Zamknij

Nawłoć pospolita - jakie właściwości posiada?

17:16, 12.02.2021 J.J Aktualizacja: 17:25, 12.02.2021
Skomentuj

Nawłoć jest mało znaną rośliną. W Polsce głównie występuje nawłoć kanadyjska, czyli jedna z podstawowych odmian tej rośliny, choć spotkać można też nawłoć pospolitą i ogrodniczą. Jest ona powszechna, często można spotkać ją przy drogach, na suchych łąkach, w zaroślach. Cechą charakterystyczną nawłoci jest długa łodyga oraz drobne kwiaty. Głównie wykorzystuje się ją jako składnik suplementów diety i preparatów wspomagających leczenie, chociażby stanów zapalnych dróg moczowych. Nawłoć można jednak spotkać też pod postacią nalewek, herbatek czy w formie sproszkowanej przeznaczonej do okładów. Jakie właściwości posiada ta roślina?

Czym jest nawłoć?

Nawłoć to roślina, którą często mylimy z pospolitym, niepotrzebnym chwastem. Z racji tego, że jest mało wymagająca w uprawie, rośnie niemal wszędzie. Pojawia się głównie pod koniec lata i stanowi jeden z pierwszych zwiastunów jesieni – kwitnie na przełomie sierpnia i września. Nawłoć w ogrodzie czy na łące łatwo zauważyć, ponieważ osiąga nawet do 1 metra wysokości. Jej cechą charakterystyczną są długie, gładkie i sztywne łodygi oraz

żółte i gęste kwiaty. W Polsce spotkać można głównie dwie odmiany nawłoci: pospolitą i kanadyjską Ta pierwsza ma większe kwiaty i mniej owłosioną powierzchnię łodygi. Nawłoć kanadyjska jest też rośliną miodajną, czyli daje miód. Miód z nawłoci pozytywnie wpływa na zdrowie i ma szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń.

Nawłoć – zastosowanie

Nawłoć to roślina od dawna wykorzystywana w ziołolecznictwie. Wpływa ona pozytywnie na działanie całego organizmu, a także pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Najczęściej medycyna naturalna sięga po nalewki lub napary z tego zioła. Roślinę można też stosować zewnętrznie np. jako okłady na dolegliwości skórne. Warto też wspomnieć, że nawłoć często gości w suplementach i preparatach wspomagających leczenie. Wyciąg z nawłoci znajduje się, chociażby w składzie Urinal Intensiv. W aptekach po preparat z wyciągiem z nawłoci warto sięgać, jeśli chce się zadbać o właściwe działanie pęcherza moczowego i dolnych dróg moczowych oraz wspierać funkcje wydalnicze nerek.

Właściwości lecznicze nawłoci

Nawłoć pospolita ma głównie zastosowanie jako środek przeciwzapalny, do dezynfekcji i opatrywania ran. Wykazuje także działanie ściągające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, moczopędne, przeciwzakrzepowe.

Surowiec nawłoci pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, przez co wspomaga leczenie zaburzeń trawiennych takich jak gazy, wzdęcia, niestrawność, problemy jelitowo-żołądkowe. Odwarem z nawłoci można natomiast przemyć rany na skórze lub podrażnione miejsca. Zabieg ten zmniejsza krwawienie i ściąga rany. Napary z nawłoci pospolitej poleca się przy pielęgnacji skóry łojotokowej, z trądzikiem, przy zapaleniu mieszków włosowych. Właściwości naparu pomogą zmniejszyć pory i rozjaśnić cerę, a także będą osuszać skórę, działać przeciwzapalnie, ściągająco i antyseptycznie. Ziele nawłoci stosuje się natomiast do leczenia kaszlu, ataków astmy, nieżytu oskrzeli. Z racji tego, że uspokaja, rozgrzewa, ma działanie napotne i immunostymulujące to nawłoć w połączeniu z innymi ziołami stanowi naturalny lek na grypę.

Nawłoć na schorzenia dróg moczowych

Nawłoć to roślina, która często polecana jest przy schorzeniach układu moczowego. Znajduje ona zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce. Wyciąg z niej odnaleźć można w specyfikach na schorzenia dróg moczowych nerek, kolce nerkowej. Takie zastosowanie wynika z tego, że nawłoć jest zielem moczopędnym. Oznacza to, że wspomaga ona usuwanie zbędnych produktów metabolizmów z organizmu oraz kwasu moczowego, chlorku sodu i amoniaku. Pozwala to oczyścić organizm.

Przeciwwskazania do stosowania nawłoci

Nawłoć jest rośliną stosunkowo bezpieczną i dobrze tolerowaną przez większość organizmów. Bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, aby preparaty na bazie nawłoci zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta i wskazaniami lekarza. Nie zaleca się zażywania jej w przypadku obrzęków wywołanych niewydolnością serca lub nerek. Należy również pamiętać, że rośliny w żadnej formie nie mogą zażywać dzieci poniżej 12 roku życia, chyba że lekarz zaleci inaczej. Unikać powinny jej również kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Suplementację diety preparatami z nawłoci dobrze jest połączyć z intensywnym nawadnianiem organizmu.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%