Każdy rodzic dumny jest ze swojego dziecka. Czasem zdarzają się jednak dzieci wyjątkowe, z których dumne może być całe miasto i okolica. Doskonałym tego przykładem są dwie pozornie nieśmiałe dziewczynki z Pożegowa, które pokazały, jak wiele w nich dojrzałości, empatii i chęci pomagania chorym. Ich szczery gest jest przykładem nie tylko dobrego wychowania, ale też świadomości, że życie może być bogatsze kiedy daje się coś od siebie.
Pierwsza z nich to Kaja. Mama podsunęła jej pomysł, oddania warkoczy dla Fundacji Rak'n'Roll, która zbiera włosy, by robić z nich peruki dla osób chorych na raka. - Widziałam już wcześniej, że córki znajomych decydowały się na taki gest. Jak tylko Kaja usłyszała o akcji to już nie było wyjścia – musiałyśmy poszukać salonu, w którym włosy zostaną odpowiednio uwiązane i obcięte. Trafiłyśmy do Salonu Awangarda, a potem same wysłałyśmy warkocze na adres Fundacji. Kaja planowała delikatne cięcie, ale niezbędne okazało się minimum 25 cm. Nie zawahała się ani chwili, żeby tyle ściąć! - wspomina Agnieszka Chudzińska – mama dziewczynki.
Kaja nie tylko ucieszyła się, że może komuś pomóc, ale też zaskoczyła bliskich swoim dojrzałym podejściem do tematu, mimo, że miała zaledwie dziewięć lat. - W tym wszystkim pokazała nam jak wiele w niej empatii i szczerej chęci sprawienia radości chorej osobie. Bardzo nas to wzruszyło. Niby mały gest, ale satysfakcja dziecka nie do opisania – dodaje mama Kai.
Od tego czasu minął rok, ale jak to w życiu bywa zasiane dobro kiełkuje. Kaja zapuszcza włosy, żeby pomóc kolejnej osobie. Swoją postawą zaraziła innych. Tuż przed wakacjami jej koleżanka Ola zadecydowała o oddaniu włosów na rzecz Fundacji. W podjęciu decyzji pomogła jej siostra zakonna, która podczas rekolekcji opowiadała o pomaganiu ludziom w potrzebie. Dziewczynka wzruszyła się i opowiedziała o wszystkim rodzicom. Mama Oli zasugerowała, że pomagać można tu i teraz – małymi gestami, podsuwając pomysł oddania warkoczy. - Ola samym pomysłem była od początku zachwycona. Ciągle dopytywała, kiedy pójdzie do fryzjera. Dzień przed zakończeniem roku szkolnego zrobiliśmy jej niespodziankę i zabraliśmy ją na umówioną wcześniej wizytę do fryzjera. Sprawiło jej to dużą radość; świadomość, że peruka z jej włosów poprawi choć trochę komfort życia ciężko chorych ludzi – relacjonuje Anna Gembalska, mama Oli. Wcześniej dziewczynka w ogóle nie myślała o skracaniu włosów, ale cel był tak szlachetny, że momentalnie zmieniła zdanie.
Włosy Oli również zostały przekazane na fundację Rak'n'Roll. Panie skorzystały jednak z drugiej opcji i splecione włosy obcięły w salonie fryzjerskim, który ma podpisaną umowę z fundacją, dlatego wykonuje takie cięcie za darmo. Najbliższy taki salon mieści się w Lesznie przy ul. 55 Pułku Piechoty 4/2.
Każdy kto chciałby pójść za przykładem dziewczynek powinien wiedzieć, że aby obciąć włosy, muszą one być dzień wcześniej umyte bez użycia jakiejkolwiek odżywki. Wymagana długość włosów to minimum 25 cm. Do zrobienia peruki potrzebne są włosy od kilku osób, które dobiera się długością i kolorem.
