Zamknij
NEWS

Kukurydza ozdobą jesiennego ogrodu

art. sponsorowany + 00:00, 26.02.2023 Aktualizacja: 09:40, 28.02.2023

Kukurydza to roślina uprawna, a także dekoracyjna, która wywodzi się z Meksyku. Roślina ta posiada wiele zalet, dlatego coraz częściej możemy spotkać ją w polskich ogrodach. Dekoracyjne, kolorowe odmiany kukurydzy są znakomitą ozdobą ogrodu jesienią. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę kukurydzy?

Kilka informacji na temat kukurydzy

Kukurydza to wywodząca się z Ameryki roślina jednoroczna, którą zaliczamy do rodziny wiechlinowatych (jest ona spokrewniona z sorgo, jęczmieniem czy pszenicą). Współcześnie kukurydza jest jedną z ważniejszych roślin uprawnych, a jej najważniejszym producentem są Stany Zjednoczone. W Polsce kukurydza traktowana jest nie tylko jako roślina użytkowa, ale także jako ozdoba ogrodu (w tym celu sadzi się kolorowe kukurydze ozdobne). Kukurydza w polskich warunkach osiąga zazwyczaj od 50 do 250 centymetrów wysokości. Jej wysoka łodyga wypełniona jest gąbczastym rdzeniem. Roślina posiada duże, omszone, pofalowane, skrętoległe liście. Roślina posiada kwiatostany męskie i żeńskie. Kukurydza wytwarza podłużne kolby o różnej wielkości. Odmiany uprawne wytwarzają kolby żółte, natomiast odmiany dekoracyjne – kolby w różnych kolorach (są one jadalne). Dekoracyjne odmiany kukurydzy znajdują zastosowanie we florystyce. Wykorzystuje się je między innymi do tworzenia jesiennych bukietów. Kolby dekoracyjne osiągają pożądany wygląd na przełomie września i października.

Uprawa kukurydzy w polskim ogrodzie

Osoby, które myślą o posadzeniu kukurydzy w przydomowym ogrodzie muszą zdawać sobie sprawę, że roślina ta ze względu na kraj pochodzenia (wywodzi się z gorącego Meksyku) jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Z tego względu zaleca się uprawiać ją z rozsady. Część ogrodników decyduje się uprawiać kukurydzę w tunelach foliowych (jest to zalecane rozwiązanie, gdy zależy nam na obfitych plonach).

Nasiona kukurydzy można wysiewać do pojemników (przechowujemy je w ogrzewanym pomieszczeniu) już w kwietniu. Sadzonki przesadzamy na docelowe stanowisko pod koniec maja, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już mało prawdopodobne.

Optymalna dla kukurydzy gleba jest zasobna w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotna (ale w żadnym wypadku nie podmokła), o pH wahającym się pomiędzy 6 a 6,5.

Kukurydza najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, dobrze nasłonecznionych, osłoniętych od silnych wiatrów.

Sadząc kukurydzę należy pamiętać, że będzie się ona intensywnie rozrastać. Odległość sadzonek w rzędach powinna wynosić co najmniej 15 centymetrów, natomiast odległość poszczególnych rzędów – nie mniej niż 75 centymetrów.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku kukurydzy zaliczamy regularne nawadnianie, odchwaszczanie, nawożenie (do tego celu najlepiej jest wykorzystywać nawozy organiczne).

Kukurydza może zostać zaatakowana przez takie choroby roślin jak na przykład fuzarioza kolb czy głownia guzowata kukurydzy. Szkodniki, które mogą stanowić zagrożenie dla uprawy kukurydzy to mszyce, przędziorki, wciornastki, ploniarka zbożówka czy stonka kukurydziana.

Wybieramy wysokogatunkowe nasiona kukurydzy

Nasiona kukurydzy, w tym także kukurydzy ozdobnej kupimy w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy, żeby unikać kupowania nasion na wagę i nasion niewiadomego pochodzenia. Zdecydowanie najbezpieczniej jest zaopatrywać się w nasiona kukurydzy u renomowanych producentów. Przed użyciem nasion dokładnie przeczytajmy informacje zawarte na ich opakowaniu. Upewnijmy się również, że posiadają one aktualny termin przydatności (po jego upływie zdolność do kiełkowania spada).

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%