Zamknij

Prysznic bezpieczeństwa - czym jest i jakie są jego wymagania?

11:02, 21.09.2022 . Aktualizacja: 11:02, 21.09.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Prysznic bezpieczeństwa to pojęcie, które dla wielu z nas może brzmieć nieco enigmatycznie. Jeśli jednak pracujemy lub zamierzamy pracować w miejsach, w których będziemy narażeni na niektóre rodzaje czynników drażniących, takie urządzenie będzie nam niezbędne. Warto byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na temat prysznica, który może ustrzec nas przed niebezpieczeństwem.

Czym jest i gdzie musi znajdować się prysznic bezpieczeństwa?

Prysznic bezpieczeństwa musi znajdować się w miejsach, w których osoby zatrudnione narażone są na wypadek przy udziale substancji łatwopalnych oraz żrących. Nie sposób ukryć, że kontakt z nimi stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a niekiedy także i życia. Najlepiej byłoby oczywiście robić wszystko, aby uniknąć zagrożenia. Nie jest to jednak możliwe. Możemy co prawda minimalizować ryzyko niebezpieczeństwa, ale nigdy nie będziemy mieć stuprocentowej gwarancji co do tego, że uda nam się go uniknąć. Dzięki prysznicowi bezpieczeństwa będziemy zaś mogli szybko spłukać z siebie szkodliwe chemikalia i innego rodzaju substancje stanowiące dla naszego zdrowia zagrożenie. Kwestie związane z prysznicem bezpieczeństwa reguluje wiele przepisów prawnych. Wynika z ich między innymi to, iż prysznic musi znajdować się najdalej 20 metrów od niebezpiecznych stanowisk pracy. 

Rodzaje pryszniców bezpieczeństwa

Warto mieć świadomość tego, że prysznice bezpieczeństwa mogą być różne. Wspomnieć należy na pewno o prysznicu awaryjnym montowanym do sufitu. Co ciekawe, natrysk w wielu z nich uruchamia się automatycznie. W niektórych jednak trzeba użyć specjalnej rączki, aby możliwe było korzystanie z prysznica. Prysznice ratunkowe mogą być również montowane do ściany i jest to kolejne z dość popularnych rozwiązań. Zazwyczaj montuje się je tam, gdzie niestety niemożliwe byłoby zamontowanie prysznica bezpieczeństwa do sufitu. Czasami prysznice mogą być montowane również do podłogi. Wymagają one wyjątkowo starannego montażu, aby działały sprawnie. Prysznice awaryjne mogą znajdować się także na specjalnych platformach. Aby można było z takiego prysznica bezpiecznie korzystać, platforma powinna zostać wyposażona w barierki. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre prysznice bezpieczeństwa wyposażone są w oczomyjki. Co ciekawe, do zdecydowanej większości pryszniców można zamontować taką oczomyjkę, nawet jeśli nie ma jej w zestawie. Istnieją różne rodzaje oczomyjek, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pryszniców. Od rodzaju oczomyjki będzie zależało między innymi sposób jej uruchomienia. Często należy użyć pedału nożnego bądź zwykłego przycisku. Dzięki oczomyjkom można usunąć z okolic oczu toksyczne substancje, które mogłyby spowodować uszkodzenie narządu wzroku. Warto mieć świadomość tego, że pracodawcy, którzy nie zapewniają swoim pracownikom prysznicy awaryjnych, a są do tego zobligowani, muszą liczyć się z konsekwencjami. Mowa tu między innymi o tych finansowych. Mogą być one naprawdę bardzo dotkliwe, dlatego lepiej przestrzegać prawa. 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%