Trzynasty maja to uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W wielu kościołach odbyły się procesje fatimskie. Największa od lat organizowana jest przez parafię św. Małgorzaty w Gostyniu. Zgodnie z tradycją po nabożeństwie majowym wierni przeszli ulicami Gostynia, niosąc figurę Fatimskiej Pani na Świętą Górę.
Ulicami Gostynia przeszła Wielka Procesja Fatimska, inaugurując cykl comiesięcznych nabożeństw fatimskich, które zakończą się w październiku. Po mszy świętej wierni z figurą Matki Bożej i relikwiami dzieci fatimskich w skupieniu i modlitwie przeszli ul. Jana Pawła II na Świętą Górę. Po drodze zgromadzeni odmawiali różaniec i śpiewali pieśni. Wielu niosło ze sobą świece.
Nabożeństwa ku czci Matki Boskiej Fatimskiej odprawiane są trzynastego dnia miesiąca i nawiązują do objawień, jakie miały miejsce ponad 100 lat temu. Dokładnie od 13 maja do 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża ukazywała się trójce dzieci: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji. Za ich pośrednictwem przez pięć kolejnych miesięcy wzywała ludzi do nawrócenia, pokuty i modlitwy różańcowej. Przekazała im także trzy tajemnice fatimskie. Pierwsza zapowiadała wczesną śmierć Hiacynty i Franciszka. Druga - wybuch II wojny światowej, nawrócenie Rosji i koniec komunizmu. Trzecia - zamach na życie papieża.
To co zobaczyła przy drodze, bardzo ją zaniepokoiło...
Tak się zastanawiam , gdzie przebiega droga z Bodzewa do Szelejewa Pierwszego. O ile wiem to rozchodzące drogi prowadzą do: Bodzewka, tzw huby Bodzewa, Łodzi, Aleksandrówka, Tanecznicy, Strzelec Małych. A gdzie do Szelejewa?
Józek
20:51, 2026-01-11
Awans nie spada z nieba. Najpierw musieli pokazać...
Prosze podać dokładnie za co te awansy? Za to ze sie jest?
rudy
18:42, 2026-01-11
Tomasz Dylak trenerem roku! Uwierzyliśmy w niego...
Kobiety uprawiające sport powinny rywalizować tylko z kobietami. Udział dziewczyn w zawodach sportowych, w których zmuszane są, by rywalizować z „mężczyznami” nie ma najmniejszego sensu. Julia już zdobyła ZŁOTO olimpijskie!
Do W
17:46, 2026-01-11
Wstyd i porażka? Czytelnik grzmi po zmianach cennika...
Porażka i wstydem jest wypominanie poniesionych kosztow. Co roku są zmiany, jak sie nie podoba cena niech idą w inne miejsce. Komentować nie trzeba.
Łyżwa
17:33, 2026-01-11
6 5
Wielka procesja? Pierwsze słyszę taka nazwę, skąd wy to bierzecie? Ze nie wspomnę o odmianie trzynastego....
4 6
I żadnych świecy nie było
5 5
Droga Mario-Ka, może warto trochę doczytać i zacząć chodzić na procesje, wtedy i świece zobaczysz i czegoś nowego może się nauczysz. Pozdrawiamy
3 2
Maria, a co do zapisu trzynastego a trzynasty to proponuję przejrzeć np. tę stronę https://fil.ug.edu.pl/strona/15453/ktory_zapis_daty_jest_poprawny_dwunastego_czerwca_dwunasty_czerwiec
6 0
Gostyniacy! Obudźcie się!
7 6
Gusła i zabobon
6 6
Z Gostynia robi się ciemnogród i tyle, bez komentarza.
1 3
on już jest od dawna
1 1
Ciemnoty ma sie uczyć? A moze tak inkwizycja by wróciła do redakcji i wtedy się czegos plebs nauczy?
0 4
Sekta
0 1
same nieroby