Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Powadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny serwis uwzględnia w tym sezonie informacje o 665 kąpieliskach - przekazał PAP rzecznik GIS Jan Bondar.
- Warto poświęcić kilka minut, planując wypoczynek nad wodą, by dowiedzieć się, czy to bezpieczne. Aktualizacja serwisu odbywa się na bieżąco na podstawie danych raportowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i organizatorów kąpielisk - mówił rzecznik GIS Jan Bondar.
Zaznaczył, że woda w kąpieliskach jest monitorowana m.in. pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych czy zakwitu sinic. Badania obejmują też np. kontrolę wizualną, czy w wodzie nie ma materiałów smolistych, szkła, tworzyw sztucznych i innych odpadów w ilości niedającej się natychmiast usunąć z wody.
Przypomniał, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości mikrobiologicznych lub np. zakwitu sinic wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania lub oceny wizualnej wody, które wykażą odpowiednią czystość wody.
- Na stronie https://sk.gis.gov.pl/ znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy do wyprowadzania psa - wskazał rzecznik.
Informacji można szukać, odnajdując w serwisie interesujące nas kąpielisko na mapie bądź w na liście kąpielisk lub wpisując w okno wyszukiwarki nazwy kąpieliska, akwenu czy miejscowości. Po wybraniu interesującego nas kąpieliska, wyświetla się komunikat o czasie trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. Serwis umożliwia również wyszukanie kąpieliska w pobliżu nas, po wyrażeniu przy wchodzeniu na stronę zgody na udostępnienie lokalizacji naszego urządzenia.
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Pan policjant niech wszystkim wytłumaczy dlaczego na jezdni bez chodnika kierowca samochodu nie musi mieć prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, a na śmieszce rowerowej na Jana Pawła rowerzysta musi mieć prędkość zbliżoną do prędkości pieszego
xd
00:08, 2025-07-11
Suche badyle zamiast zieleni. Od razu przykuły uwagę...
z tymi drzewkami jest tak sadzić i obserwować.......jak mówi Tadziu mechanik jezdzić obserwować
goostyniool
23:22, 2025-07-10
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Idziesz spokojnie chodnikiem, a tu nagle ulicą samochód śmiga dosłownie centymetry od łokcia!
🚗
23:10, 2025-07-10
Nauczycielka posądzana o hejt! W sieci aż huczy...
Ciekawe czy pani nauczycielka zagląda dzieciom do kanapek z czym rodzice im dają do szkoły?
Hm
23:04, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz