Zamknij
REKLAMA

Instalacja LPG - kiedy warto ją zamontować?

13:08, 18.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Gdy zastanawiasz się, czy zamontować w swoim samochodzie instalację zasilaną autogazem, możesz skorzystać z kalkulatora LPG. Jest ich pełno w internecie. Jedne są bardziej szczegółowe, inne mniej. Problem w tym, że żaden kalkulator nie poda dokładnej ceny montażu instalacji LPG akurat w Twoim samochodzie. Tu potrzebna jest wycena fachowca.

Gdy ceny paliw rosną, prawie każdy kierowca, korzystający z samochodu zasilanego benzyną 95 lub 98 zastanawia się nad montażem instalacji LPG. I nie ma się co temu dziwić.

Serwis e-petrol.pl od kilkunastu lat monitoruje ceny paliw na polskich stacjach. Eksperci tego portalu prognozują, że w tym tygodniu (3-9 grudnia) litr benzyny 95 będzie kosztować 4,74 - 4,98 zł. Za litr 98 kierowcy będą musieli zapłacić od 5,12 zł do 5,30 zł. Tymczasem LPG ma być jak zawsze o ponad połowę tańszy od benzyny. Cena litra autogazu wyniesie prawdopodobnie 2,37 - 2,49 zł.

Gdy ceny paliw rosną, tankowanie benzyny nie należy do przyjemności. Wielu kierowców benzyniaków zaczyna się wówczas zastanawiać nad montażem instalacji LPG.

Jakie zużycie LPG?

Montując instalację LPG i tankując autogaz kierowcy mogą więc zaoszczędzić. Ile? To jest sprawa indywidualna, bo zależy od wielu czynników. Po pierwsze, jeśli dotychczas samochód na pokonanie 100 kilometrów potrzebował 6 litrów paliwa, to nie oznacza to, że teraz spali tyle samo autogazu. Na trasie o tej samej długości, samochody z instalacją LPG zużywają zazwyczaj więcej litrów gazu niż benzyny.

Gdy nie wiesz jakiego zużycia LPG możesz się spodziewać, skontaktuj się z profesjonalną stacją montażu. Klienci z Poznania i okolic mogą zgłosić się na przykład do Autogaz Wiry. Firma ma blisko 20-letnie doświadczenie w montażu instalacji LPG.

Kalkulator LPG

Zastanawiając się nad montażem instalacji LPG powinieneś wziąć pod uwagę również to, ile korzystasz z samochodu. Im więcej kilometrów pokonujesz swoimi czterema kółkami, tym więcej pieniędzy możesz zaoszczędzić po zamontowaniu instalacji. Oto proste przykłady, które przygotowaliśmy przy użyciu kalkulatora LPG (założyliśmy przy tym, że instalacja kosztuje 2 500 zł):

  • Pan Jan mieszka blisko swojego miejsca pracy, więc do biura idzie pieszo. Co kilka dni wybiera się samochodem na większe zakupy, a w każdy weekend jedzie na wycieczkę za miasto. Miesięcznie pan Jan pokonuje łącznie 250 km. Gdyby zlecił zamontowanie w swoim aucie instalacji LPG, nie odzyskałby wydanych pieniędzy przez kilka lat.
  • Tymczasem pani Maria ma do pracy znacznie dalej niż pan Jan. Samochodem pokonuje codziennie 30 km . W drodze powrotnej często odbiera ze szkoły dzieci, robi zakupy i załatwia inne sprawunki. W weekendy spędza za kółkiem po kilka godzin, dojeżdżając do większego miasta, gdzie studiuje zaocznie. Łącznie w ciągu 30 dni pokonuje 900 kilometrów. Czy montaż instalacji LPG jest dla niej opłacalny? Tak. Inwestycja powinna jej się zwrócić już po ponad roku. Potem będzie już tylko oszczędzać.
  • I ostatni przykład. Pan Marek mieszka w okolicach Poznania, ale pracuje w Gdańsku. Do domu przyjeżdża samochodem w każdy piątek, aby w poniedziałek o świcie ruszyć w drogę nad morze. W ciągu tygodnia też często korzysta z samochodu. Miesięcznie pokonuje łącznie ponad 3 000 kilometrów. Jeśli dotychczas nie zlecił zamontowania instalacji gazowej w swoim samochodzie, to już teraz powinien to zrobić. Inwestycja może mu się zwrócić w ciągu kilku miesięcy, a rocznie zaoszczędzi nawet kilka tysięcy złotych.

