Zamknij

Bezpieczna eksploatacja kotła na paliwo stałe

12:07, 05.10.2020 J.J Aktualizacja: 12:13, 05.10.2020
Skomentuj

Obecnie na rynku są dostępne kotły 5 klasy (np. Defro) posiadające certyfikat Ecodesign. Są to niezwykle wydajne i komfortowe urządzenia. Należy wyróżnić również ich ekologiczność. Pod tym względem tylko nieznacznie ustępują odnawialnym źródłom energii. Łącząc wszystkie te zalety w całość, otrzymujemy doskonałe źródło ciepła, które nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność. Przy wielu zaletach, które mają kotły na paliwo stałe, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Piec 5 generacji to urządzenie grzewcze. Niewłaściwa eksploatacja takich urządzeń nie tylko zmniejsza ich wydajność, ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Mimo, że nowoczesne kotły to urządzenia niewymagające dużego zaangażowania użytkownika, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznej eksploatacji kotłów na pellet bądź ekogroszek.

Drożność komina

Niezależnie od tego jaką klasę kotła stosujemy oraz jakim paliwem go zasilamy, dla całkowicie bezpiecznego funkcjonowania kotłowni na paliwo, niezbędne jest dbanie o drożność komina i zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego. Z pomocą przychodzą wbudowane w nowoczesnych kotłach czujniki ciągu kominowego. Do tego dochodzą obowiązkowe przeglądy kominiarskie (dla kotłów na paliwo stałe przynajmniej raz w roku) oraz obowiązkowe czyszczenie przewodów kominowych. Odpowiednia drożność komina jest podstawą do bezpiecznego korzystania z każdego źródła ciepła.

Odpowiednia temperatura kotła CO

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury kotła na paliwo stałe to kolejny krok w bezpiecznym użytkowaniu urządzenia grzewczego. Kotły dostępne na rynku są wyposażone w termometr zintegrowany ze układem automatycznego sterowania. Dodatkowo, czujnik zabezpieczający przed przekroczeniem maksymalnej temperatury pracy (STB) wspomaga proces utrzymywania bezpiecznej temperatury. Czujnik ten, dobrze się sprawdza jako dodatkowe zabezpieczenie. Podstawowym wyposażeniem każdej kotłowni powinien być zawór bezpieczeństwa. Chroni on przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w kotle i całej instalacji CO. Podczas niebezpiecznego wzrostu ciśnienia w układzie zamkniętym, zawór automatycznie się otwiera i je redukuje.

Przeglądy kotłów na paliwo stałe

Tak jak każde urządzenie grzewcze, kotły na paliwo stałe muszą być poddawane regularnym przeglądom. Przegląd musi być przeprowadzony przez wykwalifikowanego fachowca. Ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie w przypadku pieców 5 generacji (np. Defro), które charakteryzują się rozwiniętą automatyką. Wymóg przeprowadzania regularnych przeglądów (przynajmniej raz w roku) jest związany z Ustawą z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy Prawo budowlane (dodano do art. 62 ust.1 pkt 5., który zobowiązuje właścicieli lub zarządców do poddawania obiektów budowlanych okresowym kontrolom). Prawidłowo przeprowadzany przegląd kotła na paliwo stałe wygląda następująco:

1. Sprawdzenie infrastruktury (np. wentylacja pomieszczenia oraz organizacja kotłowni).
2. Czyszczenie poszczególnych elementów kotła z zanieczyszczeń.
3. Pomiary kontrolne i diagnostyczne (m.in. różnice temperatur, ciąg kominowy).

Regularne czyszczenie kotła warto przeprowadzać na własną rękę, częściej niż jest to wymagane. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na wydajność urządzenia i w konsekwencji na wydatki związane z ogrzewanie budynku. W taki sposób kocioł na ekogroszek lub pellet będzie przynosił oszczędności.

Artykuł sponsorowany

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%