Zamknij
REKLAMA

Po miłosnych zabobonach przyszedł czas na widowiskowe pokazy. Ta noc była inna

15:56, 29.06.2021 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

Nieco później niż nakazuje tradycja, na pępowskiej cegielni mieszkańcy puszczali w tym roku wianki. Mieli przy tym ogromną radość, szczególnie ci najmłodsi. Tego samego wieczoru była też okazja obejrzeć widowiskowy pokaz pełen ognia.

Przez lata utarło się wiele tradycji, towarzyszących obchodom nocy świętojańskiej. Jedną z nich jest puszczanie wianków. Po raz kolejny zwyczaj ten kultywowano w Pępowie. Wydarzenie, spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców, a  zorganizowano je w miniową sobotę, w ramach obchodów Dni Ziemi Pępowskiej.

- W niektórych rejonach Polski Noc Świętojańska nazywana jest kupalncoką albo palinocką. U nas przyjęła się noc świętojańska - tłumaczyła Barbara Krajka z GOKSiAL. - Był to zwyczaj pań, a właściwie panien puszczały na wodę zrobione przez siebie wianki i te które zostały najwcześniej wyłowione przez kawalerów świadczyło o tym, że te panie bardzo szybko wyjdą za mąż, natomiast te wianki, które spłynęły bardzo często okazywało się, że taka panna zostawała starą panną - kontynuowała. - To oczywiście zabobony. Możemy to potraktować w formie zabawy - przekonywała mieszkańców do puszczania wianków Barbara Krajka.

Tego dnia oprócz puszczania wianków, można było obejrzeć również spektakularny pokaz fireshow w wykonaniu Teatru Ognia Infernal. Było to połączenie tańca, muzyki i ognia, które zrobiło niesamowite wrażenie na publiczności. Odbył się także festyn rodzinny, wędkarski turniej wsi oraz zawody wędkarskie dla dzieci. Rozegrano też turniej tenisa ziemnego. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie oraz Gmina. 

[ALERT]1624974780833[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

XyzzXyzz

0 0

Proszę to zdjecie numer 45 usnąć! i nie wystawiać ludzi na pośmiewisko! 21:20, 30.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%