Zamknij
NEWS

E-recepty na leki psychotropowe i odurzające – zmiany w wystawianiu e-recept w 2023 roku

. + 07:41, 09.08.2023 Aktualizacja: 07:41, 09.08.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Rok 2023 może nieść ze sobą wiele zmian w wystawianiu i realizacji e-recept, które odczują nie tylko lekarze, ale też pacjenci i farmaceuci. Jedne ze zmian mogą dotyczyć wystawiania e-recept na środki psychotropowe i odurzające, co zdaniem wielu osób wymaga bardziej szczegółowych regulacji. Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów korzystających ze wspomnianych środków, przeciwdziałając nadużyciom czy też próbom wykorzystania ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem. O jakie zmiany w wystawianiu e-recept na leki psychotropowe i odurzające chodzi? Sprawdzamy!

Czym są e-recepty online?

Wraz z cyfryzacją wprowadzoną w polskiej służbie zdrowia pojawiło się wiele udogodnień dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Jednym z nich są niewątpliwie e-recepty, które zastąpiły recepty papierowe. E-recepty są dokumentami elektronicznymi, które lekarz może wystawić pacjentowi bez konieczności kontaktu osobistego. Telemedycynę doceniono szczególnie w czasach pandemii, jednak wciąż cieszy się uznaniem jako opcja zapewniająca pacjentom szybki dostęp do lekarzy i potrzebnych leków, a także sposób na odciążenie placówek stacjonarnych. E-recepty wystawiane online nie różnią się od tych, które są wystawiane stacjonarnie – ich wydanie zawsze powinien poprzedzać wywiad medyczny, by lekarz mógł określić wskazania do terapii i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jej prowadzenia.

Rozsądne korzystanie z usług telemedycznych, w tym chociażby z cieszących się niesłabnącą popularnością konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty, może nieść za sobą wiele korzyści. Należy tutaj jednak podkreślić słowo „rozsądne”, gdyż próby nadużyć w tym przypadku mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia pacjentów. Z tego między innymi powodu planowane są w 2023 roku pewne zmiany przepisów dotyczących wystawiania niektórych rodzajów recept.

Dlaczego leki psychotropowe i odurzające są na receptę? Kto może ją otrzymać?

Leki psychotropowe są preparatami, które mogą przekraczać barierę krew-mózg i oddziaływać na funkcjonowanie układu odpornościowego pacjenta. Wśród nich należy wymienić środki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, nasenne, normotymiczne czy prokognitywne. Stosowane są przez wielu pacjentów przy różnych wskazaniach, podobnie jak środki odurzające (np. niektóre opioidy) czy też prekursory kategorii 1. Każdy lekarz mający prawo do wykonywania zawodu jest uprawniony do wystawiania pacjentom e-recept na wspomniane środki, o ile oczywiście istnieją ku temu wskazania i wykluczone zostały przeciwwskazania.

Leki zawierające w składzie środki odurzające i psychotropowe czy też prekursory kategorii 1 wymagają bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania. Z tego powodu zdecydowana większość preparatów z tej grupy dostępnych w naszym kraju wydawana jest wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza bądź ich sprzedaż w aptekach jest limitowana, jeśli chodzi o ilość opakowań wydawanych jednej pełnoletniej osobie. Przewlekłe przyjmowanie wspomnianych środków wymaga regularnego kontaktu z lekarzem, wykonywania badań kontrolnych oraz nadzorowania przebiegu terapii (w tym jej efektów i skutków ubocznych) przez specjalistę.

Zmiany dotyczące wystawiania e-recept w 2023 roku dotyczące leków psychotropowych i odurzających

Planowane w 2023 roku zmiany dotyczące wystawiania e-recept mają dotyczyć między innymi leków zawierających środki odurzające, psychotropowe lub prekursory kategorii 1 – mają zwiększyć bezpieczeństwo związane ze stosowaniem wspomnianych produktów. Zagrożenia związane z ich nadużywaniem czy też stosowaniem bez odpowiedniej kontroli są bowiem poważne, zatem środki te powinny być zawsze przepisywane wyłącznie w oparciu o szczegółowe dane związane ze stanem zdrowia pacjenta i jego historią medyczną. Nadzór nad ewentualną terapią powinien być również prowadzony przez lekarza, co jest istotne w kontekście bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Wprowadzane zmiany mają dopuszczać przepisywanie wspomnianych środków wyłącznie po wcześniejszym osobistym zbadaniu pacjenta. Od tej reguły możliwe będą pewne wyjątki umożliwiające działania telemedycyny, jednak w ograniczonym zakresie, by zapobiegać próbom pozyskiwania wspomnianych środków do celów innych niż są przeznaczone.

Warto jednocześnie podkreślić, że nie wszystkie serwisy działające w ramach telemedycyny należy kojarzyć z nadużyciami związanymi z wystawianiem e-recept na środki odurzające, psychotropowe lub prekursory kategorii 1. Istnieją jednak rzetelnie działające placówki świadczące konsultacje online z lekarzem, które podchodzą do kwestii bezpieczeństwa pacjenta priorytetowo, wprowadzając pewne ograniczenia w zakresie swojej działalności, zanim te zostaną uregulowane prawnie. W regulaminach takich placówek można znaleźć m.in. zastrzeżenie, że nie wystawiają one e-recept na leki o działaniu odurzającym, narkotycznym czy nasennym, a także na leki z grupy benzodiazepin i inne środki psychoaktywne oraz marihuanę. Przykładem takiego serwisu jest tendoktor.pl, gdzie można liczyć na rzetelną e-konsultację z możliwością otrzymania e-recepty na wiele schorzeń i dolegliwości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%