Zamknij
REKLAMA

Chce ograniczyć teleporady! Szef resortu przekonuje, że dochodziło do nadużyć...

15:17, 05.03.2021 | PAP
Skomentuj Twitter/Kancelaria Premiera
REKLAMA

Minister Zdrowia Adam Niedzielski oświadczył dziś, że zamierza ograniczyć możliwość udzielania teleporad. - Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego - mówił szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

Najprawdopodobniej jeszcze dziś minister zdrowia podpisze rozporządzenie dotyczące teleporad. - Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem. To również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego i zdecydowałem się ograniczyć możliwość stosowania teleporad - poinformował minister Adam Niedzielski.

Szef resortu tłumaczył, że teleporady były dotąd stosowane w każdej sytuacji, a jedyne ich wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. - Nowe regulacje, które przygotowaliśmy przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem (...) do szóstego roku życia. Zaznaczył jednak, że w przypadkach, w których na życzenia rodzica lub opiekuna "będzie w jego ocenie możliwość pobrania tej konsultacji właśnie w trybie teleporady, to oczywiście taką możliwość dopuszczamy i ona pozostaje, ale jednak prawem rodzica, opiekuna i przede wszystkim dziecka w tym wieku jest możliwość skorzystania z teleporady".

Niedzielski poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. Są to przypadki dotyczące pierwszych wizyt - mówił - Sytuacji, w których osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą - przekonywał minister. 

Wprowadzony ma być też warunek - dodał - że na wyraźne życzenie pacjenta "ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć". - To znaczy, że teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym - mówił Niedzielski.

Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie będzie obowiązywać od kolejnego weekendu. - Jeżeli chodzi o tę górną granicę wieku byliśmy otwarci na dyskusję ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, którzy przekonywali nas, by górnej granicy, jak również dolnej, nie wprowadzać. W przypadku dzieci nie było to negocjowalne. Natomiast w przypadku osób powyżej 65. roku życia zrezygnowaliśmy z tej granicy wiekowej, ale wprowadziliśmy warunek, że na wyraźne życzenie chorego ta teleporada nie będzie stosowana. Będzie miał on prawo do wizyty w tradycyjnej formule - powiedział minister.

[ALERT]1614954273747[/ALERT]

(PAP)/ rbk/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

KtośKtoś

11 0

Najlepiej niech NFZ się całkowicie zamknie. Niedzielski powiedz mi po co my podatnicy płacimy składki zdrowotne . Przecież to jest kpina jakaś !!!!! 20:38, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A coA co

6 2

A co z OFE.....zapisdolą wszystko.....złodzieje i bandyci 20:41, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kokokoko

2 0

Zaszczepimy sie z całą rodziną tak jak nas leczyli ....przez telefon 20:26, 06.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%