Zamknij
NEWS

Zmiany w systemie składkowym – co musi wiedzieć każdy przedsiębiorca?

Artykuł sponsorowany 12:30, 28.07.2025 Aktualizacja: 12:30, 28.07.2025

Przepisy dotyczące składek ZUS zmieniają się i są dostosowywane do aktualnych warunków gospodarczych. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest te zmiany śledzić. Sprawdź, jak obecnie wygląda przeliczanie składek zdrowotnych, chorobowych i społecznych.

Składka zdrowotne 2025 – jak ją obliczyć?

Od 2022 roku sposób obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uległ istotnym zmianom. Reforma Polskiego Ładu wprowadziła uzależnienie wysokości tej składki od formy opodatkowania. W 2025 roku zmiany te są kontynuowane, a kluczowe informacje w tym zakresie powinien znać każdy prowadzący działalność gospodarczą.

Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), składka zdrowotna wynosi 9% dochodu. W przypadku podatku liniowego to 4,9%, ale bez możliwości jej odliczenia od podatku. Z kolei ryczałtowcy płacą składkę w zależności od wysokości przychodów, a osoby na karcie podatkowej – ryczałtową kwotę ustaloną corocznie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/skladka–zdrowotna–w–2025–jak–ja–obliczyc

Składki społeczne i chorobowe – obowiązki i korzyści

Składki społeczne – emerytalna, rentowa, wypadkowa i dobrowolna chorobowa to kolejne zobowiązania, jakie należy odprowadzać do ZUS. Ich wysokość obliczana jest od podstawy wymiaru, która w 2025 roku również wzrosła, co przekłada się na wyższe obciążenia finansowe dla firm.

Wszystkie te składki opłacane są, by zabezpieczyć przedsiębiorcę w przyszłości. Zapewniają prawo do emerytury dla przedsiębiorcy lub renty na wypadek niezdolności do pracy. Składka chorobowa natomiast, gdy przedsiębiorca zdecyduje się ją opłacać dla siebie – zapewnia świadczenie w czasie choroby. Wielu przedsiębiorców decyduje się na jej opłacanie, aby zyskać poczucie większego bezpieczeństwa w nieprzewidzianych sytuacjach życiowych.

Mały ZUS Plus i ulgi dla nowych firm

Opłacanie składek ZUS w pełnym wymiarze to duże obciążenie dla początkujących przedsiębiorców. Dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z ulg i preferencyjnych składek. Początkujący mogą korzystać z tzw. ulgi na start przez pierwsze sześć miesięcy działalności, a następnie – z preferencyjnych składek przez kolejne 24 miesiące. Z kolei przedsiębiorcy o niskich przychodach mogą skorzystać z programu Mały ZUS Plus, który pozwala na opłacanie składek proporcjonalnie do dochodu.

Warunki i limity uprawniające do skorzystania z Małego ZUS–u Plus są regularnie aktualizowane i zależne od przeciętnego wynagrodzenia oraz rocznych przychodów przedsiębiorcy. Najnowsze informacje na ten temat można znaleźć na portalu https://firmove.pl/, który dostarcza aktualnych danych i analiz dotyczących zmian w systemie podatkowym i składkowym.

Jak nie popełnić błędu w rozliczeniach?

Każda zmiana w przepisach to wyzwanie dla przedsiębiorcy, który samodzielnie oblicza składki ZUS. Nieznajomość aktualnych przepisów nie zwalnia cię z obowiązku prawidłowego obliczenia składek i odprowadzenia ich w terminie. Aby nie ponosić kosztów takich pomyłek, warto skorzystać z rzetelnych źródeł wiedzy lub pomocy księgowych.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%