Zamknij

Przedstawili bardzo ambitne plany. Burmistrz przestrzega przed „rozwodem” z nimi

08:42, 08.09.2023 Adrian Femiak Aktualizacja: 14:56, 08.09.2023
Skomentuj Foto poglądowe : Canva Foto poglądowe : Canva

Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich ma w planach zainwestowanie kilkunastu milionów złotych m. in. w instalacje OZE oraz stacje uzdatniania wody.  To jednak nie koniec. 

Zadania mają być realizowane przede wszystkim dzięki kasie z Rządowego Funduszu Polski Ład „Program Inwestycji Strategicznych”. W ramach projektu Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich złożył trzy wnioski - na budowę i rozbudowę instalacji fotowoltaicznych na obiektach MZWiK, budowę nowego ujęcia wód podziemnych wraz z budową nowej Stacji Uzdatniania Wody w Pogorzeli oraz modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Siedlcu.

Stawiają na energię odnawialną

Pierwsza inwestycja dotyczy 19 obiektów: 4 oczyszczalni ścieków (Gogolewo gm. Krobia, Kobylin, Pępowo i Pogorzela), 14 stacji uzdatniania wody (SUW Długołęka i Łagiewniki gm. Kobylin, SUW Bukownica, Florynki, Kuczynka, Wymysłowo, Ziemlin i przepompownia wody w Starej Krobi gm. Krobia, SUW Krzyżanki, Pępowo, Siedlec i Wilkonice gm. Pępowo, SUW Małgów i Wziąchów gm. Pogorzela) oraz siedziby MZWiK.

- Na 17 z nich zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Na 5 zabudowane zostaną magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. Istniejąca instalacja PV w siedzibie Związku podlegać będzie modernizacji, natomiast istniejąca instalacja PV na oczyszczalni ścieków w Pogorzeli podlegać będzie rozbudowie i modernizacji – wskazuje Krzysztof Surma, przewodniczący zarządu MZWiK w Strzelcach Wielkich

 

Łączna moc zrealizowanych w ramach zadania, instalacji OZE wynosić będzie:

- moc instalacji fotowoltaicznych – 1049 kW,

- moc magazynów energii – 88,8 kW (180kWh).

- wartość wniosku netto 5 110 000,00 zł

- wnioskowana wartość dofinansowania 4 999 000,00 zł

- przewidywany termin zakończenia 28.11.2025r.

 

Studnie głębinowe i nowa stacja uzdatniania wody

Kolejne dwie inwestycje dotyczą Stacji Uzdatniania Wody w Pogorzeli i Siedlcu, z czego w Pogorzeli wybudowane ma zostać nowe ujęcie wód podziemnych wraz z kompletną stacją, a w Siedlcu dojdzie do modernizacji istniejącego obiektu.

- Nowa stacja uzdatniania wody zlokalizowana będzie na terenie miasta Pogorzela, przy ul. Wiosny Ludów. Wraz ze stacją wybudowane będą min. dwie studnie głębinowe. Budowa nowego obiektu pozwoli odciążyć dotychczas zaopatrujące gminę Pogorzela stacje wodociągowe tj. bezpośrednio zaopatrujące część gminy Pogorzela SUW w Łagiewnikach i w Siedlcu oraz pośrednio SUW Krzyżanki. Dzięki tej inwestycji zmieni się obszar zaopatrywany przez te trzy stacje, co za tym idzie poprawi się jakość usługi dostarczania wody i ilość dostępnej wody na ternie działania Związku – zapewnia przewodniczący.

 

Budowa ujęcia wody i Stacji Uzdatniania Wody w Pogorzeli:

  • - wartość wniosku netto 9 500 000,00 zł
  • - wnioskowana wartość dofinansowania 9 000 000,00 zł
  • - przewidywany termin zakończenia 30.06.2026r.

 

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Siedlcu:

  • - wartość wniosku netto 2 100 000,00 zł
  • - wnioskowana wartość dofinansowania 1 995 000,00 zł
  • - przewidywany termin zakończenia 20.12.2024r.

 

Warto za tym zadaniem chodzić”

Z powyższych planów inwestycyjnych, zadowolenia nie kryją samorządy zrzeszone w związku.

- MZWiK złożyło wniosek do Polskiego Ładu na budowę hydroforni w Pogorzeli. Kosztorys opiewał na 17 mln zł. Wiedzieliśmy z nieoficjalnych informacji, że nie mamy szansy dostać więcej niż 10 mln zł, ale postanowiliśmy złożyć wniosek chociaż na te 10 mln zł, najwyżej będziemy te studnie potem sukcesywnie po kolei włączać, ale jest to rzecz niezbędna – mówił burmistrz Pogorzeli, Piotr Curyk i zaraz dodał.

- Latem przy takich ciepłych dniach stacje hydroforowe pracowały na 120%, bo takie było zapotrzebowanie na wodę, że ledwo nadążaliśmy a prawie połowa wody od nas z gminy pochodzi z Łagiewnik i Siedlca. Dlatego tak ważne jest by na terenie Pogorzeli powstała stacja hydroforowa i abyśmy mieli swoją wodę.

 

Przy okazji odniósł się także do pewnych spekulacji.

- Nawet kiedyś przy „rozwodzie” ze związkiem, czego nie przewiduję i nie radzę nikomu z moich następców żeby to zrobili, bo po pierwsze bezpieczniej jest być w związku, bo są tam fachowcy, którzy wiedzą jak się z tym wszystkim obchodzić i mają wyszkolone ekipy. Po drugie woda która jest w tych trzech gminach, a więc Kobylin, Krobia i Pępowo krąży w sieci wspólnej i nawet jeżeli któraś hydrofornia w gminie siądzie, to można ją zastąpić hydrofornią z innej gminy i nie ma problemu. Woda jest najważniejszym z mediów, które mamy w domu, bo prąd można zastąpić agregatem a bez wody życie było by bardzo ograniczone – zwracał uwagę włodarz.

 

Z inwestycji w Pogorzeli, cieszą się także samorządowcy z sąsiedniego Pępowa.

- Jest to stacja, która miałaby docelowo zasilać także naszą gminę, gdzie często spotykamy się właśnie z problemem spadku ciśnienia, zwłaszcza w Babkowicach, które są na końcu sieci, która jest zasilana z Łagiewnik, więc jest to kawał drogi. Dlatego też, w przypadku budowy i powstania nowych studni, nowej stacji tu na terenie gminy Pogorzela, na pewno ta sprawność wodociągów na terenie naszej gminy też się w zdecydowany sposób poprawi. Więc myślę, że warto za tym zadaniem chodzić i być może uda się to też w najbliższej perspektywie zrealizować – przekonywał wójt Pępowa, Grzegorz Matuszak.

[ALERT]1694154659722[/ALERT]

 

(Adrian Femiak)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%