Ten raport nie zostawia złudzeń. Ludzie coraz częściej
Niby nie chodzą do kościoła, a wiedzą jakie kazania są. Co za bzdury przekazywane sobie z ust, do ust. Skąd wy niby tą politykę w kościele bierzecie? Nie wiem, nie chodzę, nie słyszę, ale się wypowiem. Brak słów. Jeśli chodzi np. o kościół na Świętej Górze, to obojętnie, na którą godzinę w niedziele by ktoś nie poszedł, to podczas mszy jest pełny kościół - a jest on przecież spory. Więc skąd info, że ludzie nie uczestniczą w mszach? Źródło? "Bo tak mówią, to tak jest".
						..
23:50, 2025-11-03
Nawiązała do śmierci pacjentki w szpitalu i wywołała...
A jak tam długi szpitala ?? Zostały już spłacone należności lokalnym przedsiębiorcom ???
						Ciekawy
22:56, 2025-11-03
Właściciel firmy podejrzany o usiłowanie zabójstwa...
Policja zabezpieczyła prawdziwy arsenał... Co a brednie ! Czego się spodziewać w rusznikarni ? Słoików z ogórkami ???
						Fala 56
22:25, 2025-11-03
A jednak! Zwrot akcji w sprawie ul. Poznańskiej...
a obwodnice DK12 kiedy wreszcie otworzą?
						Wiech
22:01, 2025-11-03
25 4
Moja córka juz dawno to zrobiła, tyle że nie dla rozgłosu w lokalnych mediach.....
9 7
A szkoda, bo takie zachowania należy wspierać i pokazywać innym. Pozdrawiamy
5 1
Może ktoś zainspiruje się tym wpisem. Może ktoś zdecyduje się na podobny krok...
Chodzi tu o pomoc, nie o rozgłos.
Przemawiają przez Panią / Pana dziwne uczucia. Pozdrawiam i gratuluję wszystkim odważnym !
27 0
Dokładnie. W Gostyniu już wiele dziewczynek oddało włosy. Grarulacje dziewczyny.
10 2
Moja córka tez oddała właśnie w Lesznie!!!
7 1
Jednak są ludzie którzy robią to w dobrej intencji i ludzie którzy chcą być z nazwiska wymienieni w internecie - zastanówmy się który gest jest lepszy ?
4 4
Dlaczego chcesz to oceniać? Oba gesty są tak samo pozytywne. A przez ciebie przemawia zwykła zazdrość, a nie skromność, dlatego powinnaś się wstydzić. Nie ma lepszych i gorszych, kiedy robi się coś pozytywnego. Media nie wiedzą o wszystkich dobrych uczynkach, dlatego piszą o tych o których wiedzą, a tobie to nie pasuje. Czujesz się z tym źle? Na prawdę chcesz sprowadzić postawę tych dziewczynek do poziomu licytacji który jest lepszy gest?
8 0
Moja wnuczka też w tym miesiącu wysłała swoje włosy- jestem z niej bardzo dumna.Ma 10 lat i sama podjęła decyzję.
3 1
Robiłam tak w latach 90 kiedy nie było to modne. A teraz super bohaterki sciely włosy. No news na poziomie.
2 3
Jak miło, że zrobiłaś w życiu coś pożytecznego. Od tego czasu minęło wiele lat i u ciebie się sporo pozmieniało. Z osoby, która potrafiła dać coś od siebie zrobiłaś się zgryźliwa i nieprzyjemna, a na dodatek dajesz zły przykład. Po takich komentarzach lepiej spalić włosy w piecu niż oddać chorym, bo zawsze znajdzie się jakaś men... co będzie zazdrościć, że media o niej nie napisały. Wstyd. Przedstaw się może z nazwiska, bo chciałbym wiedzieć kiedy przechodzić na drugą stronę ulicy jak cie spotkam na ulicy
2 1
Typowe miłosierdzie Polaka. Pewnie nosisz na ręce opaskę JP2 i wszystkim wciskasz jaka jesteś tolerancyjna. Zanim przejdziesz na drugą stronę nie zapomnij rozejrzeć się żebyś nie wpadła pod auto. Byłoby szkoda tak jak każdego bliźniego. Mniej jadu więcej radości wszystkim komentującym życzę. Róbcie coś dla innych, pamiętajcie pycha kroczy przed upadkiem. Miłego dnia.