Zamknij
REKLAMA

Nie ma lekko...

09:39, 01.08.2018 | MiS
Skomentuj
REKLAMA

Przełom lipca i sierpnia to czas, w którym na Jasną Górę podążają pielgrzymki z całego kraju. Najczęściej pątnicy wybierają wędrówki piesze. Tymczasem od szesnastu lat na trasie Poznań - Częstochowa organizowana jest Biegowa Pielgrzymka Sztafetowa. Jej uczestnicy zatrzymali się wczoraj na Świętej Górze.

W tym roku wyzwanie przyjęła grupa około 20 osób – biegaczy oraz dwaj rowerzyści, są mieszkańcami powiatu poznańskiego i członkami Stowarzyszenia MSICS Poznań - łac. Mens sana in corpora sano (czyli "W zdrowym ciele zdrowy duch"). Do pokonania mają trasę Poznań - Częstochowa, liczącą ponad 300 kilometrów. Do jasnogórskiego sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski zamierzają dotrzeć w czwartek 2 sierpnia. - Co roku od szesnastu lat przebiegamy tę samą trasę - mówi Bogdan Czajka, kierownik Sztafety Biegowej. - To inicjatywa ludzi z różnych środowisk i profesji w przedziale wiekowym od 25 do 80 lat. Łączy nas jedna pasja – bieganie, dlatego nie chodzimy na piesze pielgrzymki. Wolimy te trasy przebiec - wyjaśnia Bogdan Czajka.

Pielgrzymka ma formę sztafety biegowej. Biegacze zmieniają się na trasie co 5 kilometrów. Miejsca zmian i przebieg poszczególnych etapów ustalone zostały znacznie wcześniej. Biegną zazwyczaj w parach, choć często jest ich trzech, a nawet czterech na zmianie. Codziennie każdy pokonuje dystans około 40 kilometrów! Nie chodzi o bicie sportowych rekordów i przekraczanie własnych granic, a o czas na refleksję. - Przy tej pogodzie, jaką mamy obecnie, jest bardzo ciężko, ale mamy tutaj naprawdę wytrawnych biegaczy. Każda z tych osób przebiegła niejeden maraton - mówi Bogdan Czajka, kierownik Sztafety Biegowej Poznań - Częstochowa.

Biegnącym na trasie pielgrzymom towarzyszą rowerzyści, a w newralgicznych punktach na trasie wspiera ich policja. Tak było w Gostyniu, gdzie przebiegających krajową "dwunastką" konwojował patrol gostyńskiej drogówki.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%