Gostyńscy filateliści oddali hołd powstańcom wielkopolskim najlepiej jak potrafią. Zorganizowali wystawę ukazującą historię tego zwycięskiego zrywu za pomocą znaczków pocztowych,przesyłek z okresu powstania oraz pamiątek po przodkach walczących o połączenie Wielkopolski z odradzającą się Polską. W dniu otwarcia wystawy chętni mieli również okazję nabyć kartki i znaczki pocztowe poświęcone 100-leciu Powstania Wielkopolskiego.
Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej można znaleźć pamiątki związane z powstaniem, które pozostają w archiwach prywatnych filatelistów, w drugiej część filatelistyczną – oryginały oraz kopie przesyłek. - Pozyskanie na wystawę tak cennych oryginałów byłby niemożliwe ze względu na ogromne koszty ubezpieczenia i transportu - mówił Andrzej Dudek, prezes Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu i Muzeum w Gostyniu.
Na wniosek gostyńskich filatelistów Poczta Polska wydała trzy kartki beznominałowe, znaczki spersonalizowane i kopertę oraz specjalny kasownik. - Na kartkach widnieją postacie ks. Stanisława Grzędy i Bernarda Śliwińskiego. Jest też koperta z krzyżem powstańczym i logo wystawy oraz pomnikiem upamiętniającym powstańców a znajdujący się przy Szkole Muzycznej - mówił Andrzej Dudek, prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu.
Dla tych, którzy wybrali się dziś do gostyńskiego muzeum na otwarcie wystawy czekała nie lada gratka. Stoisko Poczty Polskiej, w którym można było zakupić okolicznościowe kartki i znaczki. - Z kolei na wystawie można zobaczyć praktycznie wszystko co poczta wydała z okazji rocznic Powstania Wielkopolskiego. Nie było tego jednak zbyt wiele, ponieważ okresami z różnych względów było traktowane marginalnie, a nawet były próby pomniejszenia jego politycznego i militarnego znaczenia - tłumaczył Andrzej Dudek. - Co ciekawego można zobaczyć? Mamy m.in. znaczek z 1968 roku poświęcony nie tyle powstaniu co pomnikowi Powstania Wielkopolskiego, a także najnowszą kartę oraz znaczek wydany z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, który jest dla nas wielkim wyróżnieniem, ponieważ promowany jest dziś jedynie na centralnych obchodach w Poznaniu, w Warszawie i u nas w Gostyniu - podsumował Andrzej Dudek.
Wystawa "Gostyńscy filateliści w hołdzie powstańcom" będzie czynna do 19 stycznia 2019 roku w sali wystaw tymczasowych Muzeum w Gostyniu.
mieszkaniec16:17, 27.12.2018
A,ja byłem odwiedzić pomnik Powstańców w parku miejskim i co i nic .Ani flagi , smutno jakoś,Tylko kibice Lecha zapalili znicze i mój . 11 listopada też była cisza i stare znicze po 1 września.Przykro?..
M.17:54, 27.12.2018
Pan Dudek prezesem Muzeum w Gostyniu? Na Gostyn24 coraz więcej błędów
Orzeł nielot20:12, 27.12.2018
Sprawdź datę wypisaną na tym pomniku i przyjdź w styczniu. Co trzeba mieć w głowie żeby nie znac historii , nie potrafić przeczytać daty - a brać się za krytykowanie innych w komentarzach. Dno
Adam21:11, 27.12.2018
......wymarsz z Gostynia do Powstania, nastąpił 7 stycznia 1919 roku!!!!! To dla tych, którzy nie znają daty!
chyba wystarczy...07:32, 28.12.2018
Zablokujcie tego 111,bo nawet choroba go nie usprawiedliwia.
Do stowarzyszenia21:48, 30.12.2018
Znaczki zakupione za gminne (podatnika) czy wlasne?
to twoja metoda?22:55, 30.12.2018
Za swoje osobiste!
Maciaszczyk16:45, 05.01.2019
pytam sie czy gmina dotuje to stowarzyszenie a jak tak, to jakie korzysci ono daje gostyniowi>?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
8 2
Dobrze znam datę na pomniku , ale jest on symbolem wszystkich Powstańców i wymaga szacunku w innych okolicznościach , a nie tylko 7 stycznia.