotkano się w Krzekotowicach pod Pępowem. Nie przez przypadek. W ramach tegorocznego Narodowego Czytania, lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz narodowy we wrześniu 1831 roku gościł w Krzekotowicach.     

- Mickiewicz, by nam nie wybaczył gdybyśmy się tutaj nie spotkali i nie poczytali tych jego wspaniałych dzieł "Ballad i romansów". Myślę, że ten duch Mickiewicza cały czas w Krzekotowicach gdzieś krąży. Prawdopodobnie tu między tymi stawami się przechadzał i te stawy z dużym prawdopodobieństwem opisał w swoim największym dziele, epopei - "Panu Tadeuszu" - mówił wójt Grzegorz Matuszak, który z Krzekotowic pochodzi.

Więcej o związkach Adama Mickiewicza z Krzekotowicami powiedział Leszek Żelazny, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie. 

- Mickiewicz gościł przede wszystkim w kręgach rodzin Bojanowskich. Na naszym terenie, w Krzekotowicach i Skoraszewicach, poeta przebywał między 10 a 26 września 1831 roku. Właśnie w tym czasie w Krzekotowicach stał dworek Bojanowskiego, w którym Mickiewicz przebywał i bawił się. W źródłach można doczytać o ognistym romansie naszego poety z siostra Kaliksta Bojanowskiego - Konstancją - przypominał dyrektor Leszek Żelazny. - Potwierdzeniem pobytu Mickiewicza na naszych ziemiach jest choćby zachowany list uczestnika jednego z polowań na grubego zwierza z udziałem naganiaczy, którego wspomnienie poeta, jakby żywcem przeniósł do "Pana Tadeusza". List ten pisał Józef Morawski z Kotowiecka do wnuka Konstancji, z którą romansował Mickiewicz - mówił dyrektor GOKSiAL Pępowo.

Na pamiątkę wizyty Adama Mickiewicza w tym rejonie we wsi ustawiono przed laty obelisk z krótką informacją. 

Następnie odczytano fragmenty wybranych ballad i romansów. Wersy czytał m.in. wójt Grzegorz Matuszak, jego zastępca Grzegorz Wabiński, sołtys wsi Grzegorz Konieczny, ale też inni przedstawiciele lokalnej społeczności.

Uczestnicy wydarzenia usłyszeli fragmenty takich utworów jak: "Pani Twardowska", "Kurhanek Maryli", "To lubię", "Romantyczność", "Powrót taty". Była to doskonała rozgrzewka przed quizem, do którego 52 pytania ułożyła pracownica GOKSiAL Barbara Krajka.

Na koniec odbyła się staropolska biesiada z bigosem, kiełbaskami i domowym ciastem przygotowanym przez panie z KGW Krzekotowice. 

[ALERT]1663576555222[/ALERT]

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Sienkiewicz Sienkiewicz

11 2

Mickiewicz był kiepski, nudziarz, Babiarz i cwaniaki który zamiast walczyć, zwiał za granicę, umarł na chorobę weneryczna, pzdr 11:52, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jack Jack

6 7

Czas na zmianę wójta!czekamy na wybory 12:55, 19.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kikikiki

0 5

ty gościu nie jesteś normalny, najlepszy wójt ever!!!! 15:45, 19.09.2022


 Do Kiki Do Kiki

1 0

Tak oczywiście! Śmiech na sali . Najgorszy ever!!!! Zdecydowanie w Pępowie i okolicy jest potrzebny ktoś inny kto ma pomysł na miarę 21 wieku! I będzie się starać pomagać wszystkim mieszkańcom którzy płacą nie małe podadatki a nie tylko określonej grupie "swoich" ! 20:52, 23.09.2022


Ruchali dużoRuchali dużo

5 0

Mickiewicza jak Chopina złapała choroba weneryczna tak jeden z drugim romansowali z pannami 15:16, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobRob

3 0

Wieś się bawi za podatników pieniądze 19:14, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%