Zamknij

TOP 3 rzeczy jakie musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

10:38, 10.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:39, 10.09.2020

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, a w nowym budownictwie nierzadko staje się standardem. Nic dziwnego, że użytkownicy coraz chętniej wybierają to rozwiązanie. Łączy ono w sobie estetykę, solidność i wydajność. 

Ogrzewanie wodny vs elektryczne 

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - wodne i elektryczne. Różnią się one między sobą sposobem zasilania. W pierwszym przypadku ciepło pochodzi z pompy ciepła, a w drugim z sieci elektrycznej. Podłogówka wodna wymaga więcej pracy przy instalacji. Trzeba zamontować kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. W przypadku ogrzewania elektrycznego, wystarczy podłączyć kabel do sieci. Decydując się na podłogówkę w domu, trzeba wiedzieć, że nie każda podłoga może być kładziona na instalacji. Najlepiej sprawdzą się: kamień, gres, terakota, panele i drewno. Należy unikać wykładzin, które zaburzają przepływ ciepła. Wybierając drewnianą posadzkę trzeba pamiętać o odpowiedniej grubości desek. Jaka grubość paneli na ogrzewanie podłogowe? Deski powinny mieć grubość 7-15 mm. Temperatura podłogi na ogrzewaniu podłogowym nie może przekraczać 27 st. C. Bardzo ważne jest, by pamiętać o odpowiednim nawilżeniu pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym. Drewno pod wpływem ciepła się przesusza, co prowadzi do pojawienia się mikro szczelin. Taki stan rzeczy widoczny jest głównie w zimie.  

Wymagania dla podłogi z ogrzewaniem podłogowym 

Posadzka musi zostać odpowiednio przygotowana i powinna przejść proces wygrzewania, który usunie resztki wilgoci. Taki zabieg powinien przeprowadzić montażysta, jeśli tego nie zrobi, podłogę trzeba wygrzać samemu. Wystarczy przez kilka dni zwiększać na pewien czas temperaturę, a następnie ją zmniejszać. Podczas montowania podłogi, wilgotność posadzki nie może przekraczać 1,8%CM lub 0,3%CM w posadzkach anhydrytowych. Podłoga musi posiadać warstwę dystrybucji ciepła, która nie dopuści do przegrzewania się pewnych elementów podłogi. Ogrzewana powinna być cała posadzka. Jeśli występują miejsca nieogrzewane, należy oddzielić je szczelinami dylatacyjnymi. Pokrycie podłogi musi dobrze przewodzić ciepło, dlatego dywany na takiej podłodze powinny być cienkie. W przypadku podłogi drewnianej pływającej należy zastosować folię paroizolacyjną. 

Montaż podłogi na ogrzewaniu podłogowym - zasady 

Temperatura podczas montowania desek powinna wynosić minimum 18 st. C. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu ma wahać się między 45, a 60%. Najlepszą warstwą pośrednią jest specjalny podkład, pianka polietylenowa słabiej przewodzi ciepło. Trwałe przyklejenie podłogi do posadzki sprawi, że będzie lepiej oddawała ciepło.  

Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w przestrzeniach z niewielką liczbą mebli. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się szereg wyposażenia, automatycznie zmniejsza się powierzchnia grzewcza i ogrzewanie przestaje prawidłowo spełniać swoją funkcję. Najczęściej podłogówkę montuje się w salonie, sypialni i łazience. Ceny montażu ogrzewania wodnego rozpoczynają się od 100 zł za metr kwadratowy. W przypadku ogrzewania elektrycznego koszt wzrasta nawet do 400 zł za metr kwadratowy. Warto pamiętać, że przy ogrzewaniu wodnym konieczne jest wykonanie automatyki kotłowej, której koszt szacuje się na kilka tysięcy złotych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach jednej instalacji funkcjonowało ogrzewanie podłogowe i tradycyjne grzejniki. W takim przypadku, podłogówka zasilana jest z rozdzielaczy z mieszaczami. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%