Zamknij

Usuwanie rozstępów, blizn i tatuażu ? który zabieg będzie najskuteczniejszy?

08:39, 07.02.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:41, 07.02.2020
Skomentuj

Blizny i niechciane tatuaże to zmiany skórne, które można z powodzeniem usuwać. Umożliwiają to zabiegi medycyny estetycznej, pozwalające całkowicie usunąć blizny czy tatuaże lub znacząco zredukować ich widoczność. Wykazują one znacznie większą skuteczność niż domowe sposoby na blizny, takie jak maści czy kremy. Jakie zabiegi sprawdzą się najlepiej w przypadku różnego rodzaju blizn, a jakie w przypadku tatuażu czy makijażu permanentnego – porozmawiamy z ekspertem medycyny estetycznej dermatologiem Ewą Kopycińską.

- Blizny to często występujące zmiany skórne, na powstanie których narażeni jesteśmy w każdym wieku. Podobnie jest z niechcianymi tatuażami – wiele osób decyduje się na taką formę ozdabiania skóry, jednak z czasem tatuaż przestaje się podobać. Nie dziwi zatem, że rośnie zainteresowanie metodami usuwania blizn czy tatuażu. Nigdy nie należy jednak robić tego na własną rękę. Dlaczego?

Blizny i tatuaże to zmiany skórne, które – jeśli nie wdrożymy odpowiedniego leczenia – pozostaną z nami na zawsze. I taki trwały ich charakter wymaga zastosowania profesjonalnych metod usuwania, które zapewniają skuteczne, a zarazem bezpieczne usuwanie blizn. Bardzo istotną kwestią jest takie umiejętne usuwanie blizn https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-blizn/ i tatuażu, aby nie doszło do powstania kolejnych blizn. Ważne jest także, aby usuwać blizny skutecznie, nie ograniczając się jedynie do stosowania maści. Te są skuteczne jedynie na etapie zapobiegania powstawaniu blizn, bezpośrednio po wygojeniu się urazu skóry. Jeśli jednak blizna powstanie – konieczne jest przywrócenie odpowiedniej architektury włókien kolagenowych i elastynowych, czyli oddziaływanie na poziomie skóry właściwej.

- Czy istnieją uniwersalne zabiegi na blizny, które sprawdzą się w przypadku blizn każdego rodzaju?

Rodzaj zabiegów medycyny estetycznej, które wykonywane są w celu zredukowania blizn musi być dostosowany do rodzaju blizn. Kluczowe znaczenie ma podział na blizny przerostowe i zanikowe. Te pierwsze cechują się nieuporządkowaną strukturą i formowaniem się ponad powierzchnią skóry, co wynika z nadmiernego pobudzenia fibroblastów oraz niekontrolowanej syntezy włókien kolagenowych. Z kolei blizny zanikowe wynikają z przerwania ciągłości włókien kolagenowych i braku ich wystarczającej syntezy w miejscu zranienia. Rodzaj blizn determinuje sposób ich leczenia – w przypadku blizn zanikowych terapia celuje w pobudzenie syntezy włókien kolagenowych, zaś blizny przerostowe wymagają obkurczenia narastającej tkanki oraz przywrócenia prawidłowej architektury skóry.

- A zatem – jakie zabiegi stosowane są w przypadku blizn przerostowych?

Leczenie blizn przerostowych wymaga odpowiedniego postępowania. Z jednej strony należy pobudzić syntezę włókien kolagenowych, aby przywrócić skórze właściwą strukturę, a z drugiej – nie można działać zbyt intensywnie, aby nie doprowadzić do pogłębienia się problemu, czyli dalszego przerostu blizny. W tym celu można ostrzykiwać bliznę steroidami, co prowadzi do zmiękczenia blizny i ograniczenia jej przerostu. Świetne efekty przynosi także ostrzykiwanie blizn osoczem bogatopłytkowym, czyli całkowicie naturalnym preparatem pozyskiwanym z próbki krwi pacjenta. Po odwirowaniu krwi otrzymywany jest preparat o wysokiej zawartości płytek krwi, czynników wzrostu i komórek macierzystych, czyli preparat doskonale intensyfikujący procesy regeneracyjne. Ostrzykiwanie blizny osoczem bogatopłytkowym prowadzi do przebudowy tkanki bliznowaciejącej oraz wyrównania powierzchni skóry.

- A w jaki sposób można walczyć z bliznami zanikowymi, np. potrądzikowymi?

