Czy warto kupić mieszkanie na najwyższym piętrze? Odpowiedź na to pytanie będzie możliwa, jeśli rozważymy zarówno minusy, jak i plusy zamieszkiwania nieruchomości usytuowanej na ostatniej kondygnacji. Dowiedz się, jakie są wady i zalety mieszkania na najwyższym piętrze i od czego zależy ich występowanie.
Czy mieszkanie na najwyższym piętrze rzeczywiście jest tak kłopotliwe, jak sądzi wiele osób? Niższe ceny nieruchomości usytuowanych na ostatniej kondygnacji mogą to potwierdzać. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to przede wszystkim starego budownictwa. W nowoczesnych osiedlach to właśnie mieszkania na najwyższym piętrze cieszą się czasem największą popularnością i są najbardziej pożądane. Wyjaśnijmy zatem, skąd wynikają te rozbieżności.
Mimo pewnych niedogodności, mieszkanie na najwyższym piętrze niesie ze sobą więcej plusów, niż minusów. Jedną z najważniejszych zalet zamieszkiwania lokalu na ostatniej kondygnacji są rozciągające się z okien widoki. To szczególny atut w mieszkaniach zlokalizowanych w atrakcyjnych lokalizacjach – wśród miejskich zabytków, w centrach miast czy na osiedlach położonych tuż przy terenach zielonych. Warto do tego dodać zyskujący wciąż na popularności wśród projektantów i deweloperów trend wyposażania zlokalizowanych na ostatnim piętrze nieruchomości w tarasy widokowe. Są one elementem architektonicznym coraz częściej występującym w nowym budownictwie i niezwykle cenionym przez mieszkańców.
Mieszkanie na najwyższym piętrze wiąże się także z bardziej praktycznymi zaletami. Ostatnie kondygnacje gwarantują więcej prywatności (trudniej zaglądać do okien) i więcej miejsca na przechowywanie wyposażenia (roweru czy wózka dziecięcego). Nie bez znaczenia jest również wyższy niż w przypadku dolnych kondygnacji, poziom bezpieczeństwa. W mieszkaniach na najwyższym piętrze o wiele trudniej o włamanie czy zalanie przez sąsiadów. Brak sąsiedniego mieszkania u góry to również większy komfort wynikający z ciszy oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie (energia cieplna generowana z mieszkań w niższych kondygnacjach gromadzi się w wyższych piętrach budynku).
Więcej o zaletach takiego rozwiązania możemy przeczytać w artykule: https://www.profbud.info/blog/mieszkanie-na-ostatnim-pietrze-plusy-i-minusy-takiego-rozwiazania
A jakie są wady mieszkania na najwyższym piętrze? Wśród tych najczęściej wymienianych znajduje się konieczność wchodzenia po schodach. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to jedynie starego budownictwa, które najczęściej – o ile nie przekraczało wysokości czterech pięter – faktycznie nie było wyposażane w windy. W nowoczesnym budownictwie problem ten już jednak nie istnieje, a obecność windy stała się standardem.
Niektórzy mieszkańcy ostatnich kondygnacji zwracają uwagę na zbytnie nagrzewanie się mieszkań, co może stanowić problem szczególnie w okresie letnich upałów. To problem występujący szczególnie w budynkach mieszkalnych, w których nie została odpowiednio wykonana izolacja termiczna. W tym wypadku jednak również ma to zazwyczaj związek z przestarzałymi rozwiązaniami, których nie stosuje się już w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz