Zamknij
REKLAMA

Chcą przenosić pomnik pomordowanych. Władze miasta poszły rodzinom na rękę

16:13, 12.10.2021 | M.S
Skomentuj Foto: Gostyn24/fotomontaż
REKLAMA

Po remoncie droga na Klony została poszerzona, a to sprawiło, że przy pomniku pomordowanych zrobiło się niebezpiecznie. Teraz ma się to zmienić. Na wniosek rodzin, monument ma zostać przeniesiony w inne miejsce. Urzędnicy chcą, by wszystko zostało gotowe na 8 grudnia.

To w lasku w Klonach, w grudniu 1939 roku od kul hitlerowców zginęli Leon Jarczyński, Wincenty Glinkowski i Wojciech Kaczmarek z Siemowa, Zygmunt Grabarczyk z Siedlca, Tomasz Ratajczak z Rębowa i Stanisław Adamski ze Skokowa. W 25 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem społeczeństwo gminy Gostyń, chcąc upamiętnić zamordowanych, ostawiło pomnik, przy drodze, w rejonie miejsca kaźni, który stoi tam po dziś dzień. Wiele wskazuje na to, że monument ten zmieni miejsce. Wnioskowali o to przedstawiciele rodzin pomordowanych. Pod dokumentem podpisało się kilkadziesiąt osób.

- Uzasadniali to tym, że została poszerzona droga i znacznie zmniejszyła się odległość pomnika od jezdni. Potwierdzili to pracownicy starosta jak i gostyńskiego magistratu, a konkretnie Wydziału Inwestycji...Faktycznie niebezpiecznie stanąć jest obecnie przy tym pomniku - tłumaczy Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. - Wolą władz miasta jest, aby pójść na rękę wnioskodawcom - dodał.

Pomnika nie można jednak po prostu przenieść. Zgodę musiało wyrazić Nadleśnictwo Piaski, które właścicielem terenu. Opinię na temat bezpieczeństwa musi też wydać policja, lecz ostateczną decyzję podejmie komisja działająca przy IPN (Instytucie Pamięci Narodowej).

- Najpóźniej do końca tego tygodnia powinniśmy mieć komplet dokumentów, który trafi do IPN. Liczymy, że decyzję otrzymamy w ciągu 2-3 tygodni i będzie ona pozytywna. Wtedy będą mogły ruszyć prace związane z przeniesieniem pomnika w rejon krzyża. Chcemy, by do 8 grudnia, czyli kolejnej rocznicy obchodów, wszystko było już gotowe - podsumował dyrektor Robert Czub.

O tym, gdzie dokładnie stanie monument po zmianie lokalizacji zdecydują m.in. przedstawiciele rodzin zamordowanych i gminy.

[ALERT]1634047973148[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

yanosikyanosik

7 0

Przecież to jest tylko symboliczny pomnik faktyczne miejsce jest niżej więc o co chodzi??
Uroczystości i tak są na dole w niczym to nie przeszkadza a że droga zrobiona to super tylko szkoda że tylko 350 metrów 19:50, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdaaamAdaaam

5 2

Jakich Hitlerowców???. Niemców!!!! 22:27, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hehheh

5 3

a wcześniej było bezpieczniej idac chociażby poboczem tej drogi do pomnika lub jadąc nawet?
weźcie sie zastanówcie zanim coś napiszecie
poza tym ilu ludzi tam bywa a ilu jeździ tą drogą?
najważniejsze że droga naprawiona, a grubą kasę za ewentualne przeniesienie lepiej przeznaczcie za naprawe innych dróg 06:58, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jANEKjANEK

4 1

Droga redakcjo. TYCH MORDÓW DOKONALI NIEMCY !!! 07:24, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BB

0 0

spokojnie , to tylko poprawność , nie dziwi nic 08:11, 13.10.2021


dziadek z Wehrmachtudziadek z Wehrmachtu

2 3

Wiem, że chcielibyście odwetu. Może warto rozważyć wypowiedzenie wojny? Wierzę, że pierwsi ruszycie do boju, za wolność naszą i tylko naszą. Przedsiebiorcy przestaną sprzedawać towar do tego kraju, a mu nie będziemy już kupować hitlerowskich aut, za poniesione krzywdy. Pierwszy szturm powinien pójść na bank centralny Niemiec, by zabrać im to czego nam nie oddali i oczywiście podzielimy to między 36 milionów obywateli polskich, tak by było sprawiedliwie. Do tego dla przykładu zagazujemy Frankfurt i spalimy Berlin, za naszą Warszawę, a Lewnadowski zostanie skazany za kolaborację z okupantem. Czy to wystarczy czy dalej wymieniać? 09:05, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nnnn

1 0

a może Germanie, zwał jak zwał to ten sam lud. 10:43, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%