Blizny zanikowe – jak sama nazwa wskazuje – cechują się zanikiem tkanki łącznej, wymagają zatem uzupełnienia utraconej objętości. A to możliwe jest dzięki pobudzeniu syntezy  włókien kolagenowych. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu kilku skutecznych zabiegów, z których najbardziej polecane to osocze bogatopłytkowe, Dermapen 4, laser frakcyjny, a także karboksyterapia. Dermapen 4 to zabieg bardzo intensywnego nakłuwania skóry, wykonywany przy pomocy aparatu wyposażonego w kilkanaście cieniutkich igiełek. Nakłuwanie blizny z częstością około 1000 nakłuć na sekundę sprawia, że pobudzone zostają procesy regeneracyjne oraz synteza włókien kolagenowych. Nakłuwanie skóry można połączyć z aplikowaniem preparatów regenerujących. Kolejny skuteczny zabieg to karboksyterapia, czyli śródskórne wprowadzanie dwutlenku węgla. Gaz ten łączy się z wodą tworząc kwas węglowy, a ten związek odpowiada za pobudzenie syntezy włókien kolagenowych, a także powstawania nowych naczynek krwionośnych. Prowadzi to do odmłodzenia i rewitalizacji skóry, a także wygładzenia blizn i przywrócenia skórze odpowiedniego kolorytu. Świetne efekty przynosi także laser frakcyjny, który prowadzi do powstania w skórze licznych mikrouszkodzeń, otoczonych tkanką zdrowej skóry. Mikrouszkodzenia powstają w efekcie wywołania efektu termicznego, odparowania wody tkankowej oraz powstania na skórze licznych „dziurek”. Uszkodzenia te goją się, prowadząc do zaawansowanego resurfacingu skóry.

- Czy w podobny sposób można walczyć z rozstępami? Jak usunąć je w gabinecie medycyny estetycznej?

Rozstępy to często występujące blizny zanikowe, które powstają w efekcie przerwania ciągłości włókien kolagenowych, co ma miejsce np. podczas ciąży czy podczas szybkiego przybierania na wadze. Rozstępy to równoległe pasma ścieńczałej skóry, które od zdrowej skóry różnią się zarówno strukturą, jak i odcieniem. Walkę z rozstępami najlepiej jest rozpocząć na jak najwcześniejszym etapie ich powstania, czyli wówczas, gdy są jeszcze czerwone. Na tym etapie sprawdzają się takie zabiegi jak mezoterapia mikroigłowa, Dermapen 4, czy peelingi chemiczne. Mezoterapia i Dermapen to zabiegi nakłuwania skóry, połączone z wprowadzaniem w głąb skóry odpowiednich preparatów. Z kolei peelingi medyczne na rozstępy to zabieg złuszczania chemicznego skóry. Doskonałym uzupełnieniem terapii są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Natomiast rozstępy już utrwalone można redukować zabiegami laserowymi. Laser frakcyjny prowadzi do zaawansowanego remodelingu skóry i wygładzenia jej powierzchni. Świetnym uzupełnieniem laseroterapii jest endermologia, czyli masaż skóry i tkanki podskórnej przy pomocy głowicy ze specjalnymi rolkami, generującej efekt podciśnienia. Skóra poddana zabiegowi endermologii jest bardziej elastyczna, lepiej dotleniona i ukrwiona, a także wygładzona.

- Czy laser wykorzystywany w redukcji blizn sprawdzi się także w usuwaniu tatuażu?

Faktem jest, że laser jest obecnie najskuteczniejsza metodą usuwania tatuażu. Nie jest to jednak ten sam laser frakcyjny ablacyjny, który poradzi sobie z bliznami. Laserowe usuwanie tatuażu https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-tatuazu/ wymaga wykorzystania takiego lasera, którego wiązka pochłaniana jest przez barwnik tatuażu i prowadzi do jego rozpadu. A ogromna różnorodność barwników stosowanych do wykonania tatuażu narzuca konieczność zastosowania tak wszechstronnego lasera, który poradzi sobie z każdym barwnikiem. Najbardziej godnym polecenia laserem do usuwania tatuażu jest obecnie laser Q Switch Harmony. Laser ten emituje fale o zmiennej długości, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie parametrów pracy lasera do indywidualnych potrzeb. A impulsy o bardzo dużej mocy, a zarazem bardzo krótkim czasie działania zapewniają skuteczne działanie lasera i możliwość bezpiecznego laserowego usuwania tatuażu. Jak to działa? Głowica lasera przykładana jest do powierzchni skóry pokrytej tatuażem i wysyła impulsy, które pochłaniane są przez barwnik i prowadzą do jego natychmiastowego rozpadu. Barwnik jest następnie usuwany z organizmu.

- Jak długo trwa walka z bliznami czy niechcianymi tatuażami?

Zawsze wymagane jest wykonanie serii kilku zabiegów, których ostateczna ilość jest kwestią indywidualną. Po każdym zabiegu zauważyć można wygładzenie i rozjaśnienie blizny czy blednięcie tatuażu. Jednak dla uzyskania najlepszego efektu wymagane jest wykonanie serii kilku zabiegów powtarzanych z odpowiednią częstotliwością.

Artykuł powstał we współpracy z https://drkopycinska.krakow.pl/

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%