Zamknij

Blacha trapezowa na dachu? Oszczędne rozwiązanie, które może dobrze wyglądać!

09:11, 25.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:29, 25.11.2021

Jak w prosty sposób sprawić, by dom wyglądał nowocześnie, efektownie i nie kosztował fortuny? Warto przyjrzeć się blachom trapezowym, które dają ciekawy efekt nie tylko na dachu, ale także jako dekoracyjny element elewacji.

Blacha trapezowa to wytrzymały, sztywny materiał, który posiada charakterystyczne równomiernie rozłożone przetłoczenia w kształcie trapezu. Jest produkowana z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej. Kupuje się ją w arkuszach docinanych na indywidualne zamówienie. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie, dlatego warto wiedzieć, które rodzaje tego materiału można wykorzystać przy budowie czy wykończeniu domu.

Składy budowlane posiadają wiele blach trapezowych, które już na pierwszy rzut odróżnia wysokość przetłoczenia (od 6 do 200 mm). W przypadku zastosowania blachy trapezowej na dachu domu jednorodzinnego wystarczy profil 14 mm (T14-T60), ponieważ wyższe profile (jak np. T50 – T200) wykorzystuje się przy budowie dużych obiektów handlowych, przemysłowych czy usługowych. Na elewację stosuje się blachy o profilu mniejszym (T6 – T60). Niektórzy producenci wprowadzili do oferty blachy trapezowe perforowane, które poprawiają właściwości akustyczne budynku, a w przypadku podbitki ułatwiają wentylację okapu. Blachę trapezową w domach jednorodzinnych zaleca się użyć wtedy, gdy dach ma prosty, nieskomplikowany kształt, a projekt domu ma nowoczesną bryłę – wtedy nieco surowy, futurystyczny efekt tego pokrycia jest jego dodatkowym atutem.

Najprostszą wersję blachy trapezowej z metaliczną powłoką z alucynku lub cynku można spotkać na zadaszeniach garaży, wiat czy innych pomieszczeń gospodarczych, ale także jako bramy czy ogrodzenia. Wersja ulepszona posiada takie powłoki dekoracyjno-ochronne, jakie stosuje się przy produkcji blachodachówek panelowych czy z arkusza. Powłoki poliestrowe, poliuretanowe i hybrydowe, poza zadaniem ochrony rdzenia blachy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz rdzą i fotostarzeniem spowodowanym przez promieniowanie UV, pełnią również funkcję estetycznego wykończenia. Jakość powłoki można zweryfikować przez długość gwarancji technicznej i estetycznej, jaką udzielają producenci.

Bogactwo kolorów, w jakich dostępna jest blacha trapezowa, otwiera oczy na szerokie możliwości dla stworzenia ciekawego, nowoczesnego stylu domu i spójnego efektu wizualnego całej nieruchomości. Aby zachować go na wiele lat, warto zainwestować w blachę trapezową od renomowanego producenta, jak np. Blachy Pruszyński, lidera na rynku lekkich pokryć dachowych, który znany jest z najwyższej jakości swoich produktów, potwierdzonej licznymi nagrodami branżowymi. Wybierając najgrubsze powłoki, czyli poliuretanowe, oraz poświęcając raz do roku czas na kontrolę stanu blachy, jej czyszczenie oraz zabiegi konserwacyjne zalecane przez producenta, ekonomiczny dach wykonany z blachy trapezowej może zachować trwałość i ładny wygląd co najmniej na tyle lat, ile obiecuje producent.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%