Zamknij
REKLAMA

W jakich okolicznościach możliwe jest odstąpienie od umowy zakupu auta?

10:45, 18.02.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Koszt kupna auta jest stosunkowo wysoki, dlatego konsekwencje nieudanego zakupu mogą znacząco odbić się na stanie portfela. Ostatnie, czego spodziewamy się po nowym samochodzie to ciągłe usterki i kosztowne wizyty u mechanika. Są jednak pewne okoliczności, które pozwalają na odstąpienie od umowy. Dzieje się tak, ponieważ na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność względem kupującego.

Wady prawne samochodu

Rękojmia za wady fizyczne i prawne powstaje z mocy prawa. Nie jest wymagana dodatkowa umowa dla jej powstania. Chcąc odstąpić od umowy sprzedaży samochodu warto wiedzieć, czym jest wada prawna a czym fizyczna. Jeśli korzystanie z pojazdu w pełnym zakresie jest niemożliwe to mówimy o wadach prawnych. Najczęstsze wady prawne samochodu dotyczą sytuacji, gdy zakupiliśmy auto tylko od jednego ze współwłaścicieli, osoba, od której kupiliśmy auto nie miała do tego prawa, a także w momencie, gdy zakup dotyczył pojazdu skradzionego, zajętego przez komornika czy będącego dowodem w postępowaniu karnym. 

Wady fizyczne samochodu

Wady fizyczne dotyczą sytuacji, kiedy dana rzecz nie ma właściwości, które zostały wskazane przy zawarciu umowy między sprzedającym a kupującym lub rzecz została wydana kupującemu w stanie niekompletnym. To może powodować, że dana rzecz nie może być używana zgodnie z jej przeznaczeniem. Wady fizyczne samochodu najczęściej dotyczą awarii silnika lub skrzyni biegów, a także podania nieprawdziwych danych technicznych - historii pojazdu, jego stanu, sposobu eksploatacji. Wad prawnych i fizycznych jest więcej niż tylko te wymienione powyżej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy podstawy, żeby odstąpić od umowy, warto poradzić się wówczas adwokata

Warunki, które należy spełnić, aby odstąpić od umowy

Wsparcie adwokata może okazać się również pomocne podczas ustalania, czy wada jest istotna. Wtedy bowiem można od razu odstąpić od umowy. W innych przypadkach bierzemy też pod uwagę żądanie naprawienia samochodu lub obniżenie jego ceny. Ze względu na to, że w kodeksie cywilnym nie znajdziemy definicji wady istotnej, trzeba posiłkować się dotychczasowymi orzeczeniami sądu oraz doktryną. O wadzie istotnej mówimy, gdy korzystanie z danej rzeczy jest niemożliwe lub utrudnione. Jest ona często oceniana przez specjalistę, który posiada odpowiednią wiedzę na temat rzeczy objętej transakcją. Wsparcie w pomyślnym rozwiązaniu sprawy możemy znaleźć u adwokatów we Wrocławiu, którzy mają doświadczenie w sprawach związanych z odstąpieniem od umowy sprzedaży i będą w stanie rozwiać ewentualne wątpliwości. Na szczególną uwagę zasługuje jednym z orzeczeń Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2004 r. Podkreśla on, że liczy się nie tylko ogólna sprawność techniczna pojazdu, ale także odpowiednie funkcjonowanie jego elementów, które umożliwiają użytkowanie samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem i specyfikacją techniczną. Pomoc prawna jest potrzebna, gdy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z odstąpieniem lub sprawa jest bardziej złożona. 

Wymagania dotyczące składanego oświadczenia

Od umowy można odstąpić poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Mamy na to 2 lata od momentu sprzedaży samochodu, ponieważ tyle wynosi odpowiedzialność sprzedawcy. Czas ten jest skrócony do 1 roku w przypadku, gdy zakupiliśmy używane auto. Co do zasady, powinno to być ujęte w umowie sprzedaży. Oświadczenie powinno mieć formę pisemną, jeśli umowa również była wcześniej spisana. Choć nie ma dokładnych wymogów związanych z formą oświadczenia to trzeba pamiętać, aby wskazać w nim, że chcemy odstąpić od umowy i żądamy zwrotu pieniędzy. Dobrze jest również opisać wadę i wskazać, że jest ona istotna. 

Psujące się auto, które dopiero co zostało zakupione na szczęście nie oznacza, że nie mamy wyjścia i musimy pogodzić się z nietrafionym zakupem. Przy pewnych okolicznościach możemy odstąpić od umowy sprzedaży i otrzymać zwrot gotówki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone