Zamknij

Wszywka alkoholowa Warszawa - jakie są skutki połączenia Esperalu z alkoholem?

08:14, 30.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:15, 30.01.2023

Esperal to popularna metoda wspomagająca walkę z chorobą alkoholową. Cechuje się dużą skutecznością. Wzbudza u osób uzależnionych wstręt do alkoholu. Działanie wszywki alkoholowej powoduje strach u jednostki przed sięganiem po tą substancję. Strach ten dotyczy występowania nieprzyjemnych objawów, które zagrażać mogą zdrowiu i życiu osoby uzależnionej.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Warszawa z https://wszywkaalkoholowawarszawa.pl/ stale uwalnia do organizmu jednostki substancję czynną, która odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Substancja czynna - disulfiram, blokuje działanie enzymu, który odpowiada za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku dehydrogenazy aldehydowej, aldehyd octowy (powstały po rozpadzie etanolu) przekształca się w bezpieczny dla organizmu kwas octowy. Za sprawą działania wszywki alkoholowej to zjawisko nie zachodzi. Nagromadzenie się aldehydu octowego we krwii skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych objawów silnego zatrucia alkoholowego .

Po spożyciu alkoholu, osoba posiadająca wszywkę alkoholową bardzo szybko odczuje konsekwencje swojego czynu. Warto również podkreślić, że wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Jej głównym zadaniem jest zniechęcanie osób uzależnionych od alkoholu. Osoby te odczuwają wstręt i awersję do tej substancji, a nawet strach przed jej spożyciem, aby nie doświadczyć przykrych dolegliwości.

Wszywka nie zmienia schematu myślenia, ani postrzegania osób uzależnionych jednak jej działanie jest bardzo skuteczne. Oddziałuje na strach i emocje, które silnie wpływają na decyzje jednostki.

Zarys historyczny wszywki alkoholowej

Działanie wszywki alkoholowej odkryto w XX wieku. Duńscy naukowcy całkiem przypadkiem zauważyli, że osoby, które zażywają Esperal po spożyciu alkoholu zmagają się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Zaintrygowani swoim odkryciem postanowili przeprowadzić badania. Wyniki badań wykazały, że Esperal hamuje metabolizm alkoholu, czyli mówiąc prościej uniemożliwia całkowity rozkład alkoholu w organizmie. Wyniki tych badań zainteresowały lekarzy leczących osoby z chorobami alkoholowymi. Od tego czasu zaczęto wykorzystywać wszywkę alkoholową do walki z alkoholizmem.

Wszywka alkoholowa stosowana jest w niektórych krajach do dziś, choć większą popularnością cieszy się w Europie Wschodniej. W niektórych krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych jej stosowanie zostało zakazane. W Polsce od 2008 roku również wstrzymano produkcję i wydano zakaz podawania Esperalu, jednak już po dwóch latach decyzja uległa zmianie. Wszywka alkoholowa w naszym kraju stosowana jest do dziś.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły już samodzielną i świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Osoby te potrzebują jednak wewnętrznej motywacji, silnego bodźca, “kata nad głową”, który odwiedzie ich od spożywania alkoholu w chwilach słabości. Aby móc przeprowadzić zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej niezbędna jest świadoma zgoda pacjenta. Osoba, która decyduje się  na zabieg musi mieć ukończone osiemnaście lat.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wykonany może zostać jedynie przez lekarza chirurga. Doświadczony specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, w celu zapoznania się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, jego schorzeniami, przyjmowanymi przez niego lekami oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków, jest ono zrobione tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Specjalista w ciele pacjenta umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynną. Substancja czynna stale wydzielana jest do organizmu pacjenta.

Działanie Esperalu określa się na okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć. Lek można w każdej chwili usunąć z organizmu.

Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa jako substancja sama w sobie jest bezpieczna dla organizmu. Nie wywołuje ona żadnych reakcji czy objawów. Dolegliwości pojawiają się dopiero w chwili spożycia alkoholu przez jednostkę. Wszywka alkoholowa nie wpływa na koncentrację i uważność, dlatego osoba posiadająca ten lek może prowadzić pojazd oraz podejmować się czynności zawodowych.

Po zabiegu, jednostka jeszcze tego samego dnia może powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Zaleca się jednak, aby powstrzymać się na okres około dwóch tygodni od uprawiania aktywności fizycznej.

Połączenie wszywki alkoholowej z alkoholem

Osoba, która decyduje się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej musi mieć świadomość i pamiętać o bezwzględnym zakazie spożywania alkoholu. Przestrzeganie tego zakazu jest niezbędne, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Lekarz przed wykonaniem zabiegu przekazuje pacjentowi wszelkie zalecenia. Tłumaczy również jak należy prawidłowo postępować. Jednak niektóre osoby łamią ten zakaz. Po spożyciu alkoholu już w ciągu kilku minut odczuwają negatywne konsekwencje swojego czynu. Dolegliwości utrzymują się do kilkunastu godzin. Należy pamiętać, że im większa spożyta dawka alkoholu, tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy.

Charakterystyczne objawy po spożyciu alkoholu to:

  • wymioty
  • nudności
  • bóle głowy
  • biegunka
  • zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • skoki ciśnienia
  • zaczerwienienie skóry twarzy
  • drgawki
  • i inne

Spożycie znacznych ilości alkoholu może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. U jednostki wystąpić może zapaść, marskość wątroby a nawet zgon. Śmierć pacjenta z tego powodu zdarza się jednak relatywnie rzadko.

Warto pamiętać, że osoby zmagające się z cukrzycą, epilepsją, chorobami serca czy chorobami układu oddechowego mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Złamanie tego zakazu może skutkować pogorszeniem się ich stanu zdrowia.

Należy pamiętać, że alkohol nie znajduje się tylko w napojach nisko procentowych czy wysoko procentowych. Posiadając wszywkę alkoholowa należy być uważnym na spożywane produkty. Warto skrupulatnie czytać etykiety produktów spożywczych oraz kosmetyków. Już niewielka ilość alkoholu wywołać może bardzo silne i wielogodzinne bóle głowy.

Ze swojej diety należy wyeliminować cukierki zawierające alkohol, ciasta nasączane alkoholem czy sosy zrobione na bazie octu lub alkoholu. Należy również przestrzegać tych reguł przy wyborze kosmetyków. Stosowanie perfum, kremów czy balsamów zawierających alkohol skutkować może silnym podrażnieniem skóry i wystąpieniem reakcji alergicznej. Należy unikać również stosowania płynu do płukania jamy ustnej, który zawiera alkohol.

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Nie wpływa ona na postrzeganie jednostki uzależnionej oraz jej zmianę myślenia. Osoba ta nadal będzie odczuwać silną potrzebę spożywania alkoholu. Zmienić może to jedynie terapia leczenia uzależnień. Wyposaży ona jednostkę w narzędzia do skutecznej walki z chorobą.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%