Kierowca, który miesięcznie pokonuje autem znaczne odległości może sporo zaoszczędzić po zamontowaniu w aucie instalacji LPG.

5 generacji instalacji

Internetowe kalkulatory LPG są bardzo pomocne osobom, zastanawiającym się nad zamontowaniem w swoich samochodach instalacji zasilanych autogazem. Kierowcy nie mogę jednak traktować podanych w nich informacji jako oferty handlowej. Powodem nie są tylko różne stawki, obowiązujące w warsztatach zajmujących się montażem tego typu instalacji. Na cenę wpływ ma też rodzaj instalacji - m.in. czy jest to instalacja zwykła, czy sekwencyjna.

W samochodach zasilanych autogazem mogą być zamontowane różne rodzaje instalacji LPG.

Dostępnych jest 5 generacji instalacji LPG:

  • Instalacje 1 generacji są najstarsze i najprostsze. Można je znaleźć pod maską na przykład fiata uno i volkswagena golfa II.
  • W nowszym modelu golfa (wyprodukowanym w latach 90.), były montowane instalacje 2 generacji, które posiadały moduł elektroniczny odpowiedzialny za sterowanie mieszanką gazu i powietrza.
  • Instalacje LPG 3 generacji są najmniej popularne.
  • Kierowcy wolą zainwestować i zlecić montaż instalacji 4 generacji, czyli wspomnianą instalację gazową sekwencyjną. Posiada ona tyle wtryskiwaczy gazu, ile cylindrów ma silnik. Wtryskiwacze są montowane w kolektorze dolotowym silnika. Sekwencja może być trochę droższa od zwykłej instalacji, szczególnie jeśli warsztat korzysta z markowych i sprawdzonych części. W ostatecznym rozrachunku, kierowca może zyskać. Ponieważ używanie instalacji solidnego producenta, to mniejsze wydatki podczas eksploatacji.
  • Najnowsza jest instalacja 5 generacji. To również jest instalacja LPG sekwencyjna, ale gaz jest w niej jest wtryskiwany bezpośrednio do kolektora dolotowego. Możliwy jest też wtrysk od razu do komór spalania silnika. W tym celu wykorzystywane są wtryskiwacze benzynowe. Samochód z taką instalacją LPG nie potrzebuje benzyny nawet do uruchomienie silnika! Minusem takiego rozwiązania jest cena. Za montaż najbardziej nowoczesnej sekwencji 5 generacji kierowcy muszą zapłacić blisko 9 000 zł. Uwaga! Taka instalacja nie może być montowana we wszystkich modelach samochodów.

To mechanik samochodowy najlepiej wie jakiego typu instalację LPG zamontować w aucie.

O tym, którą instalację zamontować w samochodzie, nie decyduje kierowca. Ponieważ tylko doświadczony mechanik wie, jaka instalacja LPG będzie się nadawać do konkretnego samochodu. Wybierając odpowiednie podzespoły będzie się kierować nie tym, że klient chce “tylko 5 generację instalacji LPG”, ale tym jakie sterowniki, wtryskiwacze gazowe, reduktory, wielozawory oraz zbiornik zamontować, aby instalacja działała bez zarzutu. Nie dość tego! Zdarza się, że fachowcy nie zgadzają się na zamontowanie w aucie instalacji LPG, ponieważ po prostu nie jest to wskazane dla tego modelu pojazdu.

Mechanik zamiast kalkulatora

Jeśli więc zastanawiasz się nad montażem instalacji LPG w swoim samochodzie, korzystaj z kalkulatora internetowego tylko, aby poznać przybliżone koszty. Nie zakładaj z góry ile wydasz na instalację oraz zaoszczędzisz na wydatkach na paliwo. Żeby się tego dowiedzieć, umów się na wizytę w profesjonalnym warsztacie samochodowym, specjalizującym się w montażu instalacji LPG.

(materiał partnera)

Komentarze (1)

HubertHubert

4 0

Według mnie obecnie najlepszą opcją jest montaż instalacji 4gen. są chyba obecnie najczęściej montowane w autach. Sam jeżdżę na instalacji BRC sq32, z montażu jestem bardzo zadowolony i tutaj chciałbym dodać, że istotną sprawą przed podjęciem decyzji jest znalezienie odpowiedniego warsztatu. Odpowiednio dobrana i zmontowana instalacja nie powinna sprawiać kłopotów. 22:38, 19.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone