Zamknij
REKLAMA

Co to są kryptowaluty i jak działają? (2023)

06:11, 24.05.2023 . Aktualizacja: 06:12, 24.05.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

W ostatnich latach o wirtualnych walutach zrobiło się głośno, szczególnie w świecie finansów i nowych technologii.  Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej kryptowalutach, ich zaletach i sposobie działania.

Kryptowaluty są zarówno nowym rodzajem pieniądza cyfrowego, jak i aktywem inwestycyjnym. Nie wymagają udziału instytucji finansowej, takiej jak bank, do weryfikacji transakcji.

W ostatnich latach o wirtualnych walutach zrobiło się głośno, szczególnie w świecie finansów i nowych technologii.

Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej kryptowalutach, ich zaletach i sposobie działania.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to waluty cyfrowe zaprojektowane jako środek wymiany. Wykorzystują kryptografię do zabezpieczania i weryfikacji transakcji oraz kontroli tworzenia nowych jednostek danej monety.

Wiele kryptowalut opiera się na technologii blockchain. Różnią się od walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański czy funt brytyjski. Nie są emitowane przez żaden organ centralny, co czyni je potencjalnie odpornymi na interwencje rządowe lub manipulacje.

Jak działają kryptowaluty?

Właściciele kryptowalut przechowują swoje zasoby w cyfrowych portfelach. Używają ich m.in. do zakupów przez internet. Zamiast banku lub firmy weryfikującej transakcję, blockchain rejestruje i weryfikuje transfery kryptowalut.

Wszystkie transakcje kryptowalutowe są przechowywane w łańcuchu bloków, który jest publicznie widoczną księgą peer-to-peer. Waluta pozostaje bezpieczna dzięki złożonemu procesowi ochrony zwanemu kryptografią, od którego kryptowaluty wzięły swoją nazwę.

Wydobycie

Jednym ze sposobów wprowadzania kryptowalut na rynek jest wydobycie. Polega na wykorzystaniu zaawansowanych komputerów do rozwiązywania skomplikowanych zagadek matematycznych. Proces ten wymaga dużej mocy obliczeniowej. Ludzie, którzy wydobywają kryptowaluty, otrzymują je w nagrodę za swoje wysiłki.

Kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie

Wszystko związane z kryptowalutami odbywa się online. Aby kupować, sprzedawać lub przechowywać wirtualne waluty, potrzebujesz cyfrowego portfela i dostępu do platformy wymiany.

Poszczególne giełdy oferują różne formy płatności. Najczęściej kupisz krypto za tradycyjne waluty, za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej.

Chcesz zainwestować w cyfrowe monety? Tutaj znajdziesz aktualne kursy kryptowalut: https://kriptomat.io/pl/kursy-kryptowalut/.

Zalety kryptowalut

 • Niskie koszty transakcji. Blockchain zastępuje tradycyjne procesory płatności, które weryfikują płatności i przelewy. Brak pośredników sprawia, że użytkownicy dokonują zakupów przy znacznie niższych opłatach niż w przypadku tradycyjnych walut.
 • Dostępność. Każdy może korzystać z kryptowalut. W przeciwieństwie do zakładania konta bankowego, potrzebujesz tylko urządzenia z dostępem do internetu.
 • Brak limitów transakcji. Brak scentralizowanego organu oznacza, że nikt nie może nałożyć limitów na transakcje kryptowalutowe. Możesz swobodnie korzystać ze swoich aktywów tak często, jak chcesz.
 • Transakcje lokalne i międzynarodowe. Ponieważ kryptowaluty istnieją tylko w internecie, łatwo jest przesyłać środki w dowolne miejsce.
 • Dostęp do środków 24/7. Publicznie dostępny rejestr jest widoczny przez cały czas. Użytkownicy nie muszą czekać na wgląd do swoich zasobów.
 • Prywatność i bezpieczeństwo. Technologia blockchain zapewnia użytkownikom anonimowość. Zaawansowane praktyki kryptograficzne zapewniają, że waluta cyfrowa jest chroniona przed hakerami.
 • Decentralizacja. Kryptowaluty nie potrzebują rządu ani firmy do monitorowania transakcji, emitowania nowej waluty lub rejestrowania inwestycji. Zła polityka gospodarcza lub upadek banku nie może bezpośrednio wpłynąć na ich wartość.

Wady kryptowalut

 • Wysokie ryzyko. Ponieważ kryptowaluty pozostają nieuregulowane, inwestowanie w nie wiąże się z ryzykiem. Nie są one gwarantowane przez żaden rząd.
 • Nie wszyscy je rozumieją. Dla wielu inwestorów kryptowaluty są zbyt skomplikowane.
 • Wartość powiązana ze spekulacjami online. Wartość kryptowalut całkowicie zależy od rynku.

Definicje, które warto znać

 • Blockchain - publicznie dostępna baza danych, która przechowuje kompletny zapis transakcji kryptowalutowych.
 • Decentralizacja - sposób, w jaki kryptowaluta jest nadzorowana. Żaden pojedynczy podmiot ani rząd nie kontroluje kryptowalut.
 • Technologia rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) - forma cyfrowego przechowywania danych w wielu lokalizacjach jednocześnie.
 • Bitcoin - najbardziej znana i najcenniejsza kryptowaluta.
 • Altcoiny - każda kryptowaluta, która nie jest bitcoinem, np. ether, tether, USD Coin, dogecoin.
 • Giełda - strona internetowa lub aplikacja, która pozwala użytkownikom kupować, sprzedawać i przesyłać kryptowaluty.
 • Portfel - bezpieczne miejsce do przechowywania kryptowalut.

Podsumowanie

Kryptowaluty przeszły długą drogę w ciągu ostatniej dekady. Rozwijają się w błyskawicznym tempie. Na rynku istnieje obecnie ponad 24 tysiące wirtualnych walut i wciąż powstają kolejne.

Przyszłość kryptowalut i związanej z nimi technologii wygląda optymistycznie. Coraz więcej firm decyduje się na dodanie wirtualnych walut do obsługiwanych metod płatności. Rośnie także zastosowanie blockchaina w różnych branżach.

W kontekście kryptowalut najczęściej mówi się o inwestowaniu. Wiele osób na handlu wirtualnymi walutami zarabia duże pieniądze. Warto jednak pamiętać o ryzyku, które wynika z dużej zmienności cyfrowych monet.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%