Zamknij

Czy okulary przeciwsłoneczne powinny zakrywać brwi? To i 5 innych pytań o okulary!

12:38, 01.07.2021 Aktualizacja: 12:38, 01.07.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Piękna pogoda, wakacje i urlopy — to sprawia, że spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, ciesząc się pełnią lata. Aby wypoczynek był w pełni komfortowy, zakładamy okulary przeciwsłoneczne, chroniące wzrok przed ostrym słońcem. Jak dobrać taki model, który nie tylko spełni swoją funkcję, ale też będzie się świetnie prezentować? I jak o niego dbać?

Okulary przeciwsłoneczne mają chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem i ułatwiać widzenie w ostrym słońcu. Są praktyczne i modne! Zapewniają dobrą widoczność podczas jazdy samochodem lub uprawiania sportów, zapobiegają zmęczeniu i bólom oczu lub głowy, a nawet uszkodzeniom narządu wzroku, które mogą wystąpić, jeśli długo przebywamy na słońcu (skrzydlik, zaćma, uszkodzenia siatkówki).

Jednak ochrona to nie jedyna funkcja okularów. Dla wielu osób to nieodłączny element własnego stylu. Efektowne, dobrze dopasowane, markowe okulary Solano, Gucci, Ray Ban czy inne są ozdobą każdej stylizacji. Oto pięć pytań o okulary przeciwsłoneczne, których często poszukujecie w wyszukiwarkach!

Czy okulary przeciwsłoneczne powinny zakrywać brwi?

Raczej nie. To częsty błąd i wiele osób nie zwraca uwagi na tę kwestię podczas wyboru okularów. Idealnie, jeśli ich górna krawędź będzie przebiegać pod brwią i posiadać zbliżony kształt do brwi. Okulary, które zasłaniają brwi, wyglądają nieestetycznie i mogą rozmazywać makijaż. Mimo że okulary nie powinny zakrywać brwi, niektóre nowoczesne, przeskalowane modele są zaprojektowane w taki sposób, że nie da się uniknąć tego zjawiska. Wówczas wybór należy do przyszłego właściciela lub właścicielki okularów. Warto wiedzieć, że z użytkowego (i optycznego) punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do noszenia okularów zasłaniających brwi — jest to tylko kwestia estetyczna.

Czy okulary przeciwsłoneczne psują wzrok?

Nie, o ile wybierzemy dobre okulary! Modele z filtrami UV400 lub polaryzacją (np. okulary Solano kupione w sklepie EyeWear24.net) stanowią dobrą ochronę dla naszego wzroku i zapobiegają schorzeniom oczu, powodowanym przez zbyt ostre słońce. Jeśli jednak kupujemy tanie okulary z bazarku, sieciówki odzieżowej czy stoiska z pamiątkami, zwykle nabywamy modele bez jakiejkolwiek ochrony. Takie okulary szkodzą naszym oczom, ponieważ źrenica rozszerza się, by wpuścić więcej światła, a równocześnie żaden filtr nie chroni naszego wzroku. W efekcie okulary bez filtra są większym zagrożeniem niż przebywanie na słońcu bez jakiejkolwiek ochrony.

Czy okulary przeciwsłoneczne mogą być korekcyjne?

Tak. Soczewki okularów przeciwsłonecznych mogą równocześnie korygować wzrok, jednak zwykle są droższe, a ich właściciel zawsze musi mieć przy sobie dwie pary — zwykłe okulary korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Mimo tych wad wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Alternatywą jest zakup okularów fotochromowych, które same przyciemniają się, gdy wychodzimy na zewnątrz w słoneczną pogodę i rozjaśniają w pomieszczeniach. Innym pomysłem są okulary z nakładką przeciwsłoneczną (typu clip on), którą umieszczamy na okularach korekcyjnych dzięki magnesowi. To wygodne, uniwersalne i niedrogie rozwiązanie.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?

Najlepiej kupować okulary korekcyjne w dobrych salonach optycznych lub sklepach internetowych, które specjalizują się w sprzedaży okularów. Wówczas mamy pewność, że soczewki okularowe zapewnią nam najlepszą ochronę, a my będziemy mogli liczyć na pomoc w doborze odpowiedniego modelu. Warto szukać idealnych okularów przeciwsłonecznych wśród sprawdzonych marek — Solano, Polaroid, Prada, Gucci czy Ray Ban. Tacy producenci dbają o wysoką jakość, komfort noszenia i trwałe materiały.

Gdzie naprawić okulary przeciwsłoneczne?

Salony optyczne zwykle oferują nie tylko sprzedaż, ale także naprawę zniszczonych okularów. Wystarczy wizyta w najbliższym salonie, by optyk zajął się naszą ulubioną parą okularów. Naprawa jest zwykle niedroga, a najprostsze czynności — np. dogięcie nauszników — bywają wykonywane za darmo. Pamiętajmy, by nie dokonywać napraw na własną rękę, ponieważ możemy niechcący pogłębić problem